Рационалната политика и държавният прагматизъм могат да изтласкат от политическата сфера всички неразумни решения, заяви руският президент Дмитрий Медведев на конференция в Ярославл "Съвременната държава и глобалната сигурност".
Като неразумни той определи "опасните илюзии на национализма и архаичните предразсъдъци на класовата борба".
Руският президент призова светът да остави в миналото "утопичните проекти за глобално господство, независимо дали се наричат "световен халифат" или "доброжелателна хегемония", "високопарни оправдания за военните авантюри, подтискане на правата и свободите".
Медведев изрази убеденост, че съвременната държава трябва да бъде преди всичко демократична. По неговите думи съвременните политически системи трябва да бъдат отворени, гъвкави и да отговарят на предизвикателствата на съвременните процеси.
Откривайки конференцията, Медведев припомни, че на герба на този древен руски град е изобразена мечка – символът, с който Русия е известна по цял свят.
"Символ, който от една страна символизира предпазливост, а от друга – сила. Мисля, че тези две качества не са излишни за нас днес за изграждането на справедлив, балансиран и устойчив световен ред", посочи той.
Според руския президент основната
причина за световната финансова криза е необмислената финансова политика на една държава
Миналата година видяхме как, меко казано, необмислената финансова политика на правителството на една страна стана причина за световна икономическа криза, която засегна всички държави, каза Медведев, очевидно визирайки САЩ.
По неговите думи климатичните изменения също настъпвали по вина на няколко държави.
Съвременната държава има право да критикува вътрешната и външната политика на останалите страни, но не и да диктува критериите и стандартите на тези оценки, заяви Медведев.
Никой не може да диктува тези оценки и никой не може да бъде подложен на принудителен мониторинг. Никой не трябва да диктува това едностранно, дори най-силните, могъщи и уважавани държави, каза той.
В рамките на форума Медведев имаше двустранни срещи с испанския премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро и с френския премиер Франсоа Фийон.
Сапатеро заяви, че по време на испанското председателство на ЕС
през 2010 г. ще започне "нов етап" в руско-европейските отношения
"Нашата мисия по време на испанското председателство е да започнем нов етап в отношенията между ЕС и Русия", заяви испанският премиер на срещата с Медведев, цитиран от Франс прес.
Ние ще направим всичко възможно за постигането на по-голямо взаимно разбирателство, сътрудничество и взаимно доверие, допълнил испанският премиер.
"Изправени сме пред много сериозни предизвикателства. Отговаряме заедно за международната сигурност", подчертал Сапатеро.
Медведев, от своя страна, заявил, че е "нетърпелив" да работи с испанското председателство през първата половина на 2010 г.
"Сигурен съм, че можем да постигнем по-добър напредък в отношенията между Европейския съюз и Русия", посочил той.
Москва има конфликтни отношения със Швеция, която на 1 януари ще предаде ротационното председателство на ЕС на Испания. Стокхолм критикува нарушаването на човешките права в Русия, пледира за развитие на отношенията между ЕС и бившите съветски републики и все още не е одобрил преминаването през шведски териториални води на газопровода "Северен поток", припомня Франс прес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!