Л инор Абаргил е едновременно кралица на красотата и жертва на ужасяващо престъпление. Само шест седмици преди да спечели конкурса „Мис Свят“ през 1998 г., на 18-годишна възраст тя е заключена в автомобил, в покрайнините на Милано. Нейният пътен агент опира нож в гърлото ѝ, намушква я леко няколко пъти и я изнасилва, като междувременно ѝ шепне едновременно извинения и смъртни заплахи.
Убийството, което шокира и раздели Франция
По-малко от два месеца по-късно тя е избрана за най-красивата жена в света, събитие, което я превръща в разпознаваемо име в родната Израел и по целия свят и което ѝ дава платформата, от която се нуждае, за да говори за престъплението срещу нея.
Историята ѝ започва с едно пътуване в автомобил в Италия.
Линор е в Милано за модно ревю, но изпитва силна носталгия по дома. Надявайки се да хване самолет от Рим за Израел, тя се обажда на своя пътен агент Ури Шолмо Нур и го моли да ѝ резервира билет от Милано до Рим. Не е имало свободни места на полетите към онзи момент, но агентът ѝ казва да не се притеснява, защото той ще я закара от Милано до Рим. Точно, когато излезли от Милано, той отбил колата от пътя, извадил нож и се нахвърлил върху младото момиче.
Малтретираха сексуално пакистанка заради видео в TikTok
Агентът ѝ я изнасилва, докато държи ножа опрян до врата ѝ и Линор, в опит да спаси живота си, му обещава, че никога няма да каже на никого за случилото се.
„Бях завързана, намушкана, душена и многократно изнасилена.
Най-накрая дойде момент, в който можех да говоря с него и инстинктът ми за оцеляване надделя. Започнах да го разпитвам за семейството му, опитвах се да стигна до него и най-сетне той поддаде. Накара ме да се закълна, че никога няма да кажа на никого. Призна, че така и не сме напускали Милано, карал е в кръг наоколо“, разказва красавицата.
„Накарах го да ме заведе на гарата. Малко преди влакът да потегли и видях, че него вече го няма, изтичах до телефона на перона. Обадих се на майка ми и ѝ казах какво се е случило, както и че се качвам на влак за Рим. Тя веднага ми каза да не се къпя, защото трябва да ми бъде направен медицински преглед и да ида в полицията.
Шок в Зимбабве: дете булка почина по време на раждане
Тя
никога не ме накара да изпитвам срам за случилото се.
В Рим бях прегледана, доказателствата бяха събрани и ме разпитаха в полицейското управление. Майка ми ми взе билет за полет от Рим до Тел Авив“, споделя Линор.
„По онова време трябваше да се подготвя за конкурса „Мис Свят“. Там бяха представени 95 страни – кралици на красотата от цял свят. Аз представях Израел, трябваше да отида. Майка ми смяташе, че това може да ми помогне да спра да мисля само за изнасилването. Отидох, но вършех всичко механично. Вътрешно крещях: „Помогнете ми! Спасете ме! Ще умра!“. Никой не знаеше какво бях преживяла.
Групово изнасилване на дете потресе Белгия
Не мислех, че имам шанс да спечеля, Израел никога не беше печелила. Нямах търпение да се прибера у дома. Тогава чух, сякаш от далече: „Победителят е Мис Израел“. От този момент знаех, че има Рай и Ад. Отвън – рай, отвътре – Ад. Бях травмирана, но никой не разбра, трябваше да играя роля. Когато си „Мис Свят“, ти си публична собственост“, разкрива Абаргил.
Тя споделя още: „Когато се върнах в Израел, целия град се беше събрал да ме посрещне, върнах се като герой. Но не бях способна да изпълнявам задълженията си, не можех да ходя по събития, да се усмихвам и да махам.
Изнасилвачът ми беше арестуван в Италия, но освободен.
Успяхме да прехвърлим случая в Израел, защото той беше израелски гражданин. Когато пристигна на летище „Бен Гурион“, за да посети семейството си, полицията го чакаше и го арестува. Историята беше във всеки вестник по света. Исках да споделя само с няколко близки до мен хора, но когато си публична личност не можеш да запазиш такова нещо в тайна“.
Но тя знае, че няма начин да мълчи. След като печели „Мис Свят“, се записва да учи право, балансирайки лекциите със стремителната ѝ кариера на модел и разказва и на други хора какво ѝ се е случило: първо на членове на семейството си, после на израелските власти, а накрая дори и на журито на „Мис Свят“.
„Да държиш такова нещо в себе си е като да вземеш пистолет и да се застреляш в главата.
Почти всички ме обвиняваха, защото съм модел и кралица на красотата. Аз обаче бях силна заради семейството си, така че не ме интересува“, споделя самата Линор.
В Индия изнасилиха групово жена за наказание
Тя разказва и за трудното изпитание да се изправи срещу насилника си в съда и как е събрала смелост да говори за първи път публично за престъплението едва след произнасянето на присъдата. „След делото ми много други жени в Израел започнаха да търсят помощ в кризисни центрове, да подават жалби в полицията и да повдигат обвинения срещу насилниците си“, казва тя.
Линор осъзнава, че единственият начин да се отърси от ужасяващото преживяване е да говори за него и да насърчи другите да говорят за драмите си. През 2008 г. Тя отива още по-далеч и се обръща към Сесилия Пек – актриса, режисьор на документални филми и дъщеря на актьора Грегъри Пек и я моли да направи филм по нейната история.
Този филм „Смелата Мис Свят“ излиза пет години по-късно. Във филма много жени се срещат с Линор Абаргил и разказват своите истории, включително актрисите Джоан Колинс и Фран Дрешър, които са претърпели ужасяващи сексуални нападения и са готови да споделят своите травми пред камера.
„Отне ми много години, докато мога да говоря открито със семейството ми
за изнасилването. У дома, през първата година, плачех през цялото време, не можех да спя. Родителите ми не знаеха какво да правят. Осъзнавам колко болезнено е било и за тях също. Много по-късно майка ми се извини на брат ми и сестра ми, че не е била до тях през онези години, защото е била толкова разтревожена за мен.
Имам майка, на която мога да кажа всичко. Тя не ме вини. Чувала съм за майки, които обвиняват дъщерите си или ги карат да обещаят, че няма да кажат на никого. Майките трябва да знаят, че процесът на възстановяване на дъщерите им след такава травма, зависи от първата им реакция. Една грешна реакция е достатъчна, за да предизвика мълчание и самообвинение, които могат да продължат с години“, категорична е Линор Абаргил.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!