Партията на комунистите на Молдова (ПКМ) не е спечелила необходимото парламентарно мнозинство, за да може да избере сама нов президент на страна, предаде Франс прес, цитирайки окончателните резултати от парламентарните избори в страната, проведени в неделя.
Комунистите са спечелили 49,48% от гласовете, тоест 60 места в 101-местния парламент. Това сочат данните от преброените на 100 процента подадените в неделя бюлетини.
Предварителни резултати от вота показваха, че комунистите печелят 49,9% от гласовете, тоест 61 места или мнозинство от 3/5 в парламента, което щеше да им позволи да изберат приемник на единствения комунистически президент в Европа, молдовския държавен глава Владимир Воронин.
Воронин няма право на трети президентски мандат, припомня агенцията.
Окончателните данни от вота в неделя показват също, че след комунистите най-много проценти е спечелила Либералната партия. Тя има 13,14 на сто от гласовете на избирателите.
Следват я Либералнодемократическата партия с 12,43 % и Съюзът "Наша Молдова" с 9,77% от гласовете на избирателите. Либералите и либералдемократите получават съответно по 15 места в парламента, а "Наша Молдова" - 11 места, сочат данните оповестени от ЦИК.
От три дни Молдова е обхваната от протести, чрез които главно младежи, начело на които стоеше опозицията, обявиха оповестените предварителни резултати от изборите за подправени. Вчера протестите преминаха в размирици в столицата Кишинев.
По този повод молдовската прокуратура започна разследване за опит за държавен преврат и за узурпиране на властта, предаде Франс прес, цитирайки Валерий Гурбуля, молдовския главен прокурор.
В хода на разследването прокуратурата трябва да установи кои са хората, отговорни за тези престъпления, които по закон в Молдова се наказват със затвор до 25 години, уточни Гурбуля.
По-рано Молдова обвини Румъния, че подклажда протестите в страната. Румънският посланик в Кишинев Филип Теодореску и негов съветник дори бяха обявени за персона нон грата в Молдова.
Букурещ избра за свой нов посланик в Молдова Михня Константинеску, съобщиха малко след това румънски медии. Предстои Кишинев да даде съгласието си по този въпрос.
Визовият режим между Румъния и Молдова влиза в сила от четвъртък, а визите за румънски граждани ще бъдат безплатни, заяви молдовският външен министър Андрей Стратан, цитиран от румънския вестник "Адевърул".
В края на 2007 г. Европейската комисия и Кишинев подписаха споразумение за облекчаване на визовия режим за молдовски граждани, като Кишинев прие ангажимента да премахне визовия режим за всички страни от ЕС, включително за Румъния и България, напомня "Адевърул".
Румъния отхвърля обвиненията на Молдова, че се е намесвала във вътрешните й работи, и определя тези обвинения като провокация към румънската държава, но няма да предприеме реципрочни мерки по отношение на Молдова, заяви румънският премиер Емил Бок по повод обявяването на румънския посланик в Кишинев за персона нон грата, предаде Медиафакс.
Премиерът отново подчерта, че Румъния винаги е подкрепяла независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Молдова и ще запази това отношение към нея "въпреки антирумънската политика на комунистическите власти в Кишинев".
"Също така Румъния ще продължи да подкрепя приближаването на Молдова към Европейския съюз, включително чрез проекти, адресирани към младите хора, желаещи да учат в Румъния, както и чрез други европейски програми", посочи Бок.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!