М ексиканският президент Клаудия Шейнбаум отговори на митата на президента на САЩ Доналд Тръмп с план от 18 точки за стимулиране на националните индустрии и инвестиции, предаде испанската новинарска агенция ЕФЕ.
Шейнбаум представи подсилена версия на своя "План Мексико“ - стратегия, която тя започна през януари с частния сектор, за да консолидира мексиканската икономика в топ 10 на света в лицето на протекционизма на Тръмп.
"Планът Мексико е пътят, който ще ни отведе към едно ново Мексико с по-добре платени работни места, с по-малко бедност и неравенство, с повече инвестиции и производство, с повече иновации, с по-ниски въглеродни емисии. Планът защитава околната среда, нашата самодостатъчност и нашия суверенитет“, каза тя.
Как реагира светът на новите мита на САЩ
Шейнбаум подчерта, че Мексико получава преференциално отношение благодарение на споразумение със САЩ и Канада.
Мексиканският президент посочи "добрите отношения, установени с администрацията на САЩ", които биха позволили "по-добро споразумение" в секторите като стомана, алуминий и други.
"Винаги трябва да сме благодарни за готовността на президента на САЩ да започне диалог с нашата страна", каза тя.
Първата точка от плана на Шейнбаум, който изключва политика на "око за око, зъб за зъб" относно митата, има за цел продоволствената самодостатъчност, като предвижда увеличаване на производството на царевица, боб, ориз и мляко до 2030 г.
Планът също така обещава да увеличи производството на бензинови и дизелови двигатели с 30% до 2030 г., да намали вноса на природен газ и да увеличи производството на електроенергия.
Той също така ще ускори изграждането на инфраструктура през 2025 г. с осем нови проекта за близо 2000 километра нови магистрали.
В текстилната промишленост целта е да се увеличи вътрешното производство с 15%.
"Целта е по-голямата част от автомобилите по пътищата на Мексико да бъдат произведени в страната“, каза мексиканският президент.
Правителството ще се ангажира да национализира 65% от обществените поръчки и ще създаде национален орган за цифрови инвестиции, за да намали бюрокрацията и да ускори частните проекти.
Световните лидери с остри реакции срещу митата, обявени от Доналд Тръмп
Планът също така предвижда 100 000 нови работни места, увеличаване на достъпа до кредитиране за малките и средните предприятия с 30 % до 2030 г. и насърчаване на инвестициите в наука. Предвидено е и споразумение с предприятията за контрол на инфлацията в основната хранителна кошница.
Освен това се обещава повишаване на минималната работна заплата и разширяване на социалните програми, включително парична помощ за групите с ниски доходи.