Т ийнейджъри, които пушат трева, пият алкохол или употребяват вейп преди 15-ия си рожден ден, имат различна мозъчна структура от тези, които не го правят, установи проучване, цитирано от „Дейли Мейл“ (Daily Mail).
Изследователи от университета в Индиана проследиха близо 10 000 юноши в продължение на две години, от които 35% сами съобщават, че са консумирали алкохол, марихуана и/или никотин преди 15-годишна възраст.
Всички участници са били подложени на сканиране на мозъка,
което разкрива, че тези, които са употребявали някое от веществата преди 15 години, са имали по-тънък префронтален кортекс – област от мозъка, свързана с регулирането на емоциите – в сравнение с тези, които са казали, че не са употребявали наркотици или алкохол в ранна възраст.
Тези, които казаха, че са употребявали вещества като млади, също имаха тенденция да имат по-големи мозъци като цяло и по-голям субкортикален обем, областта на мозъка, свързана с паметта, емоциите, удоволствието и производството на хормони.
Учените казаха, че
не е ясно дали веществата са променили мозъците на тийнейджърите или тийнейджърите с определени мозъчни характеристики са били предразположени да опитат вещества.
Изследователите заключават, че различните мозъчни структури могат да отразяват предразположението на тийнейджърите да се ангажират с употребата на вещества по-рано в живота, което може да има „потенциални каскадни последици за развитието на проблеми на по-късен етап в живота“.
Д-р Нора Волков, директор на Националния институт за злоупотреба с наркотици (NIDA), каза: „Това добавя към някои нововъзникващи доказателства, че мозъчната структура на индивида, заедно с неговата уникална генетика, излагане на околната среда и взаимодействията между тези фактори, може да повлияе на нивото на риска и устойчивост към употреба на вещества и пристрастяване. Разбирането на сложното взаимодействие между факторите, които допринасят и които предпазват от употребата на наркотици, е от решаващо значение за информиране за ефективни превантивни интервенции и предоставяне на подкрепа за онези, които може да са най-уязвими.“
Създадено от NIDA, проучването има за цел да анализира развитието на мозъците на децата и как това може да бъде повлияно от определени фактори - включително злоупотребата с наркотици. Скоростта, с която тийнейджърите употребяват вещества, предизвиква загрижеността на експертите относно ефектите върху развитието на мозъка.
Предишни изследвания показват, че прекомерната консумация на алкохол при тийнейджъри или
прекомерното пиене спира растежа на области от мозъка, свързани с контрола на импулсите, паметта и ученето,
и също могат да ги изложат на по-висок риск от депресия.
Пушенето на марихуана в ранна възраст също може да повлияе на това как мозъкът изгражда връзки и уплътнява сивото вещество, което може да причини проблеми за цял живот с паметта, вниманието и ученето.
Има също така предположения, че употребата на вейп може да повиши риска от деменция на някого чрез стесняване на кръвоносните съдове, доставящи органа.
Изследователите на изследването, публикувано този месец, се надяват, че данните могат да бъдат използвани, за да помогнат за идентифицирането на хората, изложени на риск от пристрастяване към вещества, на ранен етап и за бързо реагиране.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!