Г ермания, Франция и Великобритания ще "направим всичко", за да гарантираме, че Иран ще остане в ключовата ядрена сделка от 2015 г., обеща канцлерът на Германия Ангела Меркел.
"Ние ще продължим да се ангажираме с това споразумение и ще направим всичко, за да гарантираме, че Иран ще изпълни сделката", каза Меркел, като добави, че Берлин е взел решението съвместно с Париж и Лондон.
Междувременно от Международната агенция по атомна енергия (МААЕ) потвърдиха, че Иран изпълнява "ангажименти, свързани с ядрената енергетика" в рамките на сделката със световните сили.
Смърт на Америка в парламента на Иран, кой подкрепя Тръмп
Тръмп реши за Иран, сега какво
След Тръмп, ще поскъпнат ли горивата в България
Вчера стана ясно, че американският президент Доналд Тръмп ще оттегли страната си от ядреното споразумение с Иран, което беше подписано по време на мандата на предшественика му Барак Обама.
Наричайки я „разлагаща се и гнила“ Тръмп заяви, че тази сделка е „срам“ за него „като гражданин“ на САЩ.
Юкиа Амано, генерален директор на МААЕ, заяви, че "Иран е обект на най-строг режим за ядрени проверки в света" и че споразумението от 2015 г. е "значителна придобивка за проверката".
Британският външен министър Борис Джонсън предупреди САЩ в сряда да не се опитват да подкопаят ядрената сделка в Иран, след като се изтеглят от нея, и каза, че Вашингтон трябва да "обясни в подробности“ плановете си.
"Настоявам САЩ да не предприемат каквито и да било действия, които биха попречили на други страни да продължат работата си", каза Джонсън пред парламента, като добави, че Великобритания ще остане ангажирана със сделката, тъй като тя остава "жизненоважна" за националната й сигурност.
Преди два дена Джонсън призова американският президент Доналд Тръмп САЩ да не се отказват от ядрената сделка с Иран. Според британския политик „в тази деликатна ситуация оттеглянето би било грешка“.
В свой материал във в. „Ню Йорк таймс“ Джонсън изрази мнението, че "само Иран ще спечели" от изоставянето на ядрените ограничения.
"От всички възможности, които имаме за гарантиране, че Иран никога няма да получи ядрено оръжие, този пакт предлага най-малкото недостатъци", пише той. "Със сигурност има слабости, но съм убеден, че могат да бъдат отстранени.
Джонсън каза, че споразумението е поставило ограничения върху ядрената програма на Иран и че "сега, когато тези белезници са на мястото си, не виждам никакво предимство да ги отстраняваме".
Външните министри на Франция, Великобритания и Германия ще се срещнат с иранските представители следващата седмица, каза Париж, след като президентът Доналд Тръмп изтегли Съединените щати от ядрената сделка с Техеран.
"Ще се срещнем с моите британски и немски колеги в понеделник, а също и с представители на Иран, за да разгледаме цялата ситуация", каза френският външен министър Жан-Ив льо Дриан пред радио р Те Ел.
Френският министър на икономиката Бруно льо Мер заяви отделно пред радио "Франс Култюр", че решението е "грешка" не само за международната сигурност, но и от икономическа гледна точка.
Не е приемливо САЩ да бъдат "икономическият полицай на планетата", каза той.
Решението на Тръмп се отчита като категорично дипломатическо поражение за Европа, чиито лидери многократно и лично помолиха Тръмп да помисли отново.
Льо Мер посочи, че оттеглянето дава на европейските фирми, които правят бизнес в Иран, "много краткото време от шест месеца", за да приключат инвестициите - или да рискуват санкциите на САЩ.
"За две години Франция утрои търговския си излишък с Иран", каза той.
Льо Мер заяви, че това ще доведе до "последствия" за големите френски компании като Total, Sanofi, Renault и Peugeot.
Той каза, че до края на седмицата ще говори с министъра на финансите на САЩ Стивън Мнучин, за да "проучи възможностите" за избягване на санкциите, включително възможните изключения.
Докато отдавнашните противници на Иран Израел и Саудитска Арабия приветстваха решението на Тръмп, други подписали споразумението - Русия, Китай и Европейският съюз - обещаха да се придържат към него.
Иранският президент Хасан Рухани обвини Тръмп в "психологическа война" и каза, че Иран може да възобнови обогатяването на уран "без ограничение", но че ще обсъди отговора си с други страни по сделката, преди да обяви решение.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!