Л идерите на ЕС се надяват италианската министър-председателка да успее да предаде опасенията им относно търговията на американския президент при посещението си във Вашингтон, пише Politico.
Джорджа Мелони най-сетне получава шанс да докаже, че усилията ѝ да се сближи с непредсказуемия обитател на Белия дом си струват.
По време на визитата си във Вашингтон тази седмица Мелони ще се опита да убеди президента на САЩ Доналд Тръмп да не налага нови мита, които биха нанесли сериозен икономически удар на Европа — и потенциално фатален на италианските износители.
Личният ѝ ангажимент към Тръмп разтревожи редица столици в ЕС. Но с оглед на заплахата от опустошителна търговска война, дори най-предпазливите ѝ европейски колеги започват да приемат идеята, че тя може би е единственият лидер на континента, на когото Тръмп е склонен да обърне внимание.
Десният политик се радва на високо одобрение от страна на американския президент. Тръмп я похвали след преизбирането си миналата година като „фантастичен лидер и човек“. Той я покани на инаугурацията си през януари.
Сега Европейският съюз разполага с три месеца, за да убеди Тръмп да не налага 20-процентни мита върху всички европейски стоки, изнасяни за САЩ, след като той временно спря действието на наказателните „реципрочни“ тарифи, които обяви на 2 април. ЕС все още е обект на базисно мито от 10 процента, плюс допълнителни 25 процента върху стоманата, алуминия и автомобилите.
Предишни опити на други европейски лидери да повлияят на президента — чрез ласкателства, заплахи или обещания за увеличен внос на американски газ — не дадоха резултат.
Посещението на Мелони в четвъртък е възможност за демонстрация, че Европа все още може да води бизнес с Тръмп — стига да покаже нужното ниво на сервилност.
Само ден след срещата си с Тръмп, италианската лидерка ще се завърне в Рим, за да посрещне вицепрезидента Джей Ди Ванс на официално държавно посещение. При предишната си визита в Европа през януари, Ванс отправи остра критика към ЕС, обвинявайки лидерите му, че не защитават свободата на словото и не спират незаконната миграция.
„Да имаш ухото на Тръмп е предимство за целия Европейски съюз“, заяви италиански официален представител, пожелал анонимност, подчертавайки „идеологическата близост“ на Мелони с американската консервативна десница.
Отчасти действията на Мелони отразяват страха на Италия от загуба на традиционно близките ѝ отношения със САЩ, които страната възприема като противотежест на френско-германската ос, доминираща европейските дела. За разлика от други европейски лидери, тя вярва, че с Тръмп все още може да се води разумен диалог и че търговските му заплахи са просто груба тактика за преговори, според двама италиански служители, запознати с външнополитическата линия на правителството.
Мелони също така иска да покаже, че може да постигне отстъпки от Тръмп и че „ако сме по-малко истерични, можем да работим с Вашингтон“, казва един от служителите, признавайки, че доверието ѝ в Брюксел е поставено на карта, ако се провали.
С излишък в търговския баланс със САЩ от близо 40 милиарда евро, Италия е на трето място сред страните от ЕС — след Германия и Ирландия. Основните ѝ експортни сектори са машиностроене, фармацевтика, автомобили, мода, храни и напитки. Не е изненадващо, че Мелони е под силен натиск от страна на италианските износители да ги защити от митата на Тръмп.
Inside Meloni’s plan to sweet-talk Trump on tariffs https://t.co/xnUVBpYYRP
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) April 16, 2025
Сама на сцената
Някои европейски лидери, най-вече френският президент Еманюел Макрон, предупреждават, че целта на Тръмп е да раздели страните от ЕС и да ги тласне към двустранни споразумения със САЩ.
За тях визитата на Мелони изглежда особено подозрителна, след като тя разочарова европейските си партньори с тихия си отпор срещу общоевропейските планове за превъоръжаване в момент, когато Тръмп започна да оттегля подкрепата си за отбраната на Украйна срещу продължаващата вече три години руска агресия.
Френският министър на индустрията Марк Ферачи реагира остро миналата седмица на новината, че Мелони заминава за Вашингтон, заявявайки, че Европа трябва да остане единна. Париж обаче изглежда вече е охладил тона и е спрял публичните критики към мисията ѝ. Междувременно Мелони вече се е консултирала с председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен относно пътуването, съобщи говорителката на Комисията Ариана Подеста.
Тъй като директните усилия на Комисията да предотврати търговската война с Тръмп засега не дават резултат, Брюксел и останалите страни от ЕС изглежда са склонни да подкрепят стратегията на Мелони.
Те не изглеждат особено притеснени, че тя би се опитала да договори странична сделка, от която да се възползва само Италия — ход, който би подкопал европейската солидарност и би поставил под съмнение бъдещето на Италия в единния пазар. Причината е, че самият Тръмп е отхвърлил подобен вариант.
„Съвсем естествено е държавите членки да имат двустранни интереси, които желаят да защитят, и никой няма да ѝ попречи да го направи“, казва дипломат от друга страна от ЕС. „Но що се отнася до митата, които засягат всички ни, ние вярваме, че тя ще се придържа към договорения общоевропейски подход.“
Политици в Германия, близки до вероятния следващ канцлер Фридрих Мерц, също изразяват оптимизъм.
„Посещението на Мелони във Вашингтон в този момент е важен сигнал“, каза Йохан Вадепфул от Християндемократическата партия на Мерц. „Италианската министър-председателка има добри отношения с американския президент Тръмп, които сега може да използва в услуга на Европа.“
Смекчен подход?
Това не означава, че италианският подход не поражда противоречия. От месеци насам правителството на Мелони призовава ЕС да възприеме по-мека реторика спрямо Тръмп и неговите мита.
Само няколко дни след полагането на клетва от Тръмп — и дори преди да е започнал търговската си офанзива — италианският външен министър Антонио Таяни предложи умиротворяване на Тръмп чрез увеличаване на покупките на американски стоки. Таяни, който отговаря и за търговията, бе сред първите, които призоваха Брюксел да отложи ответните мерки спрямо 25-процентните мита върху стомана и алуминий, наложени от Тръмп на 12 март.
Въпреки че надеждите Мелони да се върне с конкретна сделка са нищожни, Европейската комисия и някои европейски държави може да я оценят като своеобразен „разузнавач“, който да провери почвата и да подготви основа за бъдещи преговори, казва Алберто Рици, изследовател в Европейския съвет по външни отношения.
Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович пътува до Вашингтон в понеделник, за да представи предложението на Брюксел за премахване на индустриалните мита и от двете страни на Атлантика. Но съюзниците на Мелони са уверени, че тя може да постигне повече от главния търговски преговарящ на блока, въпреки че именно на него е възложено да води преговори от името на 27-те държави членки.
„Политиката, както и животът, се гради върху лични отношения“, казва Марко Скурия, италиански сенатор от партията „Италиански братя“ на Мелони. „Сложни преговори се водят по-успешно от двама души, които се уважават взаимно и могат по-лесно да постигнат положителен резултат — за разлика от фон дер Лайен.“
Не пропускайте още от Vesti.bg:
Арестуваха инженера, разкрил проблемите на гарата в Нови Сад
Македония: България отново изопачава фактите
Байдън с първа реч откакто напусна Белия дом, отправи остри критики към Тръмп