Н яколко медии, включително “Ройтерс” и “Скай нюз”, потвърдиха в неделя откриването на поне един масов гроб в сирийската столица Дамаск, свързан с престъпления, извършени преди години по време на режима на Башар Асад.
Асад, който управляваше Сирия в продължение на 24 години след тригодишното управление на баща си, беше свален миналия уикенд от коалиция от бунтовнически сили, включително “Хаят Тахрир аш Шам” (ХТС), която е обявена за терористична организация от Съединените щати. Ключов съюзник на Русия, оттогава Асад е избягал от страната и е потърсил убежище в Москва.
От избухването на гражданската война през 2011 г. Сирия до голяма степен е недостъпна за журналисти, като правителството на Асад налага строги медийни ограничения, а продължаващото насилие прави отразяването на събитията опасно.
След свалянето на Асад журналистите се завърнаха в Сирия, разкривайки и проверявайки разкази за живота по време на неговия режим. Сред откритията е масов гроб в квартал Тадамон в Дамаск, за който съобщават “Ройтерс”, “Скай нюз” и други медии.
Гробът се свързва с клането от 2013 г., заснето във видеоклип, който беше публикуван през 2022 г. На кадрите се вижда как мъже във военни униформи водят хора със завързани очи до голяма яма, застрелват ги и бутат телата им в гроба. В изявление от април 2022 г. относно видеото Държавният департамент на САЩ заявява, че при това клане „според сведенията са загинали стотици сирийски цивилни граждани“.
„Когато пристигнахме там, имаше малки деца, човешки кости“, разказва репортерката на
Syria: Reports of mass graves tied to Assad found after regime toppled https://t.co/7x1QTfW4do
— Newsweek (@Newsweek) December 16, 2024
“Скай нюз” Диана Магнай, която е посетила мястото. След това кадрите на телевизията показаха деца, които събират отломки, съдържащи човешки кости.
Халед Хурия, местен механик в района, заяви пред “Ройтерс”, че кварталът е „известен като улица на екзекуциите“ и че „всеки, който дойде на тази улица, се смята за изгубен“. Той също така каза, че силите за сигурност на Асад често молят съседите му да помагат за изкопаването на масови гробове.
По време на управлението на Асад несъгласието и критиките към властите бяха жестоко потискани и изключително опасни, ако не и фатални. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен призна това по време на реч в Йордания. Той заяви, че „сирийското население е травмирано от десетилетия репресии“.
Блинкен също така отбеляза, че хиляди сирийци са в неизвестност, и добави, че „съответните организации трябва да имат достъп до съоръжения, които могат да помогнат да се определи съдбата на изчезналите сирийци и чуждестранни граждани и евентуално да се потърси отговорност от извършителите“.
През март Върховният комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) съобщи, че повече от 14 милиона сирийци са били принудени да напуснат домовете си от началото на гражданската война, а 7,2 милиона са вътрешно разселени. Според последните данни на Сирийската обсерватория за правата на човека от 2011 г. насам са загинали 617 910 души.
Русия евакуира част от персонала на посолството си в Сирия
След падането на режима на Асад хиляди сирийци бяха освободени от затворите. Хиляди обаче остават в неизвестност, като има опасения, че много от тях са убити и евентуално погребани в масови гробове.
В доклад, публикуван в неделя, турската държавна информационна агенция Anadolu Agency откри още един потенциален масов гроб близо до Дамаск, зад летището на града.
„Подозира се, че повече от 100 ями, всяка от които е дълбока около 20 метра, се използват като гробове, като телата са погребани едно върху друго“, съобщава изданието.
Асад е обвиняван в множество военни престъпления и престъпления срещу човечеството, включително използване на химически оръжия като газ срещу цивилни, масови убийства, глад и др. Хиляди сирийци бяха задържани без съд и присъда, като много от тях бяха държани в пренаселени и нехигиенични условия, често в продължение на години.
В четвъртък федералните власти на САЩ съобщиха, че бивш сирийски военен, който е ръководил един от най-известните затвори в страната по време на гражданската война, е обвинен в множество случаи на изтезания.
72-годишният Самир Усман ал-Шейх, който е бил началник на сирийския затвор „Адра“ между 2005 и 2008 г. по времето на Асад, е обвинен от САЩ, че е наблюдавал брутални изтезания и е участвал пряко в злоупотребите в затвора. Обвиненията са повдигнати след ареста му през юли, когато беше задържан на международното летище в Лос Анджелис заради предполагаема визова измама.
* Във видеото: Сирия след Башар Асад: Какво следва?
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!