Е йприл Хъбард седи на сцената на театъра, където планира да сложи край на живота си по-късно тази година, пише ВВС.
Тя не е неизлечимо болна, но 39-годишната изпълнителка и бурлеска артистка е получила одобрение за асистирана смърт съгласно все по-либералните закони на Канада.
Журналисти на ВВС говорят с нея в Bus Stop Theatre – малък, интимен театър с по-малко от сто места в източния канадски град Халифакс, провинция Нова Скотия.
Осветена от един-единствен прожектор на сцената, където многократно е излизала пред публика, Ейприл споделя, че планира да си отиде „в рамките на няколко месеца“, малко след 40-ия си рожден ден. До нея ще бъдат най-близките й – семейството и приятелите, които са я подкрепяли през годините.
Ейприл си представя този момент като „празник на живота й“ – ще бъде в „голямо, удобно легло“, заобиколена от любимите си хора. Медицински специалист ще ѝ приложи смъртоносна доза, докато тя е в обятията на тези, които обича.
'I could live 30 years - but want to die': Has assisted dying in Canada gone too far? https://t.co/9TXrV8jSUp
— BBC News (World) (@BBCWorld) April 4, 2025
„Искам да съм заобиколена от близките си, всички да ме държат в гигантска прегръдка, докато поемам последния си дъх, обгърната от любов и подкрепа“, споделя тя.
Родена със спина бифида, а по-късно диагностицирана с тумори в основата на гръбначния стълб, Ейприл живее с постоянна и изтощителна болка. Повече от две десетилетия тя приема силни опиоидни болкоуспокояващи и през март 2023 г. кандидатства за медицинска помощ при умиране (MAiD). Въпреки че теоретично би могла да живее още десетилетия със състоянието си, тя получава одобрение да прекрати живота си само седем месеца след подаването на молбата. За сравнение, при пациенти с терминални заболявания, одобрението може да бъде дадено в рамките на 24 часа.
„Страданието ми се задълбочава и вече не изпитвам радост и удовлетворение от живота“, казва Ейприл. Тя описва болката си като непрестанно усещане, че тъканите в основата на гръбнака ѝ се разтягат като гумена лента, готова да се скъса, а краката ѝ я държат в непрекъсната агония.
Докато ВВС интервюира Ейприл, на почти 4 828 км разстояние британските депутати обсъждат предложението за легализиране на асистираната смърт в Англия и Уелс. През ноември 2024 г. те принципно одобриха плановете, но следват месеци на детайлни дискусии и още гласувания в Камарата на общините и Камарата на лордовете, преди законопроектът евентуално да бъде приет.
Критиците посочват Канада като пример за „хлъзгав наклон“ – аргумент, според който веднъж приет, законът за асистирана смърт неизбежно се разширява и защитните механизми намаляват.
April Hubbard (@on_stronger) started in the arts as an actor. In 2019, she had the opportunity to return to the stage as an aerialist with @CircusLegacy, a company that celebrated her unique body and reignited her passion.
— Governor General's Performing Arts Awards (@GovGPAA) March 30, 2025
📸 Festival @akimboart @halifaxfringe @CanadaCouncil… pic.twitter.com/AtP7vslrne
В момента Канада има една от най-либералните системи за асистирана смърт в света, подобна на тези в Холандия и Белгия. Законът MAiD бе въведен през 2016 г., първоначално само за неизлечимо болни възрастни със сериозни и нелечими физически заболявания, причиняващи непоносимо страдание. През 2021 г. изискването за неизлечима болест беше премахнато, а две години по-късно канадското правителство планира да разшири обхвата на програмата и за хора с психични заболявания, без да е налице физическо страдание.
Критиците на MAiD предупреждават, че асистираната смърт вече се възприема като стандартна опция за лечение на хора с увреждания и сложни медицински състояния.
„В Канада е по-лесно да получиш помощ за умиране, отколкото да получиш държавна подкрепа, за да живееш“, казва Андрю Гурза, консултант по въпросите на хората с увреждания и близък приятел на Ейприл.
Андрю, който има церебрална парализа и използва инвалидна количка, уважава избора ѝ, но признава: „Ако състоянието ми се влоши и нуждите ми от грижи се увеличат, пак бих искал да съм тук. Но фактът, че съществува закон, който улеснява края на живота, е ужасяващ.“
Преди да бъде одобрена за MAiD, Ейприл е оценена от двама независими лекари, които трябва да я информират за възможните алтернативи за облекчаване на страданието.
„Системата има своите защитни механизми“, настоява тя, когато я питаме за опасенията на хората с увреждания, че могат да бъдат подтикнати към асистирана смърт. „Никой не може да бъде принуден да избере тази опция – ако не я търсиш сам, няма да ти бъде предложена“, допълва тя.
През 2023 г. в Канада са извършени 15 343 асистирани смъртни случая – около 5% от всички смъртни случаи в страната, като този дял непрекъснато расте. Средната възраст на пациентите е 77 години.
В почти всички случаи смъртоносната доза се прилага от лекар или медицинска сестра – процедура, известна още като доброволна евтаназия. Един от медиците, с които говорихме, д-р Ерик Томас, разкри, че е помогнал на 577 души да си отидат.
Д-р Кония Траутън, президент на Канадската асоциация на оценителите и доставчиците на MAiD, също е помогнала на стотици пациенти. Тя описва процедурата като строго контролирана – пациентът винаги ръководи процеса и взима окончателното решение.
„За мен е чест, дълг и привилегия да им помогна в този момент, заобиколени от обичта на близките си“, споделя тя.
Демонстрирайки как протича процедурата, тя поставя турникет на ръката ми и обяснява къде ще бъде въведена иглата за интравенозното приложение на смъртоносните лекарства. В медицинската ѝ чанта има и стетоскоп.
„Странното е, че днес го използвам по-често, за да установя, че нечие сърце е спряло, отколкото да чуя, че бие“, казва тя.