П редполага се, че смъртта на шестима туристи, посетили Лаос, е настъпила в резултат на масово отравяне с метанол, след като се предполага, че всички са консумирали алкохолни напитки, замърсени с токсичното вещество. След като официалните лица отправиха нови предупреждения за опасностите от поглъщане на метанол, ето какво трябва да знаете за това какво представлява той и как влияе на организма.
Какво представлява метанолът?
Метанолът е бистра, безцветна течност, която се класифицира като алкохол. Той има няколко приложения в промишлеността, включително като разтворител, в производството на химикали, като съставка на пестициди и като алтернативен източник на гориво.
По данни на Световната здравна организация (СЗО) обаче той може да попадне и в алкохолни напитки, било то случайно при опити за домашно приготвяне на бира, или чрез умишлено добавяне с цел поддържане на ниски производствени разходи.
Как метанолът влияе на организма?
Макар че в плодовите сокове или ферментиралите напитки естествено могат да се открият следи от метанол, метанол в по-голямо количество не е предназначен за консумация от хора.
„Метанолът е като алкохола в нашите напитки - без цвят и мирис, но въздействието му върху човека може да бъде смъртоносно. Той има различна структура на въглеродните атоми, която напълно променя начина, по който хората го преработват в организма“, обяснява Кристер Хогстранд, професор по молекулярна екотоксикология в Кралския колеж в Лондон, в коментар до Научния медиен център.
Както етанолът (видът алкохол, който обикновено се съдържа в алкохолните напитки), така и метанолът се разграждат от организма, но в случая с метанола това води до образуването на формалдехид, мравчена киселина и формати. Именно тези продукти са токсични за организма.
„Формалдехидът, който е основният произвеждан токсин, действа подобно на цианида и спира производството на енергия в клетките, а мозъкът изглежда е много уязвим към това. Това води до увреждане на определени части на мозъка“, казва д-р Кристофър Морис, старши преподавател във Факултета по медицински науки в Университета в Нюкасъл.
Продуктите от разграждането на метанола засягат и много други части на тялото, което води до цял набор от симптоми, включително повръщане, главоболие, зрителни смущения, които могат да включват частична или пълна загуба на зрението, и затруднено дишане. В тежки случаи отравянето с метанол може да доведе до конвулсии, кома, а след пълно спиране на дишането - до смърт.
Количеството метанол, което представлява смъртоносна доза, зависи от конкретния човек, но според д-р Уейн Картър, доцент в Медицинския факултет на Университета в Нотингам, то може да бъде само 15 милилитра от 40-процентов разтвор.
Може ли да се лекува отравяне с метанол?
При всички случаи отравянето с метанол е спешно и трябва да се лекува незабавно. Подходът към лечението обаче може да бъде различен.
Един от методите е насочването на алкохолдехидрогеназата - ензимът, който катализира разграждането на метанола. Това е и ензимът, който спомага за разграждането на етанола - и той много повече предпочита да го прави, отколкото метанола. Така че, като се дава на пациентите етанол, може да се задържи алкохолдехидрогеназата заета и да се спре образуването на токсичните странични продукти на метанола.
В някои случаи обаче лечението може да изисква диализа; това е процес, при който кръвта се насочва към външна машина, където метанолът и неговите вторични продукти могат да бъдат филтрирани, преди да се върне вече филтрираната кръв в тялото.
Как може да се избегне отравяне с метанол?
Когато става въпрос за отравяне с метанол, СЗО препоръчва хората да се предпазват, като:
- Да не купуват алкохолни напитки от места, които не са лицензирани да ги продават.
- Да не купуват алкохолни напитки, които не са етикетирани/ имат етикети с лошо качество или които са с нарушена пломба.
- Да са наясно със симптомите на отравяне с метанол и да потърсят незабавно медицинска помощ, ако се появят.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!