И скането от САЩ за екстрадицията на Джулиан Асандж беше подписано от министъра на вътрешните работи на Великобритания преди изслушването в съда в петък, съобщи Би Би Си (BBC).
След подписа на Саджид Джавид сега казусът може да бъде разгледан в съда. Асандж ще се появи пред магистратите в Уестминстър чрез видеовръзка.
САЩ искат основателят на „Уикилийкс” да бъде изправен пред правосъдието по обвинения, свързани с изтичането на държавни тайни.
Самият Асандж се противопоставя на искането на екстрадиция.
На последното му изслушване преди две седмици, 47-годишният Джулиан Асанж бил твърде болен, за да се яви в съда, твърди неговият адвокат.
Министър Джавид заяви: „Имаме законно искане за екстрадиция, така че го подписах, но окончателното решение ще вземе съдът”. Исканията за екстрадиция от САЩ и някои други държави трябва да бъдат подпечатани от министъра на вътрешните работи – когато отговарят на необходимите критерии – преди да могат да бъдат разгледани от съда.
Понастоящем Асанж изтърпява 50-седмична присъда в затвора Белмарш в Югоизточен Лондон за нарушаване на гаранцията,
след като се укри в посолството на Еквадор в опит да избегне екстрадирането му в Швеция, за да се изправи пред обвинения в изнасилване.
Той прекара седем години в еквадорското посолство в Лондон, преди да бъде предаден на британските власти от Еквадор през април. Миналия месец шведската прокуратура възобнови разследването си срещу Асанж, който категорично отрича обвиненията в изнасилване.
Обвиненията, с които се сблъсква в САЩ, включват злоупотреби с компютри и неразрешено разкриване на информация за националната отбрана.
Американското министерство на правосъдието повдигна обвинения срещу Асандж по 18 точки, които се отнасят до неговата „предполагаема роля в едно от най-големите изтичания на класифицирана информация в историята на Съединените щати”.
Той е обвинен, че е работил заедно с бившия американски анализатор от разузнаването Челси Манинг в „незаконно получаване и разкриване на класифицирани документи, свързани с националната отбрана”. Манинг е осъдена в САЩ на 35 години затвор през 2013 г., но присъдата ѝ е намалена до седем години през 2017 г. и е освободена от ареста.
Сега обаче тя е върната в ареста, заради отказ да даде показания за разследването. Манинг ще остане в затвора докато не се съгласи или докато не изтече мандата на съдебните заседатели не изтече след 18 месеца.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!