Бизнесменът и бивш губернатор на провинция Синд, Мамнун Хусейн, стана дванайсетият президент на Пакистан, предаде ИТАР-ТАСС.
Хусейн, който бе кандидатурата на управляващата партия "Пакистанска мюсюлманска лига" на Наваз Шариф (ПМЛ-Н), спечели с огромно мнозинство при гласуването на депутатите от долната и горната камара на парламента на Пакистан, както и в парламентите на всички провинции на страната.
Според конституцията на Пакистан президентът се избира за
петгодишен мандат.
В политическата система на страната държавният глава до голяма степен се явява представителна фигура, тъй като цялата власт е съсредоточена в ръцете на министър-председателя.
Новият президент Хусейн ще встъпи в длъжност на 9 септември тази година, когато изтича мандатът на сегашния президент Асиф Али Зардари, отбелязва ИТАР-ТАСС.
В последно време Хусейн заемаше поста първи зам.-председател на регионалната структура на ПМЛ-Н в провинция Синд.
Хусейн е бизнесмен, роден в Индия и натрупал богатството си от текстилната индустрия. Неговите връзки с икономическите среди биха могли да бъдат предимство за раздвижване на икономиката на тази гигантска страна, скована от енергийна криза, пише АФП.
Усмихнат, кръглолик, с малки мустачки, Хусейн е роден в Индия през 1940 г. - седем години преди разделянето на Пакистан.
Наследник на предприятие за текстил, той успява да пробие в бизнес средите в Карачи - южния мегаполис на страната, разположен на Арабско море, където се установили "мохаджирите" - мюсюлмански преселници от Индия, дошли в Пакистан след отделянето на страната от Индия през 1947 г.
Хусейн е активист на Пакистанската мюсюлманска лига на премиера Наваз Шариф, която дойде на власт след изборите през май. Бил е председател на Търговската камара на Карачи - най-важната в страната, а след това за кратко губарнатор на провинция Синд през 1999 г.
"Той е честен и прям човек, чието приятелство се основава на искреността, а не на ползата", споделя Тарик Халик, приятел на Хусейн от половин век. "Той е дълбоко благороден, което не е валидно за всички традиционни пакистански политици, които имат репутация на корумпирани и алчни за власт", смята Халик.
Хусейн се възприема като противоположност на досегашния президент Асиф Али Зардари. Зардари също е политик, много близък до бизнес средите, чиято репутация обаче е помрачена от обвиненията в корупция, които му спечелиха неласкавото прозвище "Господин 10%" - намек за комисионните, които се смята, че е получавал при раздаването на обществени поръчки.
73-годишният Хусейн се смята за верен на своята партия. "Мамнун Хусейн е лека категория в политиката и това е причината Наваз Шариф да го избере да стане следващият президент", смята политическият анализатор Хасан Аскари. Премиерът Наваз Шариф може да бъде спокоен, че Хусейн няма да се опита да го заобикаля и ще спазва ограниченията на президентската длъжност, която по същество е символична, подчертава Аскари.
Мамнун Хусейн може освен това да се окаже коз в играта на премиера Шариф поради историческите си връзки в провинция Синд, където Пакистанската мюсюлманска лига отсъства от политическия пейзаж и по-специално не е представена сред едрите търговци и индустриалци на стратегическото пристанище Карачи.
Пакистан има нужда от промяна на курса, признава премиерът Шариф. Страната се бори с енергийна криза, причинена от прекъсвания на тока от по 20 часа на ден в някои региони. Само в резултат на енергийната криза растежът на брутния национален продукт на страната намалява с два процентни пункта годишно, отбелязва Франс прес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!