Д оналд Тръмп и министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху се обърнаха към репортери в Белия дом, където президентът на САЩ обяви намерението си да поеме контрол над Ивицата Газа, да пресели палестинците в съседни държави и да преобрази територията за заселване от „хората по света“. Тръмп и неговите служители формулират този план като хуманитарен жест, заявявайки, че няма друга алтернатива за палестинците, защото Газа е „разрушено място“.
Тръмп каза също така, че САЩ "ще установят контрол над опустошената от войната ивица Газа", след като палестинците бъдат преселени на други места и ще я развие икономически.
Основни изводи от пресконференията
Тръмп заяви, че САЩ ще „поемат“ и „ще притежават“ Ивицата Газа. Президентът каза, че си представя „дългосрочна“ американска собственост върху територията, след като всички палестинци бъдат преместени другаде. Той не даде обяснение как и под чия юрисдикция САЩ могат да завземат тази земя. „Ние ще я притежаваме и ще носим отговорност за обезвреждането на всички опасни неексплодирали боеприпаси и други оръжия в района“, каза той. Освен това заяви, че САЩ ще разрушат останалите сгради и „ще създадат икономическо развитие, което ще осигури неограничен брой работни места и жилища за хората в региона“.
Тръмп: САЩ ще установят контрол над Газа, след като палестинците бъдат преселени
Президентът на САЩ нарече Газа „символ на смърт и унищожение“ и заяви, че единствената причина хората да искат да се върнат там е, че няма къде другаде да отидат. Според него 1,8 милиона палестинци, живеещи в Газа, трябва да се преместят в съседни държави с „хуманитарни сърца“ и „голямо богатство“. По-рано Тръмп призова Йордания, Египет и други арабски страни да приемат палестинските бежанци, като предложи те да бъдат разселени в няколко отделни зони. Принудителното изселване на населението би представлявало нарушение на международното право и вероятно би предизвикало силно противопоставяне както в региона, така и сред западните съюзници на Вашингтон. Някои правозащитници сравняват тази идея с етническо прочистване.
В изявление от събота Египет, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Катар, Палестинската власт и Арабската лига предупредиха, че подобен ход може да „заплаши стабилността на региона, да разшири конфликта и да подкопае перспективите за мир и съвместно съществуване“.
Отдавна ултранационалистическата крайна десница в Израел желае да изгони палестинците от окупираните територии и да разшири израелските селища на тяхно място. След атаките срещу Израел на 7 октомври 2023 г. тези групи – включително лидери от коалицията на Нетаняху – настояват войната срещу Хамас да продължи безкрайно, обещавайки в крайна сметка да възстановят селищата в Газа. Те продължават да се противопоставят на всякакви споразумения за прекратяване на огъня и освобождаване на заложници.
Тръмп продължи с твърдението, че Газа може да се превърне в „Ривиерата на Близкия изток“, където „хората по света“ биха могли да се заселят – повторение на по-ранни изказвания на неговия зет Джаред Кушнер, който подчерта, че Газа разполага с ценна „крайбрежна собственост“.
На въпрос дали палестинците ще бъдат допуснати обратно, той отговори, че „хората по света“ ще могат да живеят там, добавяйки, че това ще бъде „международно, невероятно място“, преди да добави, че „също и палестинци“ могат да останат в Газа.
Президентът даде уклончив отговор на въпрос дали подкрепя решение с две държави. Запитан дали настояването му за изселване на палестинците означава, че е против традиционната политика на САЩ за две държави, Тръмп отрече. „Това няма нищо общо с две държави, една държава или друга държава. Това означава, че искаме да дадем шанс на хората за живот“, каза той. „Те никога не са имали шанс за нормален живот, защото Ивицата Газа е била адска дупка за тези, които живеят там. Беше ужасно.“
Запитан дали американските войски ще участват в превземането на Газа, Тръмп отговори: „Ще направим необходимото.“ Нетаняху подкрепи тази идея, като заяви, че Тръмп „вижда различно бъдеще за Газа“ и добави: „Мисля, че това е нещо, което може да промени историята.“
Предложенията на Тръмп представляват най-радикалната промяна в позицията на САЩ по отношение на Близкия изток от създаването на държавата Израел през 1948 г. и войната от 1967 г., когато започна израелската военна окупация на територии, включително Ивицата Газа.
Газа вече е дом на палестинци, които са избягали или били принудени да напуснат домовете си във войните около създаването на Израел. Техните потомци съставляват огромното мнозинство от населението на Газа и до днес. Ако предложенията на Тръмп бъдат приети, повече от два милиона души ще бъдат принудени да се заселят другаде – в арабския свят или извън него. Самият Тръмп заяви, че те ще бъдат „презаселени... за постоянно“.
Саудитското правителство в официално изявление подчерта, че отхвърля всеки опит за изселване на палестинци от тяхната родна земя и заяви, че няма да установи отношения с Израел, докато не бъде създадена независима палестинска държава. Междувременно Хамас осъди призивите на Тръмп за напускане на палестинците, наричайки ги „опит за експулсиране от родината им“. Палестинският представител в ООН подчерта, че световните лидери и международната общност трябва да уважават желанието на палестинците да останат в Газа.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!