П резидентът на Франция Еманюел Макрон поиска френската дипломация "да включи отново Западните Балкани в географията на Европа", съобщава МИА.
"Да имаш европейска стратегия означава да се съобразяваш с границите на Европа", заяви държавният глава на среща с френските посланици в Елисейския дворец.
Той подчерта, че в променящия се стратегически и политически план свят Франция трябва отново да се ангажира в рамките на европейските граници със своите съседи и държавите, които искат да бъдат част от Европа. "Не бива да се допуска неевропейски сили да решават вместо нас", бе категоричен той.
В противен случай решенията ще ги вземат САЩ, Русия и Турция.
Макрон допълни, че Германия също има своите планове, които били по-ефективни от френските.
Изказването на Макрон е на фона на провеждащата се в Хелзинки неформална среща на министрите на външните работи на държавите-членки на ЕС.
Признавайки края на хегемонията на Запада, Макрон допусна важна грешка
Еманюел Макрон обяви края на западната хегемония по света и каза, че е дълбока стратегическа грешка Русия да бъде отблъсната от Европа. Той призова както за преразглеждане на стратегията на Европа, като цяло, така и да се използват пътищата за сближаване с Москва. Преди броени дни президентът на Франция говори и за това, че демократичната система е деградирала, а капитализмът е полудял. За това с какво е свързана тази поредица признания на френския държавен глава, пише авторитетното руско издание "Взгляд" в материал, представен без редакторска намеса.
Като направи уговорката, че "моделът, който ще бъде разработен, в никакъв случай няма да означава прекратяване на системата на пазарна икономика", Макрон все пак постави под въпрос самите основи на съвременния модел, или по-скоро възгледите на Запада за него:
"Не може обаче да не признаем, че този модел ръждяса в резултат на факта, че самата демократична система деградира. И също така, защото самият капитализъм деградира и полудя - тъй като ние сами генерираме онези прояви на неравенство, които след това не можем да разрешим".
Тоест, демокрацията и капитализмът деградираха и трябва да измислим нещо ново, което да ни позволи да продължим напред. Отчасти това, разбира се, е отговорът на казаното преди няколко месеца от Владимир Путин - че "либералният модел" е претърпял крах. Руският президент обаче не говори за кризата на капитализма като такава и като цяло има предвид главно западните страни. Тогава Макрон възрази срещу Путин, като отбеляза, че либерализмът е жив. Въпреки това, сега той реши да действа като реформатор, не само на либералния модел, но и на целия световен ред като такъв.
Макрон се съгласява, че западният цикъл в световната история приключва. Някои европейци предвиждаха това преди век. И появата в Русия на комунистически проект сякаш потвърждаваше страховете им. Но въпреки загубата на формален контрол над все по-голяма част от света (първо СССР, после Китай и колониите в Азия и Африка), Западът продължава да вярва в непоколебимостта на своята хегемония.
След разпадането на СССР през 1991 г. той напълно изпада в ереса на "края на историята".
Макрон има мъжеството да го признае – за да се опита да спаси това, което му е скъпо, а именно западната цивилизация и по-точно европейската й част. За целта е нужна нова стратегия, отговаряща на стоящите пред Франция и Европа предизвикателства. Самостоятелната стратегия, подчертава Макрон, "не адаптира политиката си към никого". А след това говори, фактически, не за Франция, а за Европа:
"Ние сме единствените, за които неподвижността е фатална. Други може да нямат многостранна, но едностранна или двустранна стратегия, ние не можем".
Макрон е привърженик на европейската интеграция, тоест прехвърлянето на все по-големи правомощия на наднационално, общоевропейско ниво. Тоест, Франция постепенно се разтваря в Европа. В същото време обаче в Париж очакват, че французите всъщност ще определят, ако не външната политика на Европейския съюз, то нейната международна стратегия.
Западната хегемония приключва и "новите държави" стават все по-силни, заяви Макрон – "Китай излезе на преден план, а Русия постига големи успехи със своята стратегия". Макрон пряко свърза укрепването на Русия с отслабването на Запада.
Тезата "Китай ще смаже Русия" обаче се използва редовно и вече не е изненадваща. Обикновено се употребява от онези, които смятат, че Русия се страхува от Китай и че тези страхове у руснаците трябва да се развиват по всякакъв начин, за да се предотврати укрепването на руско-китайския съюз. Макрон обаче честно признава, че такъв съюз не е в интерес на Европа:
"Мисля, че изтласкването на Русия от Европа е дълбока стратегическа грешка. Защото ние тласкаме Русия или към изолация, което създава напрежение, или в съюз с други големи сили, като Китай. И това изобщо не е в нашите интереси"..
Напротив, Европа трябва в един момент да подготви и предложи на Русия "стратегическата опция, която несъмнено ще търси", каза Макрон. Тоест европейските мъдреци трябва да предложат на Русия такава роля в света, каквато тя не може да откаже. "Ние сме в Европа и Русия също", каза президентът:
"Ако в един момент не сме в състояние да направим нещо полезно заедно с Русия, ще останем в дълбоко безплодно напрежение, ще продължим да имаме замразени конфликти навсякъде в Европа. Ще продължим да живеем в Европа като театър на стратегическата борба между САЩ и Русия".
Затова Макрон е "искрено убеден, че е необходимо също така да се разбъркат внимателно картите, да се установи искрен и взискателен диалог с Русия" и да се разработи общоевропейска стратегия за Русия.
Тръмп: Ще поканя Путин на Г-7 в САЩ, дали ще дойде?… Той е горд човек
Мелания и Брижит раздават целувки по време на срещата на Г-7
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!