За малко повече от 48 часа мирна демонстрация срещу смъртта на 29-годишен мъж прерастна в масови безредици и грабежи в цяла Великобритания. В резултат загинаха петима души, а огромен брой магазини и автомобили бяха разграбени и опожарени.
Полицията остана по-скоро страничен наблюдател на случващото се. Една от причините беше, че групите мародери се събираха и разпръскваха изключително бързо.
Анализирайки начините им за комуникация местните правоохранителни органи отредиха главна роля на смартфоните "Блекбъри", коментира ИТАР-ТАСС.
"Умните" телефони от тази марка са много популярни сред британската младеж, защото дават възможност за лесна и бърза размяна на текстови съобщения, включително групови съобщения, получавани от до 30 абоната наведнъж.
За разлика от познатия есемес, услугата, предлагана от канадската компания "Рисърч ин моушън" (производителят на "Блекбъри"), осигурява
кодиране на съобщенията
(а и на телефонните разговори), което затруднява достъпа на органите на реда до информацията, предавана чрез тези смартфони.
Полицията пък не можеше да разчита на помощ от мобилните оператори, които да предоставят пращаната от апаратите информация, тъй като данните, предавани с "Блекбъри", могат да бъдат дешифрирани само в центровете за обработка на информация на "Рисърч ин моушън", а повечето от тях са в Канада, обяснява ИТАР-ТАСС.
Финансовият директор на компанията Патрик Спенс заяви, че "Рисърч ин моушън" оказва пълно съдействие на правоохранителните органи, за да установят кой подстрекава погромаджиите. В резултат хакерска групировка "Тийм Пойзън" (Team Poison) атакува сайта на компанията. Тя заплаши фирмата, че ще оповести имена, телефони и адреси на нейни служители.
В съобщението на хакерите се подчертава, че те са против нападенията над невинни хора и магазини, макар "ние напълно подкрепяме участниците в безредиците, които нападат полицията и правителството".
Според тях, ако компанията даде информация за свои клиенти на полицията, е възможно невинни хора да бъдат задържани, "защото са били на неподходящо място в неподходящ момент и притежават "Блекбъри".
В опит да ограничи насилието полицията заяви, че ще търси наказателна отговорност от всички, които използват смартфони за призиви към масови улични безредици.
Наред с "Блекбъри" мародерите широко използваха и социалните мрежи "Фейсбук" и "Туитър". Тъкмо тези технологии подпомогнаха по-рано демонстрантите в редица арабски страни да организират там държавни преврати.
Детективите започнаха и да проследяват съобщения в микроблоговете и социалните мрежи.
В четвъртък пред парламента премиерът Дейвид Камерън обяви, че правителството, полицията и разузнавателните служби анализират необходимостта да бъдат въведени
ограничения на социални медии като "Фейсбук" и "Туитър".
Полицията вкара в действие технология за разпознаване на лица, усъвършенствана специално за олимпийски игри в Лондон догодина, съобщи представител на правоохранителните органи, цитиран от АП.
Софтуерът обработва снимките и съпоставя чертите на лицето на заподозрените, като върху лицето се нанася координатна мрежа и се измерват разстоянията между носа, очите, устните и други черти.
Чрез него полицията успява да открие хора, заподозрени в участие в най-необузданите безредици в страната от поколения, посочи източникът, предупреждавайки, че полицията разполага с много други стратегии.
Информацията, че
технологията за разпознаване на лица
е на разположение на полицията, беше потвърдена и от прессекретар на Скотланд Ярд.
Той обаче уточни, че тази система се използва за идентифициране само на заподозрени в сериозни престъпления като нападения, и че в повечето случаи разпространяването на снимки на заподозрени сред обществеността си остава най-евтиният и ефективен начин за идентифициране на хора.
Полицията разпространи около 25 снимки и видеозаписа в сайта си, както и на сайта за споделяне на снимки "Фликр", където те вече имат към 400 хил. посещения.
Органите на реда в Бирмингам пък показват снимки на издирваните участници в безредиците на
огромен екран, инсталиран на микробус,
кръстосващ града в Централна Англия, съобщава АФП.
От вчера петдесетина снимки на заподозрени, заснети от камери за наблюдение, се излагат на показ по целия град от 7 до 19 ч.
Инспектор Марк Ръщън казва, че резултатът е впечатляващ: в полицията вече са постъпили над 500 обаждания и електронни съобщения от отзивчивата общественост.
Снимки на вандали, събрани от полицията от камери за наблюдение, вече бяха публикувани в медиите и интернет сайта на полицията.
Над 1700 души бяха задържани след размириците,
обхванали Великобритания в продължение на четири дни. Полицията обяви, че само в Лондон са повдигнати обвинения срещу близо 600 души за насилие, нарушаване на обществения ред и мародерство в британската столица.
Сред задържаните има дъщеря на милионер, начинаеща манекенка, балерина, дори и лекоатлетката и посланик на летните олимпийски игри Лондон 2012 Челси Айвс.
Според в. "Сън" сигналът в полицията бил подаден от родителите на спортистката, които познали Челси от репортаж по новините. В него се вижда как дъщеря им замерва полицейски автомобили с тухли и участва в разрушаването на магазин за мобилни телефони.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!