С ъвременната медицина позволява на човечеството да има контрол над живота и смъртта повече от всякога в историята.
„Идеята, че имаме избор обаче е лъжа“, споделя анонимен американски лекар в отворено писмо.
Независимо дали става въпрос за адвокат, лекар или бъдещ родител, надеждите, вярата и желанията ни не могат да спасят тези, които са обречени, пише той.
Според него в такива ситуации „можем да контролираме само скръбта си“, защото на някои места не позволяваме на бременните жени и лекарите, които се грижат за тях, да запазят достойнството си.
„Митът за избора“
е заглавието на наскоро публикувано анонимно есе на американски лекар, който е въвлечен в трагичния случай на бъдеща майка с тежка бременност, принудена да роди дете без череп.
Всяка година в САЩ средно 1206 бебета се раждат без череп или с недоразвит мозък. В такива случаи шансове за оцеляване няма.
На лекарят се налага да сподели тази информация на бъдеща майка, изпълнена с надежда.
„Очите ѝ те умоляват. Спри го… Говориш с акушерите, защото всичко така или иначе ще бъде прекратено. Но никой няма да го спре. Не в този щат. Не в тази болница. И така майката си отива вкъщи – бременна и скърбяща“.
Няколко дни по-късно тя се завръща в болницата с преждевременно раждане. Самата тя не може да се накара да поеме детето си в ръце. Няколко мига по-късно тежко деформираното новородено издъхва.
„Някои от сестрите те карат да поправиш това, да спасиш бебето с магията на медицината. Напомняш им, че то е преждевременно родено, без мозък, и не може да оцелее“, продължава в есето си лекарят.
Без лек персоналът, който е свикнал да дава всичко от себе си, за да спасява животи, се чувства безполезен. Наблюдавайки скръбта, лекарят си спомня за всички жени, чиито желания биват „смачкани от политиката“.
Сърцераздирателната изповед се появява след вълна от закони,
забраняващи абортите в САЩ. В някои от тях са предвидени изключения като бременност при кръвосмешение и изнасилване, но други са категорични.
В Алабама например абортите са позволени само когато раждането може да застраши физическото здраве на майката. Психическото здраве на майката и бебето не се взимат под внимание.
По данни на Американския колеж на акушер-гинеколозите абортите в третото тримесечие на бременността са много редки, по-малко от един процент от всички случаи, и обичайно са свързани с аномалии, определени като „несъвместими с живота“.
В САЩ законите варират, но вече в 43 щата има ясни правила за това, какво е позволено и какво не.
Начинът, по който мнозина виждат абортите, не е естествен,
пише в една от последните си книги социологът Зиад Мунсон.
Според него абортите се превръщат в обществена и политическа тема заради различни исторически събития, решенията на редица личности, организации и социални движения и начинът по-който обществото се е променило през годините.
Дебатът за абортите е и винаги е бил културно и социално разделение, базиращо се върху сложния въпрос за началото на живота.
„Митът за избора“ не може да прекрати дебат с подобна тежест, но хвърля светлина върху един много важен въпрос: Не е ли абортът най-милостивото решение в ситуации, в които животът на неродените не може да бъде спасен?
„Понякога виждаш бебетата продупчени и нарязани в името на интензивната грижа“, пише анонимният лекар. И това е само малка част от темата за абортите и забраната им…
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!