В ремето притиска лидерите на страните от ЕС да се споразумеят по предложенията за дългосрочния бюджет на Съюза и Фонда за възстановяване. Това заяви днес германският канцлер Ангела Меркел, цитирана от Ройтерс, предаде БТА.
Фон дер Лайен: Голям късмет е, че Германия поема председателството на ЕС
Тя каза, че Германия ще настоява за постигането на компромис на срещата на върха на ЕС по-късно тази седмица.
"Би било желателно да се постигне бърз резултат, но не знам дали ще има успех в петък и събота", каза Меркел на съвместна пресконференция в Берлин с испанския премиер Педро Санчес. "Времето притиска", подчерта тя.
ЕК с фонд от 750 млрд., две държави най-големи бенефициенти
Германският канцлер повтори, че няма гаранции, че на 17 и 18 юли европейските лидери ще изгладят противоречията си по предложенията на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, целящи да извадят блока от най-тежката икономическа криза след Втората световна война. По думите на Меркел може да се наложи втора среща на върха.
Вебер: България ще може да се възползва от Фонда за възстановяване
Пред Мишел стои тежката задача да изглади разногласията между богатия и пестелив север и задлъжнелия и тежко засегнат от пандемията от новия коронавирус юг по въпроса как да се реагира на кризата. Той предложи дългосрочна бюджетна рамка от 1,074 трилиона евро и фонд за възстановяване на икономиките, пострадали от пандемията, в размер на 700 милиарда евро. Предвижда се две трети от тази сума да бъде раздадена безвъзмездно, а една трета - под формата на кредити.
Меркел: "Не, наистина не. Категорично"
На съвместната пресконференция с Меркел Санчес каза, че Испания ще положи всички усилия за намиране на решение тази седмица. "Споразумението трябва да бъде постигнато през юли", подчерта той.
Вчера, също на съвместна пресконференция с Меркел, италианският премиер Джузепе Конте предупреди, че икономическите стимули за страните членки не трябва да бъдат обвързани с прекалено много условия. Нидерландия настоява достъпът до Фонда за възстановяване да бъде в замяна на икономически реформи, на което някои южни държави като Испания и Италия се противопоставят, отбелязва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!