Р уският президент Владимир Путин не разкритикува американския си колега Доналд Тръмп за оттеглянето на САЩ от Парижкото споразумение за климата. Мнението на Путин се отличава от острите позиции на повечето европейски и световни лидери.
"Аз не бих осъждал сега президента Тръмп, защото Обама прие съответното решение . Може би действащият президент смята, че то не е достатъчно обмислено, може би той смята, че няма съответните ресурси", заяви Путин по време на икономическия форум в Санкт Петербург.
Ще издърпат ли ушите на Тръмп хората, които управляват света?
Тръмп не просто се оттегля от Парижкото споразумение - той изпраща послание
Лидерът в Кремъл вижда възможност за "конструктивен диалог" със САЩ преди влизането в сила на Парижкото споразумение през 2021г.
"Don't worry, be happy", допълни на английски руският президент.
Самата Русия също все още не е ратифицирала договора, който подписа наравно с други 195 страни. Путин обясни, че руснаците очакват уточняване на правилата за разпределение на ресурсите и други технически подробности, но определи договора като "добър и важен документ".
Същевременно вчерашното решение на Тръмп да извади САЩ от климатичната спогодба предизвика отрицателната реакция на повечето от световните лидери.
Германският канцлер Ангела Меркел и огромен брой други световни лидери изразиха крайното си разочарование от решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да извади страната си от Парижкото споразумение за климата.
Меркел определи решението на Тръмп като "много прискърбно" и допълни, че то "не може и няма да спре тези от нас, които се чувстват задължени да опазват Земята".
ЕС и Китай се обединяват, за да неутрализират Тръмп
След срещата на Г-7: Санкциите за Русия остават
Парижкото споразумение за климатичните промени от края на 2015г. беше подписано от почти всички държави по света. Те се ангажираха ефективно с намаляването на вредните парникови емисии в атмосферата, като противодействие на глобалното затопляне.
САЩ се включиха в споразумението при предишния президент Барак Обама. Американското присъствие в документа е ключово, тъй като страната е най-голямата световна икономика, а съответно и един от големите замърсители с вредни атмосферни емисии.
Тръмп обещаваше излизането от Парижкия договор още през предизборната си кампания. Новият президент не вярва в човешкия фактор, като причина за глобалното затопляне. Аргументите му са, че договорът води до огромни загуби за американския бизнес и облагодетелства ЕС и Китай.
Канцлерът призова за "по-решителни действия от всякога" за защита на климата след оттеглянето на САЩ. Разминаването на позицията на Меркел и другите световни лидери с тази на Тръмп стана очевидно след срещата на Г7 миналата седмица. Още след нея канцлерът заяви, че Германия и Европа вече не могат да разчитат на САЩ.
Същевременно Брюксел и Пекин очаквано застанаха рамо до рамо след решението на Тръмп.
Китай и Европейският съюз изпращат на света сигнал, че не може да има „отстъпление“ от Парижкото споразумение за климата. Това заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер часове след изявлението на Тръмп.
Юнкер, председателят на Европейския съвет Доналд Туск и китайският премиер Ли Къцян, който е на посещение в ЕС съвместно потвърдиха, че ще продължат изпълнението на поетите ангажименти.
Излизащата от ЕС Великобритания също ще остане на пътя, начертан в Париж.
Това стана ясно след телефонен разговор между Тръмп и британският премиер Тереза Мей.
В рамките на разговора Мей е изразила разочарованието си от решението на САЩ и продължаващия ангажимент на нейната страна.
Неодобрение към действията на Тръмп официално изразиха още генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, премиерът на Канада Джъстин Трюдо, френският президент Еманюел Макрон и други световни лидери.
В изказването си германският канцлер Меркел похвали частните "зелени" инициативи и изрази намерението си борбата с глобалното затопляне да продължи на следващата климатична конференция на ООН. Тя ще се проведе през ноември в германския град Бон.
България също ще спазва поетите в Париж ангажименти,
гласи изявление на министъра на околната среда и водите Нено Димов. Споразумението е ратифицирано от Народното събрание и е в сила за България от 29 декември 2016 г., след като документите за ратификация бяха депозирани официално в Секретариата на ООН.
Преди да стане министър, дипломираният физик Димов също е заявявал, че не вярва в човешкия принос за глобалното затопляне. След като пое поста той обаче заяви, че страната ще спазва всички подписани международни ангажименти.
България е една от малкото страни, която има собствен Закон за ограничаване изменението на климата. Държавите членки на ЕС, в това число и България, имат съвместен правно обвързващ ангажимент до 2030 г. да редуцират емисиите парникови газове на Съюза с 40% спрямо нивата от 1990 г.
Основен елемент от Парижката стратегия е намаляването на работещите ъглищни централи и цялостния добив и изгаряне на твърди горива.
Тръмп се определя като защитник на "чистите въглища". Той вече прекрати редица вътрешни мерки, въведени от предшественика му Барак Обама, с които се регулираше добива и използването на въглеродните горива.
Все още не е ясно как точно новият американски президент ще извади страната си от Парижката спогодба. Формалният начин, вписан в договора, предвижда няколкогодишен процен на излизане от него.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!