Н якои от най-забележителните жени в света участваха в церемонията за наградите "Жена на годината" на сп. "Гламър" в Ню Йорк, но най-много внимание привлече 16-годишната пакистанка Маляля Юсуфзай, за която преди една година никой не беше чувал, съобщи Асошиейтед прес.
"Мисля, че оръжието няма никаква сила, защото може само да убива. За разлика от него писалката може да даде живот", каза момичето.
Под въздействието на Маляля беше не само публиката в Карнеги хол, но и останалите наградени, които често я споменаваха от сцената.
Дори най-натрапващата се на вниманието сред тях - Лейди Гага, каза, че би предпочела не тя да е на корицата на сп. "Гламър" този месец, а Маляля.
Наградата за цялостни постижения получи Барбра Стрейзанд.
Тя каза от сцената, че се надява скоро да има жена президент, като намекваше за присъстващата в залата Хилари Клинтън.
Хилари Клинтън връчи наградата в новоучредената категория "Двойка на годината" на бившата депутатка в Конгреса Габриел Гифърдс и съпруга ѝ - бившия астронавт Марк Кели.
Гифърдс, която получи награда на "Гламър" през 2011 г., но тогава не присъства на церемонията, призна, че ѝ е било много трудно, но вече се възстановява от огнестрелните рани.
"Още се боря да направя света по-добро място за живот и вие също можете да го направите", каза Гифърдс.
Сред наградените беше също Мелинда Гейтс, която заедно със съпруга си Бил Гейтс основа влиятелна благотворителна организация.
След церемонията наградените, връчващите отличията и много гости бяха поканени на вечеря в Дъбовата зала в х-л "Плаза".
Маляла привлече вниманието на цял свят, когато беше простреляна от талибани в главата през октомври 2012 г., защото се беше осмелила да разкритикува как те интерпретират Исляма, който ограничава достъпа на момичетата до образование.
Освен че стана известна, тя учреди фонд на свое име в подкрепа на образованието за момичетата и издаде мемоар "Аз съм Маляля".
Книгата обаче беше забранена в 40 000 частни училища в Пакистан.
Президентът на Всепакистанската асоциация за управление на частните училища Адиб Джаведани заяви, че организацията е забранила книгата на Маляля в библиотеките на обхващаните от нея частни училища. Според него младата правозащитничка представлявала възгледите на Запада, а не на Пакистан.
Маляля се превърна в герой пред света заради противопоставянето си на талибаните и застъпването за правото на образование на момичетата. Но в Пакистан се разпространяват конспиративни теории, че прострелването й било организирано, за да се създаде героичен образ за Запада, отбелязва Асошиейтед прес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!