Ф алшиви медикаменти причиняват смъртта на 1 милион души по света всяка година, съобщи Международната организация на криминалната полиция (Интерпол), цитирана от ИТАР-ТАСС.
"Интернет стана идеален канал за масовото разпространение на фалшиви медикаменти. Сега говорим за много влиятелни престъпни групировки, чиито доходи от този род престъпления възлизат на милиони и милиони долари", отбеляза високопоставена представителка на Интерпол по време на 82-ата годишна сесия на Генералната асамблея на организацията, която се провежда в колумбийската столица Богота.
Тя обясни, че по правило фалшивите лекарства се пускат на пазара под слабо известни марки.
33% от всички медикаменти в света са фалшиви.
При това техният дял нараства в последно време, особено при антибиотиците, препаратите за борба с рака и лекарствата срещу полови разстройства.
Миналата година полицията и митническите служби в 100 страни задържаха рекордното количество от 3,75 млн. дози фалшиви лекарства.
Те са били продавани по интернет и са на стойност 10,5 млн. долара (8,10 млн. евро).
Задържането им е станало при световна операция, продължила една седмица, обяви тогава Интерпол.
При операция "Пангея 5" са арестувани 79 души в периода 25 септември - 2 октомври 2012.
Сред задържаните медикаменти има лекарства против рак, антибиотици, хапчета за еректилна дисфункция, както и лекарства за отслабване и хранителни добавки.
Близо 18 хил. интернет сайтове за незаконна търговия с лекарства са били закрити.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!