Д ълбоко под Тихия океан е открита странна радиоактивна точка.
Анализирайки няколко тънки слоя от кората на морското дъно, учени от Германия са установили внезапен скок на радиоактивния изотоп берилий-10 някъде преди 9-12 милиона години.
Берилий-10 е открит в морското дъно на централната и северната част на Тихия океан, но авторите на изследването, ръководени от физика Доминик Кол от изследователския институт Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf, твърдят, че аномалията може да е налице в целия Тихи океан, а може би и в целия свят.
Не е известно откъде е дошла внезапната вълна, но изследователите имат няколко идеи.
Берилий-10 е радиоактивен изотоп, който непрекъснато се произвежда от космическите лъчи, взаимодействащи със земната атмосфера. Когато пада от атмосферата и се утаява в океана, изотопът се включва в изключително бавния растеж на някои дълбоки, богати на метали кори.
Може би преди повече от 9 милиона години е имало „грандиозна реорганизация“ на океанските течения, която е означавала, че берилий-10 се е отлагал повече в Тихия океан, предполагат Кол и колегите му.
А може би това е било световно явление. Авторите предполагат, че космическите отпадъци от свръхнова в близост до Земята или преминаването на нашата Слънчева система през студен междузвезден облак биха могли да доведат до по-голяма активност на космическите лъчи, което да доведе до рязко увеличаване на отлаганията на берилий-10 в океана.
Фероманганови кори, които съдържат берилий-10, съществуват във всеки океан на Земята и могат да уловят милион години океанска химия само в няколко милиметра.
Изследователите могат да използват бавната скорост, с която берилий-10 радиоактивно се разпада във форма на бор, като мярка за време, сравнявайки съотношението на двата химикала, за да определят възрастта на минералите в земната кора.
Тези тънки, древни кори са почти непрекъснати геоложки хронологични линии на последните около 75 милиона години на нашата планета, но също така е много трудно да се датират със сигурност. Въглеродното датиране се отнася само до около 50 000 години назад, а мерките, основани на разпадането на уранови изотопи, също не са полезни показатели.
Берилий-10 е ключът към отключване на поне 10 милиона години от тази корава капсула.
Периодът на полуразпад на берилий-10 е около 1,4 милиона години, което означава, че той обикновено се използва за датиране на до 20 милиметра фероманганова кора. Повечето фероманганови кори са с дебелина между 1 и 26 сантиметра.
Това, което Кол и екипът му откриват в Тихия океан, обаче е изненада.
„На около 10 милиона години открихме почти два пъти повече 10Be, отколкото очаквахме. Натъкнахме се на неоткрита досега аномалия“, обяснява Кол.
Подобно на книжка в том, екипът казва, че тази „аномалия има потенциала да бъде независим времеви маркер за морските архиви“.
Екипът проверява работата си в няколко района на Тихия океан. Едно 50-милиметрово парче фероманганова кора може да бъде датирано преди повече от 18 милиона години.
Скоростта на нарастване на феромангановата кора в Тихия океан е определена на 1,52 мм на милион години, което означава, че дълбочината на аномалията датира отпреди между 10,5 и 11,8 милиона години.
Където и да се появи аномалията на берилий-10 в тези проби, тя по същество съответства на тази възраст.
„Произходът на тази аномалия все още не е известен“, пишат авторите, но тъй като активността на нашето Слънце вероятно не е била достатъчно силна, за да създаде толкова дълготраен берилиев прилив, екипът подозира, че защитата на Земята срещу междузвездните космически лъчи може да се е променила преди около 10 милиона години.
Или това, или наистина близка свръхнова е обсипала планетата ни с повече радиоактивен материал от обикновено.
„Само нови измервания могат да покажат дали берилиевата аномалия е причинена от промени в океанските течения или има астрофизични причини. Ето защо планираме да анализираме повече проби в бъдеще и се надяваме, че други изследователски групи ще направят същото“, казва Кол.
Само времето ще покаже дали берилиевото петно е регионално или глобално явление.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!