Р усия не за първи път се опитва да влияе на избори чрез дезинформация. Такива бяха например случаите с президентските избори в САЩ през 2016 година, когато Тръмп изненадващо спечели срещу Клинтън. Опити за влияние е имало многократно и впоследствие – включително при последните избори в САЩ през 2024 година, както и при последните избори за Европейски парламент. А според германския Бундестаг Русия се е опитвала да повлияе на общественото мнение и на германските парламентарни избори през 2021 година, съобщи Deutsche Welle.
Четири години по-късно не е по-различно: експертите наблюдават мащабни руски кампании за дезинформация преди гласуването на 23 февруари, които се опитват да дискредитират най-вече центристките партии. „Повечето от фалшификатите са насочени срещу Зелените, ХДС и Социалдемократическата партия и техните водещи кандидати. „Алтернатива за Германия“ се споменава рядко, но винаги в положителна светлина, казва Леа Фрювирт от Центъра за мониторинг, анализ и стратегия (CeMAS) на Дойче Веле“. Организацията с идеална цел работи по темите за конспиративните идеологии, антисемитизма и десния екстремизъм.
Как атакуват водещите кандидати
Ето два актуални примера: От началото на февруари няколко потребители на социалната платформа X разпространяват видеоклип за предполагаем психически срив на кандидат-канцлера от Християндемократическия съюз (ХДС) Фридрих Мерц. Според видеото Мерц бил направил опит да се самоубие през 2017 година. Един от тези постове само за десет дни е гледан повече от 5,4 милиона пъти.
Като доказателство са посочени твърдения на предполагаемия психиатър Алберт Мертенс и издадено от него медицинско свидетелство. От печата върху документа става ясно, че Мертенс е „психотерапевт“. Работата е там, че в Германия психотерапевт и психиатър са две съвсем различни професии. От федералната камара на психотерапевтите отговориха на ДВ, че в провинция Северен Рейн-Вестфалия няма регистриран техен член под името Алберт Мертенс. Освен това на посочения адрес няма кабинет, който да е оторизиран да издава такива медицински свидетелства.
Първоначално видеото е публикувано на уебсайта „Седмичен преглед от Мюнхен“ (Wochenüberblick aus München). Важна подробност: към видеото винаги върви и текст, който неизменно подчертава, че Фридрих Мерц подкрепя изпращането на ракети „Таурус“ на Украйна.
Водещият кандидат на Зелената партия Роберт Хабек и неговата съпартийка Клаудия Рот наскоро също станаха жертви на дезинформация: статия и видеоклип на уебсайта „Narrativ“ внушават, че двамата били уж замесени в корупционен скандал на стойност 100 милиона евро. Става въпрос за няколко картини от Фондацията за пруско културно наследство, за които се твърди, че са попаднали в Украйна и след това са били продадени на частни колекционери. Всички твърдения във въпросната публикация са или неверни, или измислени, потвърдиха от Фондацията за пруско културно наследство в отговор на запитване на ДВ.
Общото между тези предполагаеми разкрития е, че са изготвени по един и същ модел с фалшиви свидетелски показания и подправени документи. И се появяват най-първо на уебсайтове, които изглеждат като новинарски платформи, но всъщност разпространяват дезинформация в Германия. Тези характеристики са типични за руската кампания за дезинформация, наречена „Буря-1516“, обяснява пред ДВ член от екипа на проекта за разследваща журналистика Gnida.
Кампаниите: "Двойник", "Матрьошка" и "Буря-1516"
В сътрудничество с платформите Correctiv и NewsGuard проектът откри повече от сто немскоезични уебсайта, които първоначално бяха запълнени с генерирано от изкуствен интелект проруско съдържание. По-късно уебсайтовете са използвани за публикуване на фалшиви материали, които се разпространяват в платформи като X или Телеграм от „приятели“ или платени инфлуенсъри.
По подобен начин работи и така нареченат а кампания „Двойник“. От началото на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 година тя разпространява „проруски наративи и дезинформация, насочени по-специално към дискредитиране на западната външна политика като цяло и подкрепата за Украйна в частност“, пише германското Министерство на външните работи. След намесата в предизборната кампания в САЩ правителството на САЩ наложи санкции на отговорните руски участници.
Кампанията „Двойник“ получи името си, защото първоначално имитираше уебсайтове и видеоклипове на известни международни медии като ДВ или БиБиСи. Някои от тези фалшификати са лесни за откриване, но авторите им залагат не на качеството, а на огромната маса от дезинформации, с която заливат интернет, казва Леа Фрювирт от CeMAS.
Така наречената кампания „Матрьошка“ също играе важна роля. Армия от ботове осигурява „маневри за отвличане на вниманието“: журналистите биват заливани с препратки към фалшиви новини с молба да ги проверят. По този начин се разпространяват неверни твърдения, а в същото време се блокира тяхната работа, съобщава агенция Франс прес.
Ботовете „Матрьошка“ разпространиха поне 15 фалшиви видеоклипа в рамките на няколко дни в края на януари, пише независимият руски медиен проект „Агентство“. Те наподобяват истински съдържания, например на ДВ или на германския таблоид „Билд“, и внушават на английски, френски и испански език, че преди изборите Германия е застрашена от тероризъм и нарастваща престъпност, а избирателите били сковани от страх.
Русия подкрепя по-специално две партии
Целите на Русия: „Да разпространява несигурност и да поляризира избирателите“, обяснява за „Байеришер Рундфунк“ Леони Пфалер от организацията NewsGuard, която се бори с дезинформацията. Прави впечатление, че много често се появяват положителни репортажи за партията „Алтернатива за Германия“ и водещата ѝ кандидатка Алис Вайдел.
Още през 2024 г. проучването разкри, че кампанията „Двойник“ е имала за цел да увеличи дела на гласовете на АзГ до поне 20 процента. Според последните проучвания на нагласите в момента тази партия има около 20 процента подкрепа сред избирателите. Трудно е обаче да се каже дали това се дължи именно на дейността на „Двойник“.
В тази връзка Пфалер припомня, че „Алтернатива за Германия“ е силно проруски настроена. В предизборната си програма тя се обявява за отмяна на икономическите санкции срещу Русия. Освен това АзГ не осъжда руската агресия срещу Украйна.
Леа Фрювирт от CeMAS посочва и друга партия, която е подкрепяна от руската пропаганда: Съюзът Сара Вагенкнехт (BSW). В своята програма партията описва войната в Украйна като война, която де факто се водела между Русия и САЩ, и която е можела да бъде избегната. BSW се обявява и за това Германия отново да започне да купува природен газ от Русия.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!