П ремиерът Тереза Мей ще заяви пред британския парламент, че преговорите по Брекзит са приключили на "95 процента", но тя не може да приеме предложенията на Евросъюза за границата на Северна Ирландия, тъй като тя е изправена пред все по-бунтовно настроена фракция в собствената си партия.
Мей не може да не обърне внимание на хардлайнерите по Брекзит в собствената си партия, след като на срещата на върха в ЕС миналата седмица тя посочи, че би приела по-дълъг период на изпълнение след развода, отколкото беше предвидено.
Смяната в позицията й бе насочена към преодоляване на задънената улица в преговорите между Лондон и Брюксел за това как да се запази отворена ирландската граница след Брекзит, като се даде повече време на двете страни да се споразумеят за бъдещите си отношения.
Но това разгневи твърдите привърженици на Брекзит в Лондон, които се опасяват, че остават обвързани с ЕС за години след официалното изтегляне на Великобритания от съюза през март.
Няколко неделни вестници съобщиха, че бунтуващи се депутати подготвят ново предложение, за да я свалят от ръководството тази седмица, като много от информациите се базират на казани насаме оценки от съзаклятниците.
В опит да успокои страстите, Мей ще се обърне към депутатите в Камарата на общините в понеделник, където тя ще каже, че разговорите за развод с Брюксел почти са приключили.
"Деветдесет и пет процента от споразумението за оттегляне и протоколите му вече са уредени", ще съобщи Мей на парламентаристите, според частична информация за речта ѝ, публикувана от нейния кабинет.
Като подчертава напредъка в продължаващите година разговори, тя ще каже, че сега са постигнати споразумения по широк кръг въпроси, включително с Испания за статута на британската отвъдморска територия Гибралтар, както и с Кипър за военните бази на Великобритания там.
"Имаме широко съгласие относно структурата и обхвата на бъдещите отношения, като имаме значителен напредък по въпроси като сигурността, транспорта и услугите", ще каже Мей.
Но по „ирландския въпрос“ британският премиер ще се опита да увери депутатите в собствената си партия, че няма да приеме настоящите предложения на ЕС.
"Както обясних миналата седмица, първоначалното предложение от страна на ЕС беше такова, което не можехме да приемем, тъй като това би означавало да се създаде митническа граница в Ирландско море и да се разруши целостта на Обединеното кралство", казва тя.
"Не вярвам, че някой министър-председател на Обединеното кралство би могъл да приеме това и със сигурност няма да го направя."
Дъблин няма да се съгласи да сключи сделка по Брекзит без механизъм, който запазва правилата на общия пазар и митническия съюз на ЕС в Северна Ирландия. Това заяви министърът на външните работи и търговията на страната Саймън Ковъни.
"Няма да има споразумение за оттеглянето на Великобритания от ЕС без ограничителен механизъм, точка", цитира вестник "Айриш таймс" думите на външния министър. Изданието отбелязва, че ирландското правителство също не е съгласно с изявлението на британския министър по Брекзит Доминик Рааб, който заяви, че удължаването на преходния период след излизането на британците от ЕС може да реши проблема с въвеждането на специален митнически режим на ирландската граница.
Официалните преговори между Лондон и Брюксел за условията, по които Великобритания ще напусне ЕС, започнаха на 19 юни 2017 г. в белгийската столица, припомня ТАСС. Преди година на референдум по въпроса в Обединеното кралство с 51,9% срещу 48,1% победа удържаха противниците на евроинтеграцията. Официално Брекзит ще се състои на 29 март 2019 г. (британско време, в полунощ на 29 с/у 30 март централноевропейско време), след което според плана трябва да има преходен период, който да продължи до края на 2020 г.
В момента основния проблем на преговорите остава режимът на граничен контрол между оставащите в ЕС Ирландия и напускащата общността на Обединеното кралство Северна Ирландия. И двете страни искат да запазят прозрачността на тази граница за хора, стоки и услуги, но страните все още не са решили как да направят това, без да нарушават целостта на Европейския митнически съюз и в същото време единния пазар на ЕС, който Обединеното кралство напуска. Според Мей уреждането на този въпрос може да се забави и да доведе до удължаване на преходният период до първите няколко месеца на 2021 г.
Уотсън: Правителството на Мей ще се разпадне точно преди Брекзит
Лондон заплаши да не плати сметката за развода с ЕС
Трета оставка в кабинета на Тереза Мей
В случай на Брекзит без сделка с ЕС: 50% британци ще искат втори референдум
Хиляди британци искат да станат „германци“
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!