Д а използваме ваксините срещу COVID-19 е добра идея по много причини - не на последно място поради факта, че вирусът продължава да ни предлага нови варианти. Едно ново проучване може да добави още една към този списък, като установи, че поставянето на множество ваксини с мРНК може да повиши нивата на антителата в носа, който често е първото място за проникване на вируса - друго проучване, публикувано по същото време, обаче стига до съвсем различно заключение.
„Установихме, че лицата, които са получили многократни дози от мРНК ваксини, са показали значително увеличение на неутрализиращите антитела в назалните секрети, които са от съществено значение за блокиране на навлизането на вируса. Не само това, но и имунните реакции, генерирани от мРНК ваксините, могат да се задържат по-дълго, отколкото се смяташе досега, което дава надежда за устойчива защита срещу нови варианти на вируса“, казва в изявление Йозефиен Деклерк, докторант в Центъра за изследване на възпаленията VIB и Университета в Гент и първи автор на първия документ.
МРНК ваксините, разработени от Pfizer-BioNTech и Moderna, остават едни от най-добрите линии за защита срещу SARS-CoV-2. Заедно с други ваксинални платформи тези интервенции помогнаха да се промени ходът на пандемията, спасявайки милиони животи.
Въпреки че осигуряват високо ниво на защита срещу тежко заболяване, тази защита не е вечна, поради което обикновено се препоръчват редовни бустерни инжекции. Въпреки че знаем доста за циркулиращия имунен отговор, който се предизвиква от ваксините, по-малко се знае за лигавичния имунитет - защитата на мембраните, като например тези, които покриват носа и стомашно-чревния тракт.
Can COVID Shots Boost Antibodies In The Nose? A Tale Of Two (Conflicting) Studieshttps://t.co/KCpqcwuyXN
— IFLScience (@IFLScience) October 24, 2024
За целта екипът взема кръвни и назални секрети от 183 души преди и след поставянето на първите им ваксини COVID-19. 84 от тях са получили две дози ваксина с мРНК, а останалите 99 - две дози ваксина с вирусен вектор. По-късно всички участници, останали в проучването, са получили бустерна ваксина с мРНК.
„Като цяло нашите данни показват, че многократната ваксинация с мРНК предизвиква системни неутрализиращи антитела, които могат да достигнат до лигавицата на дихателните пътища“, пишат авторите в статията си.
Допълнителни експерименти с модел на мишка показват, че антителата първо циркулират в кръвта, преди да се пренесат в носа. Ползата от силния отговор на лигавицата в носа е, че той може да помогне за предотвратяване на инфекцията на първо място и по този начин да спре разпространението на болестта.
Тези резултати обаче не са съвсем краят на историята. В отделна статия, публикувана в същото списание, друга група учени провеждат подобни експерименти и стигат до различни заключения.
Под ръководството на екип от медицинския център Beth Israel Deaconess Medical Center, Harvard Medical School, изследователите също използват кръвни и назални проби, този път от 31 души, които са получили актуализираната бустерна ваксина за есента на 2023 г., и 27 души, които не са го направили.
Въпреки че са установили, че инжекцията за подсилване на мРНК е увеличила нивата на антителата, циркулиращи в кръвта, те не са повторили резултатите на Declercq и сътр., тъй като не са регистрирали увеличение на антителата в лигавицата. Това, пишат авторите, обяснява защо мРНК ваксините са се оказали по-малко ефективни за предотвратяване на инфекцията, отколкото за намаляване на риска от тежки заболявания и смърт.
„Тези различни резултати може да се дължат на броя на ваксинациите или експозициите на SARS-CoV-2, времето от последната експозиция и експерименталните подходи, но тази двойка статии подчертава необходимостта от по-добро разбиране на имунния отговор на лигавицата при хората“, пише редакторът Кортни Мало в резюметата на редактора, придружаващи двете статии.
Всъщност и двете групи автори подчертават ограниченията на съответните подходи в своите статии.
Тези две публикации ни дават известна представа за това как науката работи в реално време. Не е необичайно различни групи, работещи по сходни въпроси, да стигат до коренно различни заключения - всичко това означава, че все още не сме приключили с изследванията. COVID-19 е тук, за да остане, и очевидно има още много какво да открием за това как да подготвим човешкия организъм за защита срещу него.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!