П реди второто встъпване в длъжност на съпруга ѝ Мелания Тръмп искаше да изясни няколко неща.
„Може би хората ме възприемат просто като съпруга на президента“, каза тя в интервю за Fox News.
„Но аз стоя на собствените си два крака, независима съм. Имам свои собствени мисли.“, допълва тя.
Точно преди изборите г-жа Тръмп издаде мемоарната си книга. По-късно тази година тя ще бъде във фокуса на документална поредица на Amazon, която според нея ще позволи на зрителите да проследят пътя ѝ обратно в Белия дом.
Подобно на съпруга си Доналд Тръмп, Мелания не играе по правилата. Когато той беше избран за първи път през 2016 г., тя подходи към собствената си роля по съвсем различен начин от последните си предшественички, като прекарваше много време извън Белия дом.
Melania Trump: The first lady who makes her own rules.
— Sky News (@SkyNews) January 18, 2025
🔗 Read more https://t.co/2JMZFOR5I2
„Тя беше най-нископоставената първа дама, която сме имали от много време насам - бих се върнала до Бес Труман през 40-те и началото на 50-те години на миналия век“, казва Катрин Джелисън, професор по история в университета в Охайо и експерт по ролята на първите дами.
В продължение на повече от 100 години повечето първи дами са оказвали тиха подкрепа, действайки като официални домакини. Тези, които са се занимавали с проекти в обществена полза, са го правили предимно на заден план. Елинор Рузвелт, подкрепяйки съпруга си Франклин Д. Рузвелт през 1933 г., поставя началото на значителна промяна към по-значима роля.
„По време на нейния 12-годишен мандат като първа дама това се превърна в очакване“, казва професор Джелисън.
Г-жа Труман не е подражавала на предшественичката си, допълва тя, но „от Жаклин Кенеди в началото на 60-те години на миналия век нататък всяка първа дама е имала поне един голям проект за обществена дейност с висок обществен интерес“.
Макар че традициите са се оформили от жените в тази роля през годините, тя не е дефинирана в американската конституция. Първите дами могат да прекарват толкова време в Белия дом и да подпомагат изпълнението на задълженията на президента, колкото желаят. След като вече е била там, г-жа Тръмп знае точно какво да очаква.
„Тя не смята, че пресата се е отнасяла добре с нея през първия мандат“, казва професор Джелисън. „Тя чувстваше, че хората скачат върху всяка възприета грешна стъпка. Затова смятам, че този път тя вероятно ще иска да се превърне в по-малка мишена за критиците на съпруга си и за критиците в пресата.“
Но други експерти казват, че има усещане, че този път нещата ще бъдат малко по-различни.
„Вече видяхме малко повече от нея, повече интервюта, повече увереност“, казва Анита Макбрайд, бивш началник на канцеларията на Лора Буш, която сега ръководи Инициативата за първите дами в Американския университет във Вашингтон и е написала няколко книги по темата.
„Много от домакините все още са там, тя познава мястото. Няма това непреодолимо чувство, че трябва да мине през това за първи път.“
EXCLUSIVE: Filming for the upcoming documentary is already underway, with FOX News Digital exclusively learning details about the project, which promises an “unprecedented behind-the-scenes look” at First Lady @MELANIATRUMP's life. https://t.co/BU76qBfOtr pic.twitter.com/G8WiXOSMLZ
— Fox News (@FoxNews) January 5, 2025
Мелания Тръмп заяви, че няма да бъде определяна от очакванията за това каква трябва да бъде ролята ѝ. „Тя ще определи какво иска да прави и мисля, че това задава тон“, казва Макбрайд.
И този път обществените настроения може да са различни. През 2016 г. имаше очарование и критики от някои среди за това, че модел, особено модел, който е позирал гол по време на кариерата си, влиза в Белия дом.
Ако тогава това мнение не е било остаряло, то сега със сигурност изглежда така. И този път Доналд Тръмп влиза в президентския пост, след като е увеличил дела на гласовете си в 90% от окръзите в САЩ, в сравнение с изборите през 2020 г. Освен това той е едва вторият републиканец от 1988 г. насам, който печели народния вот.
„Последният път, когато беше тук, беше тук в доста враждебна среда. Това я направи много трудна... дори коледната ѝ украса беше критикувана“, казва Макбрайд. „Мисля, че сега средата е много по-различна“.
Като постъпва по свой начин, Мелания може би се е „надявала да създаде нов прецедент, който всъщност да улесни малко всеки, който дойде след нея“, добавя тя.
„Дали американците бяха готови за това? Не съвсем, защото те са свикнали да очакват, че от първия ден си там с президента. Но видяхме как хората на тази позиция се опитаха да я използват по начин, който им е най-подходящ.“
Всъщност Джил Байдън, която последва Мелания, също скъса с традицията, като стана първата жена, която продължи професионалната си кариера извън Белия дом, докато изпълняваше длъжността първа дама.
54-годишната Мелания Тръмп е родена като Мелания Кнавс в тогавашна Югославия, сега Словения. Започва да работи като модел на 16-годишна възраст, а с бъдещия си съпруг се запознава на парти по време на Седмицата на модата през 1998 г., когато е на 28 години. По това време той наскоро се е разделил с втората си съпруга Марла Мейпълс.
Сватбата им е през 2005 г., а синът им Барън се ражда през 2006 г. Сега той е на 18 години и е първокурсник в Нюйоркския университет, а при посещението си в Белия дом ще има стая.
По време на първия мандат на Тръмп Мелания остана в Ню Йорк с Барън и се стремеше да запази личния си живот, като до голяма степен оставаше извън светлината на прожекторите.
Въпреки това, когато се появяваше в публичното пространство, имаше няколко случая, в които даваше представа за своята личност.
През юни 2018 г. тя попадна в заглавията на вестниците благодарение на якето, носено при посещение на деца мигранти, разделени от родителите си, на чийто гръб беше изписано изявлението „I really don't care, do u?“ (Наистина не ми пука, а на теб?).
По това време нейният говорител заяви, че няма скрито послание и че Мелания Тръмп се надява медиите да не се „фокусират върху гардероба ѝ“ по време на такова важно пътуване. По-късно обаче Мелания заяви, че якето е изявление, че всички критики, които получава, няма да я спрат да прави „това, което смятам за правилно“.
Що се отнася до благотворителната дейност, тя използва платформата си, за да стартира инициативата Be Best, която се фокусира върху благосъстоянието на децата и използването на социалните медии. Тя обаче също бе подложена на обстрел, като критиците изтъкнаха употребата на социалните медии от Доналд Тръмп и това, че понякога тя не съответства на посланието на кампанията за борба с тормоза.
Тя произнесе последната си прощална реч, когато напусна поста си през януари 2021 г., по-малко от две седмици след бунтовете в Капитолия, при които тълпи нахлуха в сградата в опит да блокират удостоверяването на изборната победа на Джо Байдън, след като съпругът ѝ заяви, че вотът е бил фалшифициран.
„Насилието никога не е отговор“, заяви Мелания пред американците преди встъпването в длъжност на Байдън.
След като години наред беше под микроскоп по време на неговото президентство, тя предпочете в основни линии да остане на заден план, докато съпругът ѝ провеждаше кампания за получаване на властови пакет. Макар че присъства на събитието за стартиране на кампанията му за изборите през 2024 г., както и на заключителната вечер на Националния конгрес на републиканците през лятото, иначе тя остана далеч от предизборната кампания.
Все пак тя направи изявление след покушението срещу съпруга ѝ през юли, в което описа нападателя като „чудовище“ и призова американците да се „издигнат над омразата, стъкмистиката и простодушните идеи, които разпалват насилието“.
В интервю няколко месеца по-късно тя обвини демократите и водещите медии, че „подхранват токсичната атмосфера“ и дават възможност на онези, които „искат да навредят“ на съпруга ѝ.
Мемоарите ѝ последваха месец по-късно, а сега тя планира предстоящия документален филм.
В мемоарите, публикувани на прага на изборната победа на съпруга ѝ, Мелания Тръмп разкрива, че подкрепя правото на аборт - в контраст с позицията на съпруга ѝ по този въпрос.
„Тръмп не следват обичайния сценарий и мисля, че както мемоарите, така и този документален филм са опити на Мелания да подпомогне контрола или влиянието върху собствения си разказ и собствената си история“, казва професор Джелисън.
„Това беше възможност за нея да разкаже историята си по свой начин“, съгласява се Макбрайд. „Това е много трудно за всеки, който е в обществения живот. Ти биваш определян от другите, от медиите, от историите за теб, от критиците ти - дори от поддръжниците ти.“
Документалният филм ще проследи „ежедневието на г-жа Тръмп... какви отговорности имам“, включително преместването в Белия дом и установяването на собствения ѝ мандат. Това със сигурност е първият такъв филм за първа дама.
Този път Мелания Тръмп иска историята ѝ да бъде разказана - при нейните собствени условия.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!