А фганистански пациенти, болни от рак казват, че се борят да стигнат до Пакистан за лечение след налагането на по-строги ограничения върху трансграничното пътуване.
Това съобщава кореспондентът на Voice of America (VOA), Муска Сафи в своя репортаж от Пешавар, Пакистан.
Езатула е афганистанец, болен от рак, който е бил подложен на химиотерапия през последните две години. Той се е лекувал в Северозападната обща болница в Пешавар, Пакистан. Това е една от основните болници, предпочитана от пациентите от Афганистан.
Езатула живее в Кабул и пътува до Пешавар за лечението си.
“Имаше много проблеми по пътя. Четири дни чаках от другата страна на границата в една клиника. След това пресякох границата в 10 сутринта, бях настанен в гранична клиника, а след това официално ми беше разрешено да вляза в Пакистан", казва Езатула.
Афганистанските пациенти с рак пътуват до Пакистан, защото в страната им липсват уреди за лечение на рак.
Но за афганистанските пациенти стана трудно да влязат в страната, след като Пакистан затвори границата си през март за пациенти без паспорти и пакистански визи, предава VOA.
Пакистан принуждава афганистански бежанци без документи да напуснат страната и прилага строги ограничения върху трансграничното движение. Властите в Пакистан твърдят, че афганистански граждани са участвали в насилието в страната.
“Сблъскваме се с много проблеми. Понякога 5 дни, понякога 10 дни прекарваме на пътя. Призоваваме правителството да намери решение на този проблем”, коментира Расам Гюл, който придружава дъщеря си до болницата.
Получаването на пакистански визи стана по-трудно за притежателите на афганистански паспорти.
“В посолството не ни дадоха визи. В крайна сметка трябваше да платим много пари на черния пазар. Всяка виза ни струваше 850 долара. При предишните пътувания бяхме двама и ни струваше 1700 долара. Сега трябва да кандидатствам отново за виза, тъй като трябва да се върна”, казва Сайед Есмаил Садат, афганистански пациент.
Лекарите в Северозападната обща болница в Пешавар казват, че броят на пациентите, идващи от Афганистан, е намалял.
“Ракът се нуждае от продължително лечение. Изискваме от пациентите да ни посещават редовно. Поради затварянето на границите те не могат да завършат цикъла на лечение, а това затруднява контрола върху болестта“, коментира д-р Сухаил Ахмад.
Афганистанските пациенти казват, че нямат друг избор, освен да се лекуват в Пакистан.
“В Афганистан няма центрове за лечение на рак, няма и онкологична болница”, посочва пациент.
Много от афганистанските пациенти казват, че няма да могат да продължат лечението си, ако Пакистан не улесни преминаването им през границата.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!