К омандването на сирийската армия уведоми офицерите си, че продължилото 24 години авторитарно управление на президента Башар Асад е приключило. Това заяви високопоставен сирийски военен пред Ройтерс.
Ето какви бяха и изявленията на ключовите световни лидери във връзка с развоя на събитията в Сирия:
Президентът на САЩ Джо Байдън:
"Президентът Байдън и неговият екип следят отблизо извънредните събития в Сирия и остават в постоянен контакт с партньорите си в региона", пише в изявление на Белия дом.
Избраният за следващ президент на САЩ Доналд Тръмп:
"Асад го няма. Той е избягал от страната си. Неговият защитник, Русия, Русия, Русия, начело с Владимир Путин, вече не е заинтересован да го защитава", написа Тръмп в социалната мрежа "Екс". "Русия и Иран в момента се намират в отслабена позиция. Първо, заради Украйна и лошата икономика, и второ, заради Израел и бойните му успехи", допълни Тръмп.
Италианският външен министър Антонио Таяни:
"Със загриженост и внимание следя развитието на ситуацията в Сирия. В постоянен контакт съм с нашето посолство в Дамаск и с кабинета на министър-председателя. Свиках извънредно заседание в 10:30 ч. в министерството на външните работи", заяви Таяни в "Екс".
Специалният пратеник на ООН за Сирия Геир Педерсен:
Специалният пратеник на ООН за Сирия Геир Педерсен разпространи изявление, в което подчертава "ясно изразеното от милиони сирийци желание да бъдат въведени стабилни и приобщаващи преходни мерки".
Педерсен призовава всички сирийци да дадат приоритет на диалога, единството и зачитането на международното хуманитарно право и правата на човека, докато се стремят да възстановят обществото си. Той допълва, че е готов да подкрепи сирийския народ в пътя му към стабилно и приобщаващо бъдеще.
Ръководителят на Службата на ООН за координация по хуманитарните въпроси Том Флечър:
"Събитията в Сирия се развиват със забележително темпо. Повече от десетилетен, конфликтът доведе до разселването на милиони хора. Сега все още има много хора, които се намират в опасност. Ще се отзовем навсякъде, по всяко време и по всеки възможен начин, за да подкрепим хората в нужда. Ще осигурим на приемните центрове храна, вода, гориво, палатки, одеяла", пише в Флечър в изявление.
Британската вицепремиерка Анджела Рейнър:
"Диктатурата и тероризмът създават проблеми за народа на Сирия, който вече се сблъска с толкова много трудности, а също така и дестабилизират региона. Ето защо се нуждаем от политическо решение, в което правителството да действа в интерес на сирийския народ. Това искаме да видим", каза Рейнър.
"Ние определяме тъкмо този тип демокрация като правилен за света. И да се надяваме, че сирийския народ ще получи тъкмо това", подчерта британската вицепремиерка.
Филипинското министерство на външните работи:
Филипините призовават всички засегнати страни да проявят сдържаност и да не допускат по-нататъшно насилие, за да се избегнат жертви сред цивилното население.
Външното министерство в Манила посочва, че е загрижено за положението на филипинските граждани в Сирия и ги призовава да вземат необходимите предпазни мерки и да поддържат връзка с филипинското посолство в Дамаск.
Германският канцлер Олаф Шолц:
Шолц определи края на режима на Башар Асад в Сирия като "добра новина" и призова да се предпазят всички религиозни и етнически малцинства в страната, както и да се търси "политическо решение" на кризата, предаде Франс прес.
"Башар Асад брутално потискаше собствения си народ. На неговата съвест тежат безброй много животи. Той принуди много хора да избягат от Сирия и много от тях дойдоха в Германия", пише в изявление на германския канцлер.
В същото време "сега е от съществено значение в Сирия бързо да се възстанови върховенството на закона и реда". Чуждестранната "намеса" в страната трябва да бъде преустановена, допълва Шолц, имайки предвид Русия, Иран и Турция.
"Всички религиозни общности и малцинства трябва да бъдат предпазени", пише още Шолц. Важно е да се работи за "политическо решение на конфликта в Сирия съгласно Резолюция 2254 на Съвета за сигурност на ООН", подчертава той.
Резолюция 2254 на Съвета за сигурност определя параметри, свързани с политическото уреждане на започналия през 2011 г. конфликт в Сирия. Резолюцията бе приета през 2015 г.
По-рано днес германската външна министърка Аналена Бербок изрази загриженост от възможността след отстраняването на Асад управлението на Сирия да бъде поето от "други радикални сили".
Френският президент Еманюел Макрон:
Макрон заяви, че "варварската държавност“ в Сирия е паднала с отстраняването на президента Башар Асад и подчерта, че Париж остава "ангажиран със сигурността на всички“ в региона, предаде Франс прес.
"Варварската държавност падна. Най-после. Отдавам почит на сирийския народ, на неговата смелост, на неговото търпение. В този момент на несигурност му пожелавам мир, свобода и единство", написа Макрон в социалната мрежа "Екс". "Франция ще остане ангажирана със сигурността на всички в Близкия изток", допълни той.
Франция е обезпокоена от присъствието на джихадисти, по-специално на такива, които са френски граждани, на сирийска територия, както и от риска заплаха да се пренесе към Европа.
Трябва да "избегнем възраждането на терористични движения, които могат да дестабилизират региона", подчерта Макрон.
Франция призовава сирийците да отхвърлят "екстремизма", заяви днес говорителят на френското външно министерство Кристоф Льомоан.
"Въпреки че режимът на Башар Асад не спира да настройва сирийците едни срещу други, а Сирия е раздробена и фрагментирана, настъпи времето за единство", допълни Льомоан. Той призова "всички сирийци да се обединят, да се помирят и да отхвърлят всички форми на екстремизъм".
Израелският премиер Бенямин Нетаняху:
Нетаняху приветства отстраняването на сирийския президент Башар Асад като "исторически ден" и посочи, че той е бил "централно звено" от "оста на злото", предаде Франс прес.
"Това е исторически ден за Близкия изток" и "пряко следствие от ударите, които нанесохме на Иран и (ливанската шиитска групировка) "Хизбула" – основните поддръжници на режима на Асад", каза Нетаняху.
Премиерът направи това изявление по време на посещение на окупираните от Израел Голански възвишения, които се намират близо до границата със Сирия.
Британският премиер Киър Стармър:
Стармър приветства падането на режима на Башар Асад в Сирия, съобщи Sky News.
„Събитията в Сирия през последните часове и дни са безпрецедентни и ние разговаряме с нашите партньори в региона и следим ситуацията отблизо“, каза Стармър, след като на 7 декември сирийските бунтовници превзеха столицата Дамаск.
„Сирийският народ твърде дълго страдаше под варварския режим на Асад и ние приветстваме неговото оттегляне. Сега вниманието ни е насочено към това да гарантираме, че ще надделее политическото решение и ще бъдат възстановени мирът и стабилността. Призоваваме всички страни да защитят цивилното население и малцинствата и да гарантират, че основната помощ ще може да достигне до най-уязвимите през следващите часове и дни“, добави британският министър-председател.
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен:
Фон дер Лайен заяви, че ЕС е готов да помогне за възстановяването на една Сирия, която защитава всички малцинства след падането от власт на Башар Асад, предаде Франс прес.
"Европа е готова да подкрепи съхранението на националното единство на една сирийска държава, която защитава всички малцинства", заяви Фон дер Лайен в Екс.
Тя определи свалянето от власт на Асад като историческа промяна за региона, която отваря възможности, но не е без рискове.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш:
Гутериш приветства края на "диктатурата" на президента Башар Асад в Сирия, предаде Франс прес.
По данни на неправителствени организации от началото на настъплението на бунтовниците, които превзеха сирийската столица Дамаск и свалиха от власт Асад, до момента в Сирия са загинали 910 души, 138 от които мирни жители, допълни АФП.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!