С ветовни лидери, политици, експерти се събират днес в Мюнхен. Връща ли се времето на противопоставяне между великите сили ще бъде основната тема, която те ще дискутират на тридневен форум.
Мюнхенската конференция по сигурността, която се провежда всяка година от 1963 г. насам, е мястото, където се срещат и разговарят представители дори на враждебно настроени едно към друго правителства. Конференцията не е просто място за демонстрация на сила, тя е дипломатическа лаборатория за възможности, която се осъществява при затворени врати.
До ръба и обратно: пет извода от Мюнхенската конференция за сигурност
За какво ще се говори тази година?
"Големият пъзел" е озаглавен докладът на организаторите, който обикновено определя темата на дискусиите. В доклада се казва, че очакванията за нова ера на съревнование между големите световни сили като Китай, САЩ и Русия изправят света пред непредсказуемо бъдеще, съпътствано от по-голяма враждебност.
"Ако всеки се готви за враждебен свят, то идването на този враждебен свят е предопределено. Периодът след Студената война и свързваният с него общ оптимизъм - приключиха. Не е ясно обаче какъв точно нов ред ще се появи и дали преходният период ще бъде мирен", се казва в доклада. Ще се обсъждат и теми като ролята на ЕС, трансатлантическото сътрудничество, Брекзит.
Председателят на конференцията в Мюнхен Волфганг Ишингер, бивш посланик на Германия във Вашингтон, призова тези, които вземат политическите решения в средните по големина сили като Европейския съюз, да направят повече за запазване на либералния международен ред. В интервю за "Функе" Ишингер допусна, че френският ядрен арсенал трябва да пази целия ЕС, а не само Франция. Това ще означава, че държавите от ЕС ще трябва да поемат от разноските за поддръжката на френските ядрени оръжия, каза той.
В доклада на организаторите на конференцията се казва, че Берлин и Париж трябва да работят по-ефективно заедно, за да повишат възможностите на "слабо подготвения" ЕС да се справи със засилилата се надпревара между великите сили. "С оглед на това, че вътрешният контекст и в двете столици едва ли ще стане по-малко сложен, предстоящата година ще покаже дали тандемът може да изглади различията си или дали още един прозорец на възможности не е бил пропуснат", се допълва в документа.
Освен дебати по основната програма, ще има и повече от сто съпътстващи събития по теми като киберсигурност, енергетиката, транснационални заплахи, технологии.
Кой ще участва
В Мюнхен очакват 35 държавни и правителствени ръководители, както и 50 външни министри и 30 министри на отбраната.
Вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс се включва във форума, непосредствено след като САЩ обявиха излизане от Договора за ликвидиране на ракетите със среден и по-малък обсег с Русия и обвиниха Москва, че не го спазва.
Русия ще бъде представена от външния министър Сергей Лавров. Тук ще бъде и украинският президент Петр Порошенко.
От българска страна участват премиерът Бойко Борисов, както и министрите на външните работи и на отбраната.
Германският канцлер Ангела Меркел ще отправи призив за повече многостранни глобални партньорства, съобщи самата тя в навечерието на конференцията. "Убеждението, че заедно постигаме повече, отколкото когато сме един срещу друг, сега е поставено под въпрос", предупреди Меркел и каза, че взаимното общуване днес е също толкова важно колкото е било по времето на Студената война.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!