Ф ренският президент Еманюел Макрон призова днес в Прага съюзниците на Украйна "да не бъдат страхливци" пред лицето на една "станала неудържима" Русия, като изглежда направи връзка със спорните си коментари относно възможността за изпращане на западни войски в раздираната от война страна, предаде "Франс прес". (Видеото е архивно.)
"Със сигурност в нашата Европа настъпва момент, в който не трябва да бъдем страхливци", заяви френският президент в началото на посещението си в Чехия.
Чехия: Никой в Европа не възнамерява да изпраща войски в Украйна
"Не искаме никога да виждаме драмите, които ни очакват", предупреди той, говорейки пред френската общност в Прага.
Макрон говори за "сили, които са станали неудържими", които "разширяват заплахите всеки ден, атакувайки ни все по-силно". "Трябва да бъдем на висотата на предизвикателствата на историята и на смелостта, която тя предполага", отбеляза той.
Посещението на Макрон в Чехия има за цел да демонстрира "особеното му внимание" към Централна Европа, обясниха от обкръжението му пред медиите.
Русия към Макрон: Не бъди Наполеон
В момент, когато изглежда все по-заинтересован да утвърди лидерството си в подкрепа на Киев и в сблъсъка с Русия, френският президент ще се срещне с чешкия си колега Петър Павел, когото прие в Париж през декември. Освен това Макрон и чешкият премиер Петър Фиала ще подпишат план за действие за двустранното стратегическо партньорство за периода 2024-2028 г. В него "въпросите на отбраната ще бъдат ключови" в настоящия контекст на война, каза френският лидер.
Макрон срещна отпор от страна на много западни съюзници, след като на конференция за Украйна в Париж на 26 февруари открито дискутира идеята за изпращане на западни войски в Украйна, припомня "Ройтерс".
Макрон: Думите ми за войски в Украйна са добре обмислени
На конференцията в Елисейския дворец той предизвика смут сред съюзниците на Киев, като допусна, че е нужна "стратегическа двусмисленост", за да се покаже на руския президент Владимир Путин, че ще бъде направено всичко възможно да му се попречи да "спечели тази война", отбелязва АФП.
След това Макрон обясни, че изпращането на западни войски в Украйна не може да бъде "изключено" в бъдеще, въпреки че призна, че в момента няма "консенсус" по този въпрос. След това френското правителство уточни, че това ще бъдат небойни мисии.
Лидерите на САЩ, Германия и огромното мнозинство от останалите съюзници от НАТО един след друг се дистанцираха от забележките на френския президент и увериха, че не става въпрос за изпращане на войници в Украйна Това обаче остави впечатление за разделение в западния лагер.
На свой ред Владимир Путин предупреди за "реална заплаха" от ядрена война в случай на ескалация.
В рамките на пресконференцията днес с държавния глава на Франция Еманюел Макрон президентът на Чехия Петър Павел допусна изпращането на войски от европейски държави в Украйна, но не и участието им във военните действия.
"Аз съм за намирането на нови начини (за подкрепа на Украйна – бел.ред.), включително за продължаване на дискусията относно възможното присъствие в Украйна по различни начини и форми“, подчерта президентът на Чешката република.
По думите му има много такива методи, като дискусията за тях е само в начален етап и трябва да продължи.
Павел уточни, че не е необходимо да се говори за разполагане на бойни части, защото това може да се превърне в пресичане на "червени линии“. Той поясни, че става въпрос за "форми на подкрепа“, по-специално обучение на украински войници не на територията на партньорските страни, а директно в родината им. Украйна – по думите на Павел - остава суверенна държава, така че няма да има нарушение на никакви международни правила.
"Тъй като е в наш интерес Русия да не успее в Украйна, не можем да спрем помощта, която оказваме на Украйна сега“, подчерта Павел и призова "да не се ограничаваме там, където не трябва“.
Чешкият президент допълни, че по тази тема са говорили не само лидерите на страните в Париж миналата седмица, но и министрите на отбраната от ЕС.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!