"Субарнареха" в превод от индийски означава „златна ивица“.
"Субарнареха" е река, която преминава през индийските щати Джаркханд, Западен Бенгал и Одиша. Не е свързана с никакви древни митологични събития или приказки, реката наистина съдържа чисто злато във водата си. Това не е скорошен феномен, златото винаги е присъствало в речното корито. Поради цифровата ера, в която живеем в момента, "Субарнареха" грабна вниманието на онлайн медиите. Реката е известна и като склад за злато, но каква е мистерията на това необичайно явление.
Наистина е удивително да станеш свидетел на такова огромно количество злато, излизащо от река. Приблизително количество от 60 до 80 частици се извличат на месец от реката, като учените също се опитват да намерят източника на този естествен, но странен феномен.
ಭಾರತದ ಈ ನದಿಯಲ್ಲಿ ನೀರಿನ ಜೊತೆ ಚಿನ್ನ ಹರಿಯುತ್ತಂತೆ#Subarnarekha #River #Gold https://t.co/ofJWvj7rAP
— Asianet Suvarna News (@AsianetNewsSN) June 25, 2023
История на "Субарнареха"
Реката преминава покрай района Ратнагарбха в щата Джаркханд. Тя е наситена със златни частици от години. Дългата 474 километра река започва от Рани Чуан в село Нагди, намиращо се близо до Ранчи в Джаркханд. След това се слива с Бенгалския залив и преминава през щатите Одиша и Западен Бенгал. Смята се, че златото е добито за първи път в Писка, село в Ранчи, близо до извора на реката, но по-късно златните частици са открити в коритото на реката, главно под пясъка.
Subarnarekha River (Suvarna Rekha) which flows for 474kms (#Jharkhand) has pure #gold in its water!
— Srikanth Matrubai (@SrikantMatrubai) July 22, 2022
Local tribal workers have been engaged in filtering sand and getting out gold from the river bed. One can extract some 60 to 80 gold particles in one month!#IncredibleIndia pic.twitter.com/KlI10Cyb7Y
Добив на злато
Процесът на добив на злато се извършва целогодишно от местни племенни работници, които филтрират пясъка и извличат златото от коритото на реката. Тази дейност се случва през цялата година, с изключение на сезона на мусоните. Размерът на златните частици е колкото оризово зърно и понякога по-малък от него. Въпреки това, в регионите Тамар и Саранда работата се извършва от поколения. Хора от различни местни общности филтрират пясъка и работят по процеса на извличане на злато. Почти всеки член на едно домакинството е ангажиран в дейностите по добив на злато, което е досадна работа. Изваждането на частици злато от коритото на реката е трескав процес, който изисква огромно търпение и продължава цял ден. След като се филтрират, частиците се предават на златарите за по-нататъшно полиране и подготовка на бижута.
Subarnarekha, literally ‘streak of gold’, is a river that flows through Jharkhand and Odisha via Hundru Falls and Chandil Dam. Gold was mined near the river’s origin at Piska near Ranchi and as per local folklore traces of gold were found in the river be… https://t.co/we6a0Q0Vr0 pic.twitter.com/EWRvVz75WA
— priya ganapathy (@priyaganapathy) March 19, 2018
По-малко известен факт
Легендарният писател Рабиндранат Тагор споменава реката в своите романи и стихове.
* Видеото е архивно: Започва работа новият рудник за добив на злато „Ада тепе”
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!