П редседателят на Македонската академия на науките и изкуствата (МАНУ) Любчо Коцарев обяви, че Договорът за добросъседство между Република Северна Македония и България от научна гледна точка е „безсмислен, нищожен, абсурден, неприемлив, празен и неизгоден“, съобщава „Фокус“.
В материал във вестник „Нова Македония“ Коцарев коментира произхода на „македонския език“ в светлината на резолюцията за „червените линии“ в преговорите с България, която бе внесена в парламента в Скопие от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ, но авторството се приписва на МАНУ.
Ще впишат ли българите в конституцията на Македония
„През изминалия период, изпълнен с празни обещания, бяха мнозина онези, а някои дори все още са убедени, че политическите лидери трасират пътя към ЕС. Така тръгнахме прибързано и безразсъдно, без да преценяваме основателността и размера на инвестицията и дали целта, наречена ЕС, оправдава вложените средства, първо с подписването на Договора за добросъседство с България, след това с подписването на Преспанския договор и накрая пристигна Рамковата позиция на България по отношение на процеса на стабилизиране и асоцииране на Македония и Албания. През този период появата на резолюцията, която провокира различни мисли, възгледи, положителни и отрицателни възприятия и отвори отново въпроса за белезите за идентичност, във връзка с което мнозина синхронизирано и в един глас казаха: „Преговори и разговори за „македонска идентичност, за македонският език нито е съществувал, нито съществува, нито ще съществува в бъдеще“. Но кое от това е вярно?“, пише председателят на МАНУ.
„Очакваме приемането на подзаконови нормативни актове за прилагане на закона за малцинствата, като правата на българското национално малцинство да бъдат максимално гарантирани, включително изучаването, без административни бариери, на литературен български като роден език в регионите, традиционно населени от тях, като Бърдо, Гора, Преспа, Корча, Килкис, Елбасан, но и навсякъде другаде в Албания, където живеят в момента“.
Македония: Трифонов е новият Каракачанов
„За съжаление, простият и строг анализ на трите документа веднага показва, че ограничават пространственото измерение на македонския език. Документите твърдят, че в съседните държави няма македонско малцинство, така че македонският език се говори само на територията на днешна Македония“, заявява Коцарев.
Според него македонският език се е формирал много преди образуването на държавата Македония и това е станало паралелно с българския.
„Червени линии” в Македония за преговорите с България
„Трите документа – Договорът за добросъседство, Рамковата конвенция и Преспанският договор, от научна гледна точка са безсмислени, нищожни, абсурдни, неприемливи, празни и безполезни,“ категоричен е Коцарев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!