Глобални пазари под натиск: Исторически сривове и растящ страх от рецесия
Източник: Getty

А зиатските борси преживяха драматичен срив в понеделник — от Шанхай до Токио и Хонконг индексите отчетоха исторически спадове, достигайки нива, невиждани от десетилетия. Причината за тази нестабилност остават митата, наложени от американския президент Доналд Тръмп, които продължават да разтърсват световните пазари, пише ВВС.

Индексът Shanghai Composite спадна с над 8% в определен момент, Hang Seng в Хонконг се понижи с повече от 13%, а японският Nikkei 225 затвори със загуба от 7,8%. Един анализатор определи пред BBC случващото се като "кървава баня".

Европейските пазари

В Европа фондовите пазари започнаха седмицата със сериозни спадове. Британският FTSE 100 първоначално се срина с цели 6%, преди да се възстанови до спад от 3,5%. Германският DAX, френският CAC 40 и италианският FTSE MIB също отчетоха понижения от около 6%.

Сред най-засегнатите компании на FTSE 100 бяха индустриалните гиганти Babcock, Rolls-Royce и Melrose, както и инвестиционни дружества и Barclays Bank, чиято силна експозиция към САЩ увеличи опасенията сред инвеститорите, пише The Guardian.

Пазарните сътресения се засилиха и от понижаването на цените на суровините. Цената на суровия петрол Brent падна с над $10 до $63,84, като това доведе до спад в акциите на енергийните компании – BP загуби още 5% от стойността си, а Shell почти 6%. За разлика от тях златото се покачи леко до $2362, затвърждавайки позицията си на сигурен актив, особено след като стойността му се е удвоила от 2020 г. насам.

Инвеститорите реагираха и на нарастващите очаквания за намаляване на лихвените проценти във Великобритания. Пазарите вече прогнозират три понижения на основната лихва – от 4,5% до 3,75%, с 90% вероятност за първо намаление още през май. В същото време се очакваше Японската централна банка да преустанови повишаването на лихвите.

В политически план, президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е провел разговори с европейски и азиатски лидери, опитващи се да го убедят да отмени или смекчи обявените мита, които достигат до 50% и влизат в сила тази седмица. Междувременно митническите служби в САЩ вече събират 10% тарифа върху вноса от множество държави, а от сряда в полунощ се очаква да влязат в сила по-високи, „реципрочни“ мита между 11% и 50%.

Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент обяви, че над 50 страни вече са започнали преговори със САЩ, а според него няма причина да се очаква рецесия, като посочи силния ръст на работните места преди въвеждането на митата. В Обединеното кралство премиерът Кийр Стармър също реагира, като обеща подкрепа за засегнатите сектори, включително автомобилостроенето и науките за живота.

Икономистът Пол Донован от UBS подчерта, че несигурността около политиките на САЩ обърква инвеститорите, които започват да се съмняват в съществуването на ясен стратегически план. Той предупреди, че ако се постави под въпрос компетентността в създаването на политики, пазарите ще се опасяват от трайни икономически щети.

В условията на несигурност търсенето на сигурни активи се увеличи, което доведе до ръст в цените на държавните облигации и спад в доходността им. Двугодишната доходност на британските облигации падна до най-ниското си ниво от септември 2024 г. – 3,814%, а десетгодишната достигна 4,379%, най-ниско от декември. Според анализ на Citi, пазарите вероятно ще оценят възможност за още по-ниски лихвени равнища от страна на ЕЦБ и Bank of England. Goldman Sachs също преразгледа нагоре шансовете за рецесия в САЩ през следващите 12 месеца – от 35% на 45%.

Високопоставени представители на Белия дом опитаха да представят тарифите като инструмент за пренастройка на американската позиция в глобалната търговия, като отрекоха, че това е натиск върху Федералния резерв да намали лихвите.

Азиатските пазари

Мерките представляват сериозен удар за производствените центрове в Азия, които разглеждат САЩ като ключов пазар за износ на стоки — от облекло до автомобили.

Сред засегнатите са както богати съюзници като Япония и Южна Корея, които се сблъскват с мита от 26%, така и развиващи се икономики като Виетнам, на който предстои да понесе 46% мита. Тръмп определи бързоразвиващата се виетнамска икономика като един от "най-лошите нарушители".

В списъка с тежко засегнати страни се нареждат още Камбоджа (49%), Тайланд (36%) и Китай, който ще трябва да се справя с обща тарифа от 54%.

Други държави, като Сингапур, Нова Зеландия и Австралия, вече бяха обект на така наречената "базова тарифа" от 10%, която официално влезе в сила.

„Азия понася най-сериозно последствията от повишаването на американските мита. Въпреки че е възможно да се водят преговори, новият режим на високи тарифи очевидно ще остане“, коментира Циан Уанг, главен икономист за Азиатско-тихоокеанския регион в инвестиционната компания Vanguard.

Азиатските икономики са особено чувствителни към страховете, че глобалната търговска война може да доведе до забавяне или дори рецесия в САЩ — най-голямата икономика в света. Това би нанесло допълнителен удар върху азиатския износ.

Сривовете в континентален Китай, Хонконг и Тайван се задълбочиха, след като инвеститорите наваксаха със спадовете, наблюдавани на другите пазари в петък — ден, в който тези региони бяха затворени поради официални празници.

Shanghai Composite затвори със спад от 7,3%, а Taiwan Weighted Index се понижи с цели 9,7% — най-голямата му загуба в историята.

ASX 200 в Австралия изгуби 4,2%, докато Kospi в Южна Корея затвори с понижение от 5,6%.

Hang Seng отбеляза спад от 13,22% — най-резкият от 2008 г. насам.

Очаквания за инфлация и рецесия

„Митата се отразяват директно върху очакванията за инфлация и рецесия“, заяви Джулия Лий, ръководител на отдела за обслужване на клиенти във FTSE Russell — дъщерна компания на London Stock Exchange Group.

Goldman Sachs вече прогнозира 45% вероятност САЩ да изпаднат в рецесия в рамките на следващите 12 месеца — увеличение спрямо предишната им оценка от 35%. Инвестиционната банка също така понижи очакванията си за икономическия растеж на страната.

И други финансови институции от Уолстрийт преразгледаха прогнозите си след новите мита. Според JPMorgan шансът за рецесия в САЩ и в глобален план е нараснал до 60%.

„Това развитие е изключително неблагоприятно за глобалната и азиатската икономика, особено за малките отворени икономики, както в краткосрочен, така и в дългосрочен план“, се казва още в анализа.

Страни като Виетнам и Бангладеш станаха силно зависими от САЩ като основен пазар за износ. Редица големи американски марки произвеждат стоки във Виетнам, включително Nike и Gap.

Бангладеш изнася облекло за над 8,4 милиарда долара годишно за САЩ, според Асоциацията на производителите и износителите на облекла в страната. Новината за 37% мита за Бангладеш, обявена от Тръмп миналата седмица, е сериозен удар за южноазиатската държава.

Азия вероятно ще понесе непропорционална тежест от този шок, защото изнася повече за САЩ, отколкото за който и да е друг пазар“, отбелязва Франк Лавин, бивш заместник-секретар по международната търговия в Министерството на търговията на САЩ.

Най-голямата икономика в Азия — Китай — също отвърна на удара с ответни мита, което допълнително засили глобалната паника на пазарите в петък.

Трите основни борсови индекса в САЩ се понижиха с над 5%, като S&P 500 изгуби почти 6%, отбелязвайки най-лошата си седмица от 2020 г. насам.

Лий също предупреди, че глобалната криза на фондовите пазари изглежда далеч от края си: „Фючърсите в САЩ сочат към още една тежка сесия на Уолстрийт тази вечер.“

Световните фондови пазари вече изгубиха трилиони долари от стойността си, откакто Тръмп обяви въвеждането на нови 10% мита върху вноса на стоки от всички страни. Продукти от десетки държави — включително основни търговски партньори като Китай, Европейския съюз и Виетнам — са изправени пред още по-високи ставки.

Отговорът на Тръмп

Запитан за силния спад на фондовите пазари, американският президент Доналд Тръмп заяви, че понякога трябва да вземеш лекарство и че не е замислил нарочно пазарното разпродаване, съобщи Reuters.

„Аз не съм искал нищо да отива надолу, но понякога трябва да вземеш лекарство, за да оправиш нещо“, каза Тръмп, визирайки шока, който митата причиняват на пазарите като временно зло за дългосрочна полза. Той говори пред журналисти на борда на Air Force Oneт на връщане от Флорида в коментар за икономическите последици от новите му мита.

„Ние бяхме третирани толкова зле от други страни, защото имахме глупави лидери, които позволиха това да се случи“, каза отново американският президент.

Тръмп не даде никакви индикации за намерения да отстъпи от плановете си за високи мита. „Не мога да ви кажа какво ще стане с пазарите. Но нашата страна е много по-силна“, заяви той

Глобалните пазари са изправени пред турбуленции, каквито не са виждали от години – и всички погледи остават насочени към Белия дом.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел удари палатки край болница, убити и ранени репортери

Израел удари палатки край болница, убити и ранени репортери

Свят Преди 2 часа

Още 15 души са загинали при други израелски удари в Ивицата Газа

Жертвите на пожара в Кочани станаха 61

Жертвите на пожара в Кочани станаха 61

Свят Преди 3 часа

Министър Таравари изрази съболезнованията си на семейството

Сарафов пак иска имунитета на Марио Рангелов

Сарафов пак иска имунитета на Марио Рангелов

България Преди 3 часа

Досъдебното производство е за корупция

Неписаните модни закони на принцеса Кейт: Шапки, червено и кралски протокол

Неписаните модни закони на принцеса Кейт: Шапки, червено и кралски протокол

Любопитно Преди 3 часа

Как принцеса Кейт използва стила като форма на дипломатическо изразяване

Страшни наводнения в САЩ, много жертви

Страшни наводнения в САЩ, много жертви

Свят Преди 3 часа

9-годишно момче беше отнесено от наводнението, докато отивало да хване училищния автобус

Откриха мъртъв бивш бодигард на Дейвид и Виктория Бекъм

Откриха мъртъв бивш бодигард на Дейвид и Виктория Бекъм

Свят Преди 3 часа

Крейг Ейнсуърт е открит мъртъв в Испания, след като беше обявен за изчезнал

Кирил Петков обяви, че съди Делян Пеевски

Кирил Петков обяви, че съди Делян Пеевски

България Преди 4 часа

Петков посочва, че искът е за неимуществени вреди

Слаб трус до Перник

Слаб трус до Перник

България Преди 5 часа

Земният трус е усетен слабо в 13.45 ч. с епицентър на 2 км източно от град Перник

Полуфиналите на Sesame Купа на България по DIEMA SPORT

Полуфиналите на Sesame Купа на България по DIEMA SPORT

Любопитно Преди 5 часа

Не пропускайте зрелищните футболни срещи на крачка от финала

<p>В Германия <strong><span style="color:#ff0000;">ще готвят учениците за... война</span></strong></p>

В Германия ще готвят учениците за... война

Свят Преди 5 часа

Говорителят на отбраната Роудрик Кизеветер каза, че е „абсолютно необходимо“ учениците да се обучават за извънредни ситуации, като ги нарече „особено уязвими и особено засегнати при извънредни ситуации“

Михаел Шумахер стана дядо

Михаел Шумахер стана дядо

Любопитно Преди 5 часа

Дъщеря му Джина-Мария е родила момиче на име Мили

Напусна ни актьорът Пламен Сираков

Напусна ни актьорът Пламен Сираков

България Преди 5 часа

Скръбната вест съобщиха от Съюза на артистите в България

Макрон се срещна в Кайро с египетския си колега

Макрон се срещна в Кайро с египетския си колега

Свят Преди 5 часа

Очаква се по-късно към тях да се присъедини йорданският крал Абдула Втори

След края на войната – какво бъдеще очаква Украйна

След края на войната – какво бъдеще очаква Украйна

Свят Преди 5 часа

Възстановяването на Украйна ще струва над 520 млрд. долара, отбелязват експерти

15-годишен се простреля с въздушна пушка в Монтанско

15-годишен се простреля с въздушна пушка в Монтанско

България Преди 6 часа

Непълнолетният я е носил в ръка и без да иска натиснал спусъка