З аради рекордната суша, предизвикана от глобалното затопляне, върхове в Андите останаха без сняг.
Планинската верига, която е магнит за скиорите в Южна Америка, е изправена пред исторически ниски нива на снеговалежи тази година, пише Reuters.
Докога ще продължат екстремните горещини у нас
The Andes Mountain range, which draws skiers to South America, is facing historically low snowfall this year during a decade-long drought that scientists link to global warming. https://t.co/0Bp1p4kDvu
— Reuters Science News (@ReutersScience) August 5, 2021
В Южното полукълбо в момента е зима - пиковият период за снеговалежи.
Оскъдните валежи оставят много от величествените планини между Еквадор и Аржентина с неравномерна снежна покривка или сняг напълно липсва.
Учени: Без спешна промяна животът на Земята е в опасност
"Общности, които зависят от планините за доставката на вода, най-вероятно ще страдат от недостига й", предупреждава Рикардо Вилалба, главен учен в аржентинския Институт за изследване на снеговете, ледниците и околната среда.
"Свидетели сме на дългосрочно намаляване на валежите, мегасуша", допълва той.
Ако погледнете нивата на валежите в момента в цялата планинска система Кордилери (от която са част и Андите), "ще видите, че или изобщо не е валял сняг, или е паднал много малко", казва експертът.
Разкриха как точно се случва глобалното затопляне
Сателитните снимки от юли 2020 г. и тази година показват забележимо намаляване на снежната покривка. Това се отразява и на нивото на водата в реките.
Ледниците в Андите, които между 2000 г. и 2010 г. бяха запазили големината си или дори нарастваха, в момента се топят.
"За съжаление това се случва с всички ледници в Кордилерите и в много голяма степен е свързано с процеса на глобалното затопляне, което засяга цялата планета", допълва Вилалба.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!