Н авършват се 200 години от историческата битка при Ватерло – последното сражение на френския император Наполеон Бонапарт.
Разгромът на френската армия от обединените англо-холандско-пруски сили слага край на Стоте дни на повторно управление на наполеон Бонапарт след бягството му от остров Елба с намерение да възроди своята империя.
На 18 юни 1815 г. в околностите на градчето Ватерло в подножието на възвишенията Мон-Сен-Жан, недалече от Брюксел, се сблъскват две армии - 72-хилядна френска под командването на самия Наполеон, и 69-хилядната англо-холандска начело с британския пълководец Артър Уелсли – 1-я херцог на Уелингтън.
Изходът на битката обаче, според повечето историци, се решава от пристигналите към края на сражението 3 пруски корпуса начело с валщатския княз Фон Блюхер, подкрепили силите на антинаполеоновската коалиция.
Скорошно проучване, направено докато Великобритания се подготвяше за 200-годишнината от историческата битка, разкри незнанието на поданиците на Нейно величество за една от най-забележителните победи в историята на страната, пише „Дейли експрес“.
Един от най-шокиращите аспекти в допитването беше, че според 14 процента от британците битката е спечелена от Наполеон.
В действителност претърпяното от него поражение слага край на управлението му като император на Франция.
Анкетата, направена от Националния военен музей в Лондон сред 2070 британци, показа, че близо трима от всеки четирима имат съвсем оскъдни или почти никакви знания за битката на 18 юни 1815 г.
Най-изненадващи бяха отговорите на участниците във възрастовата група между 18 и 24 години. На въпрос с какво свързват Ватерло, 54 процента от тях посочиха едноименната гара в Лондон, 46 процента - едноименната песен на шведската група АББА, и само 39 процента назоваха прочутата битка.
Допитването показа още, че само 53 процента от анкетираните знаят, че начело на противниковите сили на Наполеон е бил английският военнокомандващ Артър Уелсли, херцог на Уелингтън.
Останалите 47 процента дадоха доста изненадващи отговори - сър Франсис Дрейк (прочут английски мореплавател и пират от XVI в.), Уинстън Чърчил (премиер на Великобритания по време на Втората световна война), крал Артур (легендарен персонаж от рицарските романи) и професор Дъмбълдор (измислен персонаж от романите и филмите за приключенията на Хари Потър).
По случай 200-годишнината от битката при Ватерло „Дейли експрес“ помества и няколко любопитни факти:
- Битката на 18 юни 1815 г. всъщност се е състояла в селището Брен л'Альо, понастоящем в Централна Белгия, но английският главнокомандващ противниковите сили на Наполеон Артър Уелсли – херцог на Уелингтън, е имал навика да кръщава битките на местата, където е прекарвал предишната вечер. По времето на битката Ватерло, днес също в Белгия, е част от Обединено кралство Нидерландия.
- Името Ватерло е от холандски произход и вероятно означава "мокро сечище в гора".
- На 50-годишнината на "Евровизия" през 2005 г. Едноименната песен "Ватерло" на АББА беше избрана за най-добрата в историята на песенния конкурс. Оригиналното заглавие на парчето Waterloo, с което прочутата шведска група печели "Евровизия" през 1974 г., е Honey Pie ("Меден пай").
- Мостът Ватерло на река Темза в Лондон е построен на мястото на предишно съоръжение, известно като "Мост на Странд". Реконструираният мост е открит на 18 юни 1817 г. и е преименуван Ватерло в чест на победата на Уелингтън в прочутата битка.
- При откриването си през 1848 г. гара Ватерло в Лондон се е наричала гара Ватерло Бридж. Името ѝ официално е променено през 1886 .
Междувременно британските Кралски пощи пуснаха серия марки по случай днешната 200-годишнина от битката при Ватерло.
Серията включва шест марки с репродукции на картини от XIX в., изобразяващи ключови моменти от събитието. Марките са проектирани съвместно с историци.
"С нашите нови марки отбелязваме годишнината от една от най-прочутите битки в британската история, която освен това слага край на Наполеоновите войни", казва Андрю Хамънд от Кралските пощи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!