Д нес Риши Сунак се срещна с италианската си колежка и най-голяма фенка Джорджия Мелони, когато двамата се присъединиха към други световни лидери на срещата на върха на Г-7.
Снимки показват как двойката е засияла, докато топло се поздравяват на срещата на върха в Пулия под короната на маслиново дърво.
Сунак стисна ръцете на Мелони и изглежда, че двамата се пошегуваха заедно, докато стояха в група, включваща също президента на САЩ Джо Байдън и френския президент Еманюел Макрон, преди началото на разговорите на четири очи, съобщи DailyMail.
Мелони, облечена костюм в бебешко розово, не беше толкова ентусиазирана при посрещането на Байдън и Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, като официално им стисна ръцете, докато позираше за снимки.
Нещата между Мелони и Макрон също изглеждаха хладни. Двамата бяха учтиви, но скоро се отдръпнаха един от друг след първоначалния си поздрав, а Мелони изглеждаше с каменно лице, докато Макрон отиваше да заеме мястото си при другите лидери.
Срещата на върха на Г-7 се провежда, след като тази седмица Макрон свика предсрочни избори у дома, след като партията му беше разгромена на изборите за Европейски парламент от френската дясна националистическа партия, с която партията на Мелони има много повече общо.
За разлика от тях приятелството на Сунак и Мелони процъфтява, откакто те встъпиха в длъжност през 2022 г. в рамките на няколко дни един след друг, като през декември говорителят на британския министър-председател заяви, че те „очевидно се разбират“.
Това се дължи на факта, че двамата са избрани „по едно и също време“, съобщава Politico, като Мелони встъпва в длъжност на 22 октомври 2022 г., а Сунак - три дни по-късно.
Но връзките между двамата лидери са по-дълбоки от приятелството. Те са се сближили и по отношение на общи политически цели, като например възприемането на твърд подход по отношение на имиграцията.
Има и политически и дипломатически причини да останат близки, тъй като Сунак се нуждае от съюзник сред по-големите държави - членки на ЕС, заяви един от дипломатите на ЕС пред Politico миналата година. Той се опита с Франция, но приятелството с Макрон не проработи.
Те казаха на изданието, че Сунак изглежда не се е сработил добре и с германския левоцентрист Олаф Шолц, който е от друга политическа класа.
По същия начин Сунак не е близък и с испанския президент Педро Санчес, който предизвика главоболия на Даунинг стрийт 10 със спора за Гибралтар.
Що се отнася до Мелони, тя е повече от щастлива да установи близки връзки със Сунак - осигурявайки му ключов съюзник в Европейския съвет.
Дипломатът заяви пред Politico: „Мелони трябва да покаже, че е приета от големите лидери по света“, тъй като нейният твърд десен политически произход не се споделя от други ключови лидери на ЕС като Макрон, Шолц и Санчес"
Мелони намира политическите си корени в неофашистките младежки движения в Италия. Веднъж тя похвали диктатора Бенито Мусолини като „добър политик“, но призна, че той е допуснал „грешки“, включително налагането на расови закони.
Приятелството ѝ със Сунак ѝ помага да придобие по-голяма легитимност, смятат експерти.
Рикардо Маги, председател на лявата партия „Пиу Европа“, заяви пред The Guardian през декември, че Сунак е по-приемлив лидер, с когото може да се общува, отколкото с други приятели на Мелони, като например унгарския премиер националист Виктор Орбан.
„Да имаш на своя страна министър-председателя на важна държава е нещо, което й помага, дори ако тя вече не е член на ЕС“, каза Маги пред вестника.
"Между тях има химия и те очевидно се опитват да затвърдят отношенията си, особено по причини, свързани с външната комуникация. Но това е нещо, което правят всички десни партии", каза Маги.
Известно е също така, че и Сунак, и Мелони имат сходни цели.
Италианският лидер, който през 2012 г. основа партията „Братя на Италия“, изложи националистическа програма и се съсредоточи върху въпроса за имиграцията.
Сунак и Мелони публично са се подкрепяли взаимно, като са се появявали на събития, организирани от другия.
Когато британският премиер беше домакин на среща на върха за изкуствения интелект през ноември, Мелони беше единственият друг лидер на Г-7, който прие поканата му.
Сунак отвърна на услугата, като присъства на десен политически фестивал, организиран от партията „Братя на Италия“ в Рим през декември.
Между Консервативната партия на Сунак и партията на Мелони „Братя на Италия“ също се развиват отношения.
Очевидно е, че тук има голяма италианска диаспора и това, което те изглежда правят, е да се опитат да изградят нещо подобно на „Републиканците в чужбина“, каза тогава Пол Скъли, депутат от Консервативната партия, който ги прие.
„Те дойдоха първо в Обединеното кралство, което може би се дължи на топлите отношения между двамата лидери“, допълва Скъли.
Процъфтяващите отношения между Сунак и Мелони обаче може да не продължат дълго, докато и двамата са лидери на своите страни.
Изправени пред избори в началото на юли у дома, социологическите проучвания сочат, че Сунак и Консервативната партия са изправени пред изборна загуба на 4 юли.
Сунак призна, че хората са „разочаровани“ от него и призна, че торите „не са направили всичко както трябва“ при представянето на манифеста на партията му. Но министър-председателят настоя, че „абсолютно не е загубил“ надежда да спечели изборите.
Срещата на върха на Г-7 започна днес със споразумение по предложението на САЩ за отпускане на заем на Украйна в размер на 39 млрд. лири стерлинги, като за обезпечение се използват замразени руски активи, с което Киев получи силна подкрепа, дори когато политическата шахматна дъска в Европа се измества надясно.
Дипломатите потвърдиха, че е постигнато споразумение по сделката още преди лидерите да кацнат за тридневната среща.
Очаква се украинският президент Володимир Зеленски да подпише отделно двустранно споразумение за сигурност с президента на САЩ Джо Байдън.
Освен за войната в Украйна папа Франциск ще стане първият понтифик, който ще говори на срещата на върха на Г-7, като ще придаде известност и морален авторитет на годишната среща, която тази година се провежда в Борго Егнация в южната част на Италия, област Пулия.
В петък той ще говори за обещанията и опасностите на изкуствения интелект, но се очаква да поднови и призива си за мирно прекратяване на пълномащабната инвазия на Русия в Украйна и на войната между Израел и Хамас в Газа.
В Г-7 влизат Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Обединеното кралство и Съединените щати.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!