М акедонският премиер Християн Мицкоски заяви пред парламента в Скопие, че не вижда причина за вписването на българите в Конституцията на Северна Македония. Той попита защо пред Албания няма същото изискване, при положение, че в страната 8000 души са декларирали българското си самосъзнание, предаде БГНЕС. (Видеото е архивно - Ново правителство в РС Македония след няколко дни политически дебати през 2024 г.)
Мицкоски каза още, че в РС Македония живеят „около 700-800 българи, които декларират българския език за майчин“.
Поругаха българския трикольор в Скопие
Припомняме, че според „Френското предложение“, прието от парламента на Северна Македония през 2022 г., българите трябва да бъдат включени в конституцията като „държавотворен народ“. От изпълнението на това условие зависи евроинтеграцията на РС Македония.
Мицкоски също така заяви, че част от хората в Албания, които на преброяването през 2011 г. са се декларирали като „македонци“, са станали жертва на „асимилаторска политика“ и сега твърдят, че са българи.
Мицкоски: В България не се спазват основните права на македонците
„При преброяването през 2011 г. в Албания са се декларирали 5,5 хиляди македонци. Сега са около 2300. А при преброяването от 2011 г. българите в Албания са нула. Въпросът е следният: Ако сега при това преброяване има повече от 8 хиляди българи, а през 2011 г. бяха 5,5 хиляди македонци и сега са 2300, теоретично останалите три хиляди попаднаха в асимилаторската българска политика“, каза македонският премиер.
Припомняме, че Албания призна българското малцинство през 2017 г. под натиска на Европейската комисия. Точно поради тази причина българите не бяха включени в преброяването през 2011 г., но участваха в това през миналата година. Факт, който Мицкоски предпочете да не споменава.
Освен това в Северна Македония живеят 3504 души, които официално са декларирали, че са българи при последното преброяване в страната през 2021 г. В това отношение също се вижда разликата между конституциите на Албания и РС Македония. В преамбюла на последната са посочени т. нар. „държавотворни народи“, които не са просто малцинствени групи. В момента те са седем - македонци, албанци, турци, роми, власи, сърби и босненци.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!