Темата за публикуването на снимки на убития Осама бин Ладен породи полемика, но не за първи път снимки на диктатори разбунват духовете, пише в. "Фигаро".
На 26 април 1945 г. Бенито Мусолини и неговата любовница Клара Петачи са заловени при опит за бягство близо до езерото Комо, в Северна Италия. Два дни по-късно, след подобие на процес, те са разстреляни и властите публикуват снимки на труповете им.
После телата, заедно с тези на петима други фашистки лидери, са изложени на площада "Лорето" в Милано, провесени с главата надолу. Тълпата ги засипва с хули, заплюва ги и стреля с пистолети по тялото на Дучето. Фотографи увековечават този момент и снимката се появява на първа страница на вестниците на следващия ден.
Дълго време смъртта на Адолф Хитлер поражда различни теории. Починал ли е действително в бункера си или е избягал?
Сталин лично е заявил на американския президент Труман през юли 1945 г., че Хитлер със сигурност е все още жив и се укрива. Следват множество разследвания.
Подозренията, че Хитлер е жив възникват заради липсата на снимки на трупа му и на конкретни материални доказателства, че той е мъртъв, докато има снимки на труповете на съпрузите Гьобелс, които също са се самоубили в бункера.
Съществува обаче снимка на трупа на двойника на Хитлер - Густав Велер, в бункера. Първоначално именно тя е прилагана за доказатеслтво за смъртта на Фюрера.
Накрая става ясно, че Хитлер се е застрелял с куршум в главата и че спътницата в живота му Ева Браун е изпила цианкалий. По заповедите на лидера на Третия райх най-близките му гвардейци са изгорили тялото му заедно с това на Ева, а после са погребали тленните им останки на три метра от вратата на бункера. Човешки тленни останки наистина са били намерени там и аутопсията показала, че труповете са наистина на двойката.
През 1956 г. германски магистрати обявяват Хитлер официално за мъртъв, като датата на смъртта му е фиксирана на 30 април 1945 г., а мястото е неговият бункер в Берлин. Такива са и изводите на американските федерални съдии.
Междувременно съветските власти публикуват снимка на черепа му, но през 2009 г. американски учени обявяват, че той в действителност е на жена. Те подкрепят твърденията си с ДНК експертиза. Коя е жената обаче не става ясно.
На 25 декември 1989 г. румънският президент Николае Чаушеску и неговата съпруга Елена са обявени за виновни в геноцид и осъдени на смърт след експедитивен процес. Те са разстреляни веднага във военна база в Търговище (административен център в окръг Дъмбовица, Влашко).
Новината е разпространена по телевизията, но населението се съмнява. Същата вечер властите разрешават да се излъчат кадри от екзекуцията по телевизията. Тъй като омразата към бившата диктаторска двойка е много силна, двамата Чаушеску са погребани тихомълком през нощта в гробище в Букурещ. Телата са положени под кръстове с фалшиво име. Днес върху гробовете са истинските имена и те се превърнаха в място за поклонение.
През 2010 г. двете тела бяха ексхумирани за проверка на самоличността им по искане на техните близки. Анализите показаха, че действително става дума за семейство Чаушеску и двойката отново беше погребана.
Саддам Хюсеин беше осъден на смърт за престъпления срещу човечеството и обесен в края на 2006 г. в казарма на иракското военно разузнаване в Багдад.
Записи, показващи екзекуцията му, веднага се появяват в интернет и по телевизионните канали в Ирак. На тях се вижда един спокоен и безучастен Саддам. Кадрите обиколиха света и породиха дълбоко смущение в западните столици. Те засилиха и полемиката относно смъртното наказание.
Множество анализатори се опасяваха, че тези записи накрая ще възвеличаят покойния диктатор и ще помрачат имиджа на новия Ирак, който САЩ се стремяха да създадат.
Иракският премиер Нури ал Малики нареди да се започне разследване кой е направил снимките и ги е разпространил. Според няколко източника става дума за висш иракски представител. Засега разследването не е напреднало много.
Що се отнася до снимките на убития Осама бин Ладен, шефът на ЦРУ Лион Панета обяви в интервю, че не се съмнява, че те ще бъдат публикувани. Малко по-късно обаче американският президент Барак Обама реши те да не бъдат разпространени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!