Много са истините за Втората световна война
Възпоменателната церемония при паметника 'Героите на Вестерплате' се състоя преди изгрев слънце   
Източник: ЕПА/БГНЕС
17
Пм миерите на Русия Владимир Путин и на Полша Доналд Туск заявиха днес, че проучването на трагичните събития от историята на техните страни може да помогне да се изгради доверие и да се преодолее напрежението в отношенията между Варшава и Москва.

Двамата говориха на обща пресконференция след срещата им в полския град Сопот, недалеч от Гданск, където днес са възпоменателните церемонии за 70-ата годишнина от началото на Втората световна война.

Нацистка Германия нахлува в Полша на 1 септември 1939 г., а 17 дни по-късно СССР окупира източна Полша.

"Единствено търсенето на истината за причините за драматичните събития ще ни позволи да изградим разбирателство и по-голямо доверие между нашите политици и преди всичко между нашите страни", каза Туск.

"Два вида тоталитаризъм решиха съдбата на тази война,

първо като съюзници, а после като врагове. Не можем обаче да забравим огромния "кръвен данък", платен от съветските войници. Нищо, случило се след 1945 г., не може да промени този факт", подчерта Туск.

"Истината може да е болезнена, но не бива да унижава никого. Ако изявленията на премиера Путин означават, че за Русия търсенето на истината за тези събития не е унижаване, а размисъл, премислена стратегия за бъдещо разбирателство, тогава ние ще сме доволни", подчерта Туск.

Полша настоява Русия да разсекрети документите за избиването на 22 хил. полски офицери и интелектуалци от сталинския НКВД през 1940 г. в Катинската гора, в СССР. Премиерът Путин каза, че Русия ще отвори архивите, ако Полша стори същото.

И днес, за пореден път Путин отхвърли критиките срещу пакта Молотов-Рибентроп, който според поляците е довел до избухването на Втората световна война.

 Според него трябва да бъде проучено всичко, довело до трагедията на 1 септември 1939 г., за да не се повтаря никога повече.

Всички договори, които европейските страни са се съгласили да сключат с нацистка Германия в периода 1934-39 г., са "морално неприемливи", включително пакта Рибентроп-Молотов през 1939 г., заяви Путин по-късно на церемонията в Гданск.

"Всички опити за задоволяване исканията на нацистите между 1934 и 1939 г. чрез различни споразумения и пактове бяха морално неприемливи и политически лишени от смисъл, вредни и опасни", заяви Путин.

"Трябва да признаем тези грешки. Нашата страна направи това, заяви Путин.

Руският парламент осъди пакта Рибентроп-Молотов. Имаме правото да очакваме това и от други страни, сключили сделки с нацистите", каза още руският премиер.

Той имаше предвид различни споразумения от миналото, включително Мюнхенския договор от 1938 г., в който Великобритания и Франция посочват, че не биха възразили срещу анексирането от страна на Германия на части от тогавашна Чехословакия.

Пактът Рибентроп-Молотов, подписан на 23 август 1939 г., е споразумение за ненападение между Германия и СССР, в който двата режима тайно се уговарят за подялбата на Полша.

Путин не пропусна да напомни, че "руснаци и поляци се сражаваха заедно срещу общия враг". "Винаги сме смятали поляците за бойни другари в нашата обща победа", продължи той. "Признателен съм на сегашното полско правителство, че открихме в негово лице партньори и колеги", добави Путин.

Отношенията между Германия и нова Русия са пример за следвоенно помирение на народите, подчерта руският премиер. Като пример за това как трябва да се лекуват миналите рани могат да служат действително партньорските отношения между Федерална република Германия и нова Русия, които се установиха през последните години, помирението и великодушието на нашите народи, които застанаха над разчистването на исторически сметки.

Путин призова участниците в церемонията - държавници от близо 40 страни, сред които и българският премиер Бойко Борисов - да изкоренят наследството на Студената война и да премахнат изкуствените разделителни линии, за да изградят наистина безопасен свят.

Русия не само признава грешките, проблемите и трагедиите на миналото, но и внася практически принос в сторителството на новия свят на нови принципи. Именно благодарение на позицията на моята страна стана възможно отстраняването на виртуалната и реалната Берлинска стена и създаването на предпоставки за изграждане на нова Европа, напомни той.

Трябва да излекуваме обществото от различните ксенофобии, расовата ненавист, взаимното недоверие, опиращо се на цинично изопачаване или груба фалшификация на историята.

Съвременната цивилизована политика трябва да се основава на общи морални и единни правови принципи. Убеден съм, че само тогава ще успеем да превърнем трагичната история на Втората севтовна война в полза на паметта на падналите и за мирното бъдеще на нашите деца, завърши Путин.

По-рано днес и полският президент Лех Качински също предупреди

да не се правят опити за пренаписване на историята.

"Трябва да се противопоставим категорично на опитите за пренаписване на историята, за оспорване на истините на Втората световна война, за мащабите на нацистките кланета, както и за комунизма като цяло", писа Качински в статия в полския ежедневник "Жечпосполита".

Споделяйки същото мнение, дисидентът от комунистическата епоха Адам Михник изтъкна в "Газета виборча": "За нас, както за мнозина руски демократи, Сталин е престъпник и агресор. Създателят на ГУлаг е напълно съпоставим с Хитлер."

На

възпоменателна церемония преди изгрев слънце

днес на балтийския полуостров Вестерплате, където германците дават първите изстрели срещу Полша в началото на нашествието си на 1 септември 1939 г., Качински сравни избиването на 20 хиляди полски офицери в Катинската гора и на други места с нацисткия геноцид срещу евреите.

"Каква е приликата между Холокоста и Катин? Едно нещо свързва двете престъпления, макар че мащабите им са различни. Евреите изчезнаха защото бяха евреи. Полските офицери изчезнаха, защото бяха полски офицери", подчерта той.

"Не Полша е тази, която трябва да се научи на смиреност. Други се нуждаят от това", заяви Качински, консервативен националист, на възпоменанието пред ветерани и правителствени представители.

Полша иска от Русия да се извини за клането в Катинската гора. В продължение на десетилетия Москва обвиняваше за избиването на полскитеофицери нацистите и едва след разпадането на СССР призна, че те са били разстреляни по заповед на Сталин.

Извинение обаче не беше поднесено и днес.

Междувременно и Германия се намеси в анализите

чрез канцлера Ангела Меркел. Тя определи като несправедливо прогонването на германци от Полша след разгрома на нацистите.

"Изгонването на повече от 12 милиона души от териториите на бивша Германия, които днес се намират в Полша, очевидно е несправеливост и това трябва да се отбележи", заяви Меркел в интервю преди да замине за Гданск.

Тя подчерта отговорността на страната си в избухването на войната и допълни, че Германия никога няма да се опита да избяга от причините и последиците на този световен конфликт.

"Германия нападна Полша, Германия започна Втората световна война. Ние причинихме несъизмерими страдания в света. Загинаха 60 милиона души", изтъкна Меркел.

Но тя припомни и ролята, която са изиграли прогонените германци от централна и източна Европа в изграждането на следвоенната Федерална република Германия.

Между 12 и 14 милиона германци са били прогонени след края на войната от райони в централна и източна Европа - от Померания, Силезия в днешна Полша, както и от Судетската област в днешна Чехия.

Втората световна война e най-големият и смъртоносен конфликт в историята на човечеството, но

датата, на която избухва е различна според отделните държави.

Германци и поляци днес не изпитват съмнение: Всичко е започнало със стрелбата на германския военен кораб "Шлезвиг-Холщайн" срещу полската база на полуострова Вестерплате край  Гданск, на 1 септември 1939 г.

Франция и Великобритания, които по онова време са съюзници на Полша, обаче обявяват война на Германия едва на 3 септември.


Германската армия нахлува в Северна и Западна Европа чак през април и май 1940 г. "Битката за Англия" започва през юли същата година, с масираните въздушни нападения на Луфтвафе, на които британските военновъздушни сили дават ефикасен отговор.


Съветският съюз нахлува на 17 септември 1939 г., без да среща съпротива, в Източна Полша, която е получил по пакта Рибентроп-Молотов. В края на същата година СССР воюва срещу Финландия, а през 1940 г. окупира балтийските републики Литва, Латвия и Естония.


И до днес за Москва, "Великата отечествена война" обаче започва едва на 22 юни 1941 г., когато нацистка Германия напада Съветския съюз.


Съединените щати от своя страна биват въвлечени в конфликта на 7 декември 1941 г., когато по-голямата част от военния им флот е унищожен от германския съюзник Япония при нападение срещу базата в Пърл Харбър, на Хавайските острови.


Има различни мнения не само за началото, но и за края на войната в Европа. Западните съюзници празнуват на 8 май - датата, на която през 1945 г. нацистка Германия капитулира след падането на Берлин.


Според Москва обаче капитулацията е подписана на 9 май и това е Денят на победата.


А Япония продължава съпротивата още близо четири месеца и капитулира на 2 септември 1945 г., след атомните бомбардировки на Хирошима и Нагасаки.
Коментари 17
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

17 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Паднали клони и отломки: Силна буря връхлетя Калифорния (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Паднали клони и отломки: Силна буря връхлетя Калифорния

Свят Преди 14 минути

Падналият сняг доведе до по-ранно отваряне на ски курорти

Коронацията на Чарлз III е струвала 72 милиона британски лири

Коронацията на Чарлз III е струвала 72 милиона британски лири

Свят Преди 22 минути

Чарлз III беше коронясан в Уестминстърското абатство на церемония, на която присъстваха високопоставени гости от цял свят

<p>Села в Ловешко обезлюдяват заради липса на вода</p>

Жители на засегнатите от водната криза села обмислят да ги напуснат

България Преди 42 минути

Водната криза в Ловеч и областта се задълбочава, а, решенията не изглеждат близо

Руски удари в североизточната част на Украйна, има убити и ранени

Руски удари в североизточната част на Украйна, има убити и ранени

Свят Преди 53 минути

Град Суми, в близост до руската граница, беше ударен от "няколко мощни експлозии",

<p>Змийска доячка и професионална русалка: Абсурдните професии, които съществуват</p>

Змийска доячка и професионална русалка: Топ 12 абсурдните професии, чието съществуване е трудно за вярване

Любопитно Преди 56 минути

Въпреки че някои професии изглеждат абсурдни, те носят и ползи

Екшън в Пловдивско: Задържаха контрабандни цигари за 2 млн. лева

Екшън в Пловдивско: Задържаха контрабандни цигари за 2 млн. лева

България Преди 1 час

Арестувани са четирима души, сред които двама чужденци

<p>Нова номинация за главен прокурор в САЩ: Тръмп избра жена</p>

След оттеглянето на Мат Гейц: Тръмп избра Пам Бонди за главен прокурор в САЩ

Свят Преди 1 час

Бонди е бивш главен прокурор на Флорида и отдавнашен съюзник на Тръмп

Какво си заслужава да имате този Black Friday – вижте нашите идеи

Какво си заслужава да имате този Black Friday – вижте нашите идеи

Любопитно Преди 1 час

Защото няма нищо по-хубаво от това да пазарувате умно и изгодно!

Инвестиции в недвижими имоти отвъд “апартамент в София”

Инвестиции в недвижими имоти отвъд “апартамент в София”

Любопитно Преди 1 час

Как финансовите пазари могат да направят инвестициите в имоти по целия свят достъпни за всеки джоб

Костадинов: Няма да отменим кандидатурата ни за председател на НС

Костадинов: Няма да отменим кандидатурата ни за председател на НС

България Преди 1 час

Петър Петров е най-добрият кандидат, отбеляза лидерът на "Възраждане"

Меркел

Защо Меркел е била против членството на Украйна в НАТО

Свят Преди 2 часа

Отговорна ли е политиката на Ангела Меркел спрямо Русия отчасти за войната в Украйна?

Почитаме двама светци, единият бил воин, българин

Почитаме двама светци, единият бил воин, българин

Любопитно Преди 2 часа

По време на двегодишното си затворничество в Рим апостол Павел изпратил послание до Филимон, което е запазено в Библията

Четирима са номинираните за изгонване от Big Brother

Четирима са номинираните за изгонване от Big Brother

Любопитно Преди 2 часа

Зрителите ги спасят чрез гласуване в приложението на NOVA PLAY

<p>Нетаняху: Това е морален провал</p>

Нетаняху: Това е морален провал

Свят Преди 2 часа

Израелският премиер заяви, че заповедта за арест на МНС няма да попречи на Израел да се отбранява

Решаващ разговор за Шенген: Атанас Илков е на ключова визита в Будапеща

Решаващ разговор за Шенген: Атанас Илков е на ключова визита в Будапеща

България Преди 2 часа

Срещата е организирана от Унгарското председателство на Съвета на ЕС

Радев в Сингапур: Инвестирането в хората, образованието, иновациите е ключът към успеха

Радев в Сингапур: Инвестирането в хората, образованието, иновациите е ключът към успеха

Свят Преди 3 часа

Визитата на президента има за цел да стимулира развитието на двустранния диалог на най-високо политическо ниво