Е вропейското единство е „под заплаха“ от войната на Русия в Украйна, както и от възхода на крайната десница в страната, заяви новият германски канцлер Фридрих Мерц, предаде АФП.
Консервативният победител в изборите каза, че войната, която продължава вече повече от три години, „е насочена срещу целия политически ред на европейския континент“.
Алиансът на Мерц ХДС/ХСС сключи коалиционно споразумение с центристката СДП след победата на изборите през февруари. Неговото правителство ще встъпи в длъжност на 6 май.
Мерц обяви първия си кабинет: Опит, лоялност и икономически фокус
В реч на партийна среща в Берлин за подписване на коалиционния договор Мерц подчерта, че Германия е готова „отново да поеме лидерската отговорност“ в Европейския съюз.
Той призна, че досега промените на върха не са били посрещнати с голяма "еуфория", и добави: „Сега не е моментът за еуфория. Стълбовете, на които разчитахме през последните години и десетилетия, се разклащат около нас“.
„Доверието в нашата демокрация е накърнено както никога преди в следвоенната история на страната ни„, каза той и добави, че „икономиката ни отслабва“.
„Европа е заплашена отвън от империалистична, авторитарна война на изток, а също и от уплашени, несигурни и дори радикализирани граждани в рамките на своите граници“, отбеляза той.
Подкрепата за Украйна е част от „борбата за запазване на мира и свободата в нашата страна“, заяви Мерц.
„Ние също сме пряко заплашени от тази война и от Русия“, добави той, посочвайки актове на саботаж и намеса, за които се обвинява Русия, включително това, което той нарече „систематична“ дезинформационна кампания.
Мерц: Паузата в митата на Тръмп показа ползата от единството на ЕС
„Ето защо ние се противопоставяме на всички тези опити да се раздели страната ни и да се дестабилизират страните от Европа и нашата демокрация с решителност и, преди всичко, с готовност да се защитим.“
Посочвайки завръщането на американския президент Доналд Тръмп, но без да го назовава, Мерц смята, че „сме стигнали до осъзнаването, че вече не можем да бъдем сигурни в трансатлантическите отношения в духа на свободата и реда, основан на правила“.
Изборите в Германия на 23 февруари се състояха на фона на нарастваща подкрепа за крайнодясната и промосковска партия „Алтернатива за Германия“ (AfD), която завърши на второ място с над 20 % от гласовете.
Оттогава AfD продължава да нараства в популярност, като според няколко скорошни проучвания тя е най-популярната партия в Германия.
Мерц посочи, че целта му остава да превърне AfD отново в „маргинално явление“, включително чрез борба с нелегалната имиграция и премахване на „факторите, които все още съществуват в Германия“.
Той обаче предупреди, че ако правителството не отговори на исканията на по-голямата част от избирателите, Германия може да се окаже в ситуация, в която „в даден момент може би вече няма да сме в състояние да управляваме“.