М инистър от правителството на Кения обвини националната разузнавателна агенция на страната, че стои зад отвличането на сина му миналата година, докато общественото недоволство срещу нарастващите случаи на отвличания продължава да се засилва.
Секретарят на кабинета за публичната служба, Джъстин Мутури, разкри, че е било необходимо лично обаждане от президента Уилям Руто, за да бъде освободен синът му от Националната разузнавателна служба (NIS). Този случай бележи първия път, когато член на кабинета публично критикува начина, по който правителството се справя с кризата с отвличанията.
В официално изявление пред полицейското звено за разследване на престъпления (DCI) във вторник, Мутури даде подробен разказ за отвличането на сина му Лесли на 22 юни миналата година. Засега нито президентът Руто, нито Националната разузнавателна служба са коментирали тези обвинения.
Според правозащитна група, финансирана от държавата, най-малко 80 души, включително синът на министъра, са били отвлечени през последните шест месеца. Тази тревожна вълна от отвличания започна след протестите срещу повишаването на данъците през юни миналата година и продължава да нараства. Някои от отвлечените са били освободени след масиран обществен натиск.
В свое изявление пред журналисти по-рано тази седмица, Мутури сподели, че въпреки многократните си опити да получи отговори за отвличането на сина си, все още не е получил конкретна информация. Той разкри, че е разговарял с висши служители по сигурността, включително главния инспектор на полицията, министъра на вътрешните работи и ръководителя на разузнавателната агенция, но всички те са се оказали неспособни да помогнат.
Мутури сподели още, че след отчаяните си усилия е решил да посети официалната резиденция на президента, за да повдигне въпроса директно пред него. "Разказах на президента за изпитанието, включително взаимодействието си с различни висши държавни служители, които не успяха да помогнат. Изразих убеждението си, че NIS държи сина ми," каза Мутури.
Президентът първоначално се пошегувал по въпроса, след което се обадил на директора на разузнавателната служба, Нурдин Хаджи, който потвърдил, че синът на министъра е в техни ръце. Руто инструктирал незабавното му освобождаване, като уверил, че това ще се случи в рамките на час. "Чух президента да пита директно дали NIS държи сина ми. Отговорът беше положителен, а след това той нареди незабавното му освобождаване," добави Мутури.
След тези разкрития Мутури се сблъска с призиви от някои правителствени съюзници да подаде оставка заради публичната си критика към правителството, на което самият той служи.
Кризата с отвличанията в Кения засяга не само местни граждани. Сред пострадалите има и чужденци, като например известната танзанийска активистка Мария Сарунги Цехай, която беше отвлечена от въоръжени мъже и освободена няколко часа по-късно. Миналата година угандийският опозиционен лидер Киза Бесигие също беше отвлечен в Найроби и тайно прехвърлен през границата за съдебен процес във военен съд.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!