В неделя екипажът на Polaris Dawn на SpaceX се завърна на Земята след 5 дни в орбита след историческа мисия, включваща първата в световната история космическа разходка на непрофесионални астронавти.
От НАСА определиха мисията, финансирана от милиардера Джаред Айзъкман, който и водеше четиричленния екип, като „гигантски скок напред“ за комерсиалната космическа индустрия. Част от нея бяха още пенсионираният пилот от ВВС на САЩ Скот Потийт и двамата служители на SpaceX Сара Гилис и Анна Менон. Освен посоченото по-горе постижение обаче, четиримата астронавти поставиха и още куп рекорди.
Още в самото начало, когато Polaris Dawn излетя, това отбеляза първия път, в който SpaceX видя двама от собствените си служители да излитат на свой космически кораб. Сара Гилис и Анна Менон са водещи инженери по космически операции в компанията, като първата ръководи обучението на астронавтите, а втората служи в контрола на мисията. Менон пое също така и ролята на медицински служител на екипажа.
Лидерът на мисията Джаред Айкзъкман пък се превърна във втория частен астронавт, ръководил два пъти американския космически кораб Crew Dragon в Космоса, след като преди това бе начело и на мисията Inspiration4 през 2021 година (първият е бившият астронавт на НАСА и главен такъв на Axiom Space Майкъл Лопес-Алегрия).
По-малко от 24 часа след достигане на предварителната си орбита, екипажът счупи и нов рекорд, като се изкачи по-високо над Земята от всеки предишен човешки космически полет от напускането на последните астронавти на Аполо за луната през 1972 г. Те достигнаха максимална височина от 1400 км. (870 мили).
Гилис и Менон също така споделиха и нов рекорд за най-голямото разстояние, изминато от Земята в Космоса от жена.
Billionaire Jared Isaacman has become the first person to complete a private spacewalk.
— Sky News (@SkyNews) September 12, 2024
The SpaceX Polaris Dawn spacewalk was labelled a 'highly risky mission'.
More: https://t.co/vRFSdeAfxy pic.twitter.com/ScjCxnY4VT
С космическото си предизвикателство те се превърнаха и в първите цивилни граждани, стигали някога до открития Космос. Но въпреки безспорно революционното постижение, астронавтиte влязоха в историята и с нарушението на Договора за космическото пространство.
Както е известно, през 1967 година 111 държави по света подписват документ, който урежда всичко в областта на космическите изследвания. А според изпълнителния директор на Международна асоциация за развитие на космическата безопасност Томасо Сгоба, мисията нарушава една част от него. В конкретика, става дума за нарушение на член VI от Договора за космическото пространство.
"Дейностите на неправителствените организации в космическото пространство изискват разрешение и постоянен надзор от съответната държава-страна по Договора. Когато дейностите в космическото пространство, включително на Луната и на други небесни тела, се извършват от международна организация, отговорността за спазването на този Договор се носи както от международната организация, така и от държавите-страни по Договора, които участват в тази организация", уточни той.
Това означава, че тъй като Polaris Dawn е дело на американската компания Space X, то отговорната страна следва да е правителството на САЩ. От американското правителство обаче не желаят да участват в гарантиране безопасността на частната мисия, тъй като това... нарушавало законодателството им.
"Според законите на САЩ, на Федералната авиационна агенция е забранено да издава разпоредби за безопасността на пътниците в комерсиални човешки космически полети", се оправдаха от Авиационната агенция (FAA) пред "Ал Джазира".
Така реално се стига и до нарушението на договора, според който съответната държава следва да има контрол върху безопасността на пътниците и дори и да не сертифицира самата мисия, е длъжна да сертифицира поне ракетите и космическите кораби, които се използват за нея.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!