С ептември 2020 година е бил най-горещият в историята на метеорологичните записи. Това съобщиха от Програмата за наблюдение на Земята на Европейския съюз "Коперник".
За периода от 12 месеца до септември температурата на планетата е била с близо 1,3 градуса по Целзий над прединдустриалните нива, алармиращо близо до границата от 1,5 градуса по Целзий, заложени в Парижкото споразумение.
Тревожно: Арктика може да остане без лед до 2035 г.
Тази година се наблюдават рекордни средни температури в рамките на три месеца - януари, май и септември.
"Понастоящем има малка разлика между 2020 и 2016 г.", посочва Фрежа Вамбург от Програмата за наблюдение на Земята на Европейския съюз.
Изменението на климата, предизвикано от емисиите на парникови газове от изгарянето на изкопаеми горива, се ускорява през последните десетилетия.
Деветнадесет от последните 20 години са най-топлите от началото на изчисляването на показанията в края на 19 век.
От края на 70-те години, според данните на "Коперник", средната температура се е покачвала с 0,2 градуса всяко десетилетие.
Температурите през септември са били "изключително високи" в Северен Сибир, където, заедно с по-голямата част от полярния кръг, от месеци е свидетел на необичайно топло време.
Септември е бил извънредно горещ в Близкия изток, като рекордно високи температури бяха отчетени в Турция, Израел и Йордания.
В Калифорния пет от шестте най-големи пожара в историята на щата горяха в края на месеца.
Не вярвате в климатичните промени? А знаете ли, че...
Глобалният топлинен рекорд през септември е още по-притеснителен това, че съвпада с охлаждащия ефект на метеорологично събитие "Ла Ниня" над тропическия Тихи океан.
Междувременно арктическият морски лед е намалял под 4 милиона квадратни километра за втори път от началото на сателитните записи през 1978 г.
Промените в климата са нарушили и регионалните метеорологични модели, в резултат на което повече слънчеви лъчи са паднали върху ледената покривка на Гренландия, която се топи по-бързо, отколкото по всяко време през последните 12 000 години, наливайки повече от половин трилион тона вода в океана всеки ден.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!