След като шотландските онколози предрекоха на осъдения за атентата над Локърби либиец Абдел Басет ал Меграхи три месеца живот и той бе освободен от затвора, сега либийски представители казват, че може да живее и повече от две години, пише британският вестник "Дейли телеграф".
Меграхи влезе в затвора през 2001 г. с доживотна присъда, но на 20 август 2009 г. бе освободен с диагноза последен стадий на раково заболяване.
Днес семейството на Меграхи ще отбележи първата година от освобождаването и завръщането му, след като лежа в шотландски затвор за убийството на 270 души при атентата в самолет на авиокомпания "ПанАм" през 1988 г.
Съпругата, майка му и петимата му синове и братя ще се съберат на "ифтар" - традиционна вечеря по време на Рамазана.
По повод годишнината на държавните медии в Либия е било разпоредено да покажат снимки и кадри от завръщането му.
Наскоро Меграхи започна втори етап от химиотерапия срещу рак на простатата. Либийският лидер Муамар Кадафи постанови бившият агент на разузнаването да получи същите медицински грижи, каквито се осигуряват на държавните ръководители.
Представител на екипа на либийския лидер каза, че за Меграхи се грижат най-добрите лекари, а полковник Кадафи е наредил лечението му да се следи от неговите лични лекари. На медиците било наредено да използват най-ново поколение медикаменти от САЩ за лечение на рак.
Когато не е два пъти седмично на терапия в Медицинския център в Триполи, Меграхи прекарва дните си в болнично легло в дома си в луксозен квартал, разполагайки с всички атрибути на привилегирования елит. Той живее в просторна вила с денонощна охрана, а в двора обикновено са паркирани "Хъмви", бяла "Тойота ленд крузър" и БМВ седмица.
Синовете му пък са назначени на високоплатени длъжности в правителството.
Меграхи не се е появявал публично от срещата му с африкански парламентаристи през септември миналата година.
Професор Роджър Кърби, консултант уролог от лондонската болница "Сейнт Джордж" каза, че решението за освобождаването му било погрешно в светлината на новите методи за лечение.
Известно ни е, че те могат да удължат живота на някои пациенти с 18, 24 и 36 месеца, отбеляза той.
Онкологът Греъм Хауърд - един от четиримата експерти, дали мнение си при решението за освобождаването на Меграхи обаче защити издаденото медицинско становище. Медицинската част от експертизата правдиво отразява мненията на специалистите по онова време, каза той.
Шотландският министър на правосъдието Кени Макаскил, който преди една година взе предизвикалото много спорове решение да освободи осъдения защити позицията си, че решението е било взето по здравословни причини.
"Това не е решение, което избрах да взема, а решение, което ми се наложи да взема. Това бе моя отговорност и се съобразих със законодателството на Шотландия. Действах по подходящ начин и продължавам да стоя зад това решение", заяви Макаскил.
"Той живее по-дълго, но е безспорно, че Меграхи е в терминална фаза на рак на простатата. Знаех, че решението ще породи разногласия, но нямаше начин да постигна консенсус", заяви шотландският министър на правосъдието.
През юли Макаскил отказа да свидетелства пред комисия на Сената на САЩ, която иска да разбере дали британският петролен гигант "Бритиш петролиъм" има пръст в освобождаването на Меграхи, воден от свои бизнес интереси. Министърът все пак изрази готовност да се срещне в Шотландия с американски сенатори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!