„В Скопие не сме видели френското предложение за решаване на спора ни с България. Ние разговаряме с нашите български колеги в рамките на диалога, който продължава от месеци”, каза на пресконференция с гостуващия в Република Северна Македония председател на ЕС Шарл Мишел президентът на страната Стево Пендаровски, който отказа да коментира политическата криза в България.
По думите му за вписването на българите в Северна Македония в преабмюла на конституцията има политическа воля, но технически не е възможно да се реализира за по-малко от три месеца. Политическият аспект на въпроса обаче е дали това ще е последното искане от България, предава БТА.
Слави Трифонов за Петков: Национално предателство!
„Много е несериозно, ако влезем в такова начинание, каквото е това за промяна в Конституцията, което има три фази и продължава поне три месеца, в които ние трябва да убедим нашите граждани защо го правим и че това няма да бъде във вреда на никой от тях, да излязат някакви нови искания от сегашното или бъдещото българско правителство“, каза Пендаровски. Той заяви, че търси силни политически гаранции не само от страна на България, но и от страна на ЕС, че това ще бъде последното искане от страна на България.
Пендаровски оцени посещението на Шарл Мишел в „бурния за Европа и света период” и само няколко дни преди срещата на върха на ЕС през юни като доказателство за необходимостта от координация на стъпките между Балканите и ЕС заради необходимостта от решителни и принципни решения.
Османи: Още утре може да има споразумение с България
"Република Северна Македония и Албания трябва да започнат преговори с ЕС възможно най-скоро, което е важно не само за двете държави, но и за региона като цяло, особено в контекста на новите геополитически събития. Това е основен приоритет и ние подкрепяме всички усилия за намиране на взаимно приемливо решение на отворения двустранен въпрос с България. Наистина съм ангажиран с Франция и ЕС, за да помогна за придвижването на този процес напред и съм убеден, че много скоро ще имаме положително развитие, което със сигурност ще бъде много важно за вашата страна и за целия регион“, каза Шарл Мишел.
Той обяви, че следващата седмица ще организира среща на 27-те страни членки и страните от Западните Балкани.
„Искаме и работим за отблокиране на процеса за Северна Македония и Албания. Не съм сигурен какво ще се случи на следващото заседание на Европейския съвет, но ще направим всичко възможно да предприемем решителни стъпки“, каза Мишел.
Пуснаха на свобода мъжа, арестуван за палежа в Битоля
"Искрено се надявам, че следващата седмица в Брюксел лидерите на Европейския съюз най-накрая ще изпълнят обещанието си от март 2020 г., когато Съветът по общи въпроси единодушно реши да започне преговорите за присъединяване с Република Северна Македония възможно най-скоро", каза президентът Стево Пендаровски на съвместната пресконференция.
Той посочи, че в разговорите му с Шарл Мишел са коментирали, че удължаването на старта на европейската интеграция на Северна Македония разклаща доверието към ЕС, което означава намаляване на влиянието му сред гражданите в страната. „Удължаването на процеса на евроинтеграцията заради двустранни въпроси не само грубо нарушава обещанието за европейско бъдеще за Западните Балкани, но също така може напълно да компрометира политиката на разширяване и да създаде опасен прецедент, който ще сложи край на този процес, който години наред се смяташе за най-добрата външна политика на ЕС”, каза Пендаровски.
Според Пендаровски „въпреки разочарованията и умората от очакването на пробив по европейския път” ангажиментът на страната е подкрепен от пълното съответствие с общата външна политика и политика на сигурност на ЕС и присъединяването към всички пакети от санкции срещу Руската федерация, а от друга страна – ЕС остава нашият безспорно най-важния търговски партньор на Северна Македония, предоставящ подкрепа и финансова помощ за провеждането на необходимите реформи. „Очакваме с нетърпение съвместната среща на лидерите на Европейския съюз и Западните Балкани, която ще се проведе на 23 юни в Брюксел и за която моят гост днес ме информира изчерпателно“, каза президентът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!