П риемането на България и Румъния в Шенген е значим съвместен успех, който ще допринесе за подобряване на устойчивостта и положителното развитие на целия регион и Европа. Това каза вицепремиерът и външен министър Мария Габриел във външното министерство след срещата с министъра на външните работи на Румъния Луминица Одобеску.
Одобеску е на посещение в България по покана на Мария Габриел. Двамата първи дипломати проведоха двустранна среща по актуални въпроси от двустранен и международен интерес, след което се състояха пленарни разговори между двете делегации.
Фон дер Лайен: България и Румъния са готови за Шенген
По думите на Габриел приемането на двете страни в Шенген е и резултат на доброто сътрудничество между двете държави. Тя заяви, че съвместните усилия ще продължат активно и през тази година, за да може страните ни възможно най-скоро да постигнат дата за премахване на проверките и по сухопътните граници в контекста на членството ни в Шенген.
"България и Румъния са доказали, че с общи, добре координирани усилия, можем да постигнем значими цели", подчерта Габриел.
Габриел отбеляза, че това е първо официално посещение на външен министър на Румъния от повече от десет години в България. Тя посочи, че за страната ни Румъния е стратегически партньор. От години страните ни споделят не само общи цели и съвместни успехи, това прави нашето сътрудничеството още по-значимо – както за нашите две страни, така и за региона, за ЕС и НАТО, каза още Габриел.
Еврокомосар Йохансон: България принадлежи на Шенген
"Споразумяхме се да координираме своите бъдещи действия за постигане на премахване на проверките по вътрешните европейски граници", заяви от своя страна министърът на външните работи на Румъния Луминица Одобеску.
Тя посочи, че двете страни ще продължат да работят в тясно сътрудничество.
"Ще продължим да работим за прилагането на решението от 31 март с подкрепата на Европейската комисия. Ще продължим диалога с австрийските партньори, с другите държави членки, с Европейската комисия, за да подпомогнем и да работим за постигането на такова решение", каза още румънският външен министър.
Министър Одобеску акцентира и върху темата за сигурността в Черно море и повишения риск за сигурността заради войната на Русия в Украйна.
"Тази година е особено важна, тъй като и двете страни ще отбележат 20-годишнина от присъединяването към НАТО. В този контекст подчертах колко е важно да се работи за засилване на капацитета на НАТО по източния фланг. Обсъдихме и решението на България, Румъния и Турция да работят заедно за овладяване и противодействие на риска от мини в Черноморския регион", каза румънският външен министър и отбеляза, че това е добър пример за начина, по който могат да си сътрудничат страните в Черноморския регион.
"Като съседни държави, България и Румъния имат общи цели, включително и за подкрепа на Украйна", каза министър Одобеску. По думите ѝ подкрепата на международната общност не цели само да помогне на Украйна, а да бъдат защитени международните правила и стандарти.
Министър Одобеску подчерта, че е обсъдена подкрепата, която Румъния е оказала на украинските бежанци, дейностите за подпомагане на украинско зърно, както и „необходимостта да бъдат подведени под отговорност всички виновни за зверствата, които са извършени в Украйна“.
Тя посочи, че е обсъден и ангажиментът за участие в процеса на възстановяване на Украйна в бъдеще.
Как българите приемат частичното влизане на страната в Шенген
Министър Одобеску подчерта, че днешната среща отново препотвърждава двустранните отношения и общите интереси за развитие на стратегическото партньорство в контекста от годишнината на подписването на декларацията за стратегическо партньорство.
"Потвърдих подкрепата на нашата страна за бъдещото разширяване на Европейския съюз (ЕС) както по отношение на кандидатите от изток - Молдова, Украйна и Грузия, както и Западните Балкани. Подчертах необходимостта страните кандидатки да получат ясен сигнал за подкрепа, за да могат те да се движат напред в изпълнението на своя план за присъединяване и в процеса на изпълнение на необходимите критерии", каза министър Одобеску.
Тя посочи, че е обсъден и стратегическият дневен ред на ЕС и отбеляза, че Румъния е активно ангажирана.
Министър Одобеску благодари на българската страна за подкрепата за разширяване на дипломатическото представителство на Румъния у нас и отбеляза, че скоро ще бъде открито почетно консулство в Пловдив. "Освен тези интензивни политически и културни въпроси, подчертах важното взаимодействие между нашите страни", добави тя.
"Взаимосвързаността е ключова дума за нашето сътрудничество, не само на двустранно ниво, но и за целия регион", отбеляза министър Одобеску. Тя посочи, че важен аспект на сътрудничеството между двете страни са и иновациите.
Министър Одобеску обясни, че се работи за разработването на проекти, които са изключително ценни за региона като проекта за подобряването на корабоплаването на река Дунав. По думите ѝ това е важно предвид усилията да се подпомогне транспортът на зърно от Украйна и бъдещите действия за реконструкция и възобновяване. По отношение на моста над Дунав тя посочи, че двете страни трябва да продължат да работят в тясно сътрудничество.
Министър Одобеску посочи, че акцент на днешната среща е била и темата за взаимодействие в енергетиката и подчерта, че двете страни проявяват интерес към засилване на устойчивостта, както на региона, така и на Европа.
По думите ѝ това може да бъде постигнато чрез подобряване на връзките между България и Румъния и подпомагане на стъпките за осъществяване на Зеления преход. Тя обясни, че двете страни имат интерес за разработването на съвместни проекти в областта на производството, транспорта и зелената енергия.
Министър Одобеску изрази задоволство, че България и Румъния се движат в посока присъединяване към Организацията за икономическо развитие и сътрудничество (ОИСР).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!