Ф ренският президент Еманюел Макрон подкрепи по-строгия контрол над износа на ваксини от ЕС спрямо онези фармацевтични компании, които не изпълняват договорните си ангажименти към Европейския съюз, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
"Това е краят на наивността", каза Макрон пред репортери след края на виртуалната среща на върха на ЕС.
По думите му ЕС е закъснял с ускоряването на производството на ваксини и с ваксинацията, но наваксва и ще стане най-големият производител на ваксини в света до лятото. Френският президент подчерта, че ЕС, за разлика от други страни, е изнесъл голяма част от продукцията си, вместо да я задържи за себе си.
"Европа не е егоист", подчерта Макрон, отхвърляйки обвиненията в пресата на другия бряг на Ламанша.
Президентът на Франция защити решението си да не наложи трети локдаун в края на януари, въпреки съветите на учените, като заяви, че не съжалява и няма угризения. "Бяхме прави да постъпим така", подчерта той, но призна, че е разтревожен от ситуацията във френските болници и че вероятно ще се наложи нови ограничителни мерки да бъдат взети през следващите дни или седмици.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен също коментира
темата за износа на ваксини от ЕС след края на онлайн заседанието на Европейския съвет.
"Искаме Европа да получи справедлив дял от ваксините. От януари към 33 държави са изнесени 77 милиона дози, поясни тя. Приканваме други да последват нашата откритост", заяви Фон дер Лайен.
Най-после имунизацията в ЕС трайно напредва, 4,1 на сто от пълнолетните европейци вече са ваксинирани с две дози, отчете тя. Можеше това да се случи много по-бързо, ако всички производители бяха изпълнили договорите, заяви председателят на ЕК. По нейните думи остава възможно постигането навреме на целта 70 от пълнолетните европейци да бъдат ваксинирани до края на септември.
Тя внесе уточнения за откритите в Италия ваксини на "АстраЗенека" с обяснението на производителя, че това са дози, предназначени за ЕС и за механизма "Ковакс". Фон дер Лайен поясни, че съставките за производството на тези дози са получени от Южна Корея и Китай.
В заключенията от заседанието Европейският съвет е посочил, че разпределението на допълнителните 10 милиона дози ваксина на "Пфайзер" ще се определи отново съобразно броя на населението и ще бъде обсъдено от посланиците на страните от ЕС.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел отбеляза на пресконференция, че държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС са изразили готовност електронното удостоверение за преболедувалите и ваксинираните срещу ковид да бъде готово в следващите седмици.
Мишел отбеляза, че в днешното заседание за първи път от 11 години се е включил президент на САЩ. Джо Байдън и европейските ръководители са обсъдили въпроса за сътрудничеството в много области, сред които и противодействието на пандемията. Според Мишел задълбоченият разговор за Русия е бил отложен за следващата физическа среща на участниците в Европейския съвет. По повод заключенията за Турция Фон дер Лайен призова Анкара да се върне към Истанбулската конвенция, както и всички държави от ЕС да одобрят документа.
Българският премиер също коментира темата с ваксините:
Разпределението на ваксините трябва да бъде по начин, който да помогне на всички държави членки, така че едновременно да можем да излезем от пандемията, заяви министър-председателят Бойко Борисов след края на видеоконференцията на Европейския съвет, съобщи Пресслужбата на Министерския съвет.
Премиерът подчерта, че именно това е разбирането, около което са се обединили днес европейските лидери. "Днешната ключова дума е солидарност. Всички държави членки разбраха колко важно е всеки един от нас да знае, че ще получи пропорционално толкова ваксини, колкото са необходими", добави Борисов.
Министър-председателят изрази пълна подкрепа към председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за изключително твърдата позиция по отношение на спазването на договорите от страна на компаниите-производители, чиито ваксини бяха избрани от ЕК и съответно одобрени от Европейската агенция по лекарствата. За ваксината Спутник V премиерът Борисов посочи, че информацията от днес е, че документите на ваксината са представени в ЕАЛ и предстои разглеждането им.
По отношение на цифровия дигитален сертификат за пътуване премиерът Бойко Борисов изтъкна, че са били дискутирани редица открити въпроси и подчерта, че свободното движение е основен принцип в ЕС. В този смисъл министър-председателят посочи, че сертификатът следва да бъде в услуга на европейските граждани и тяхното лесно придвижване.
"Споразумението за мигрантите между България и Турция работи изключително добре, а за радост се констатира намаляване на напрежението в Средиземно море. Колкото и да са трудни отношенията на ЕС с Турция, с много усилия на Шарл Мишел и всички лидери от ЕС, към момента вървят към подобряване", заяви премиерът Бойко Борисов по темата за Източното Средиземноморие и отношенията на ЕС с Турция, които днес бяха обсъждани.
Евролидерите обсъдиха също темата за отношенията с Русия.
Премиерът Борисов заяви, че е информирал европейските си колеги относно разкритата преди дни група за шпионаж у нас. Министър-председателят бе категоричен, че колкото и политически опоненти в България да се опитват да превърнат случилото се в предизборна тема, реакцията и на Държавния департамент на САЩ, и на генералния секретар на НАТО, и на нашите основни партньори са ясни.
В рамките на видеоконферентното заседание на Европейския съвет председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард запозна членовете му с възможностите за засилването на международната роля на еврото. "Планът за възстановяване на Европа и за излизане от тази рецесия, която пандемията ни доведе, изисква стабилно евро. Tова е в унисон с нашата програма от Чакалнята да влезем в Еврозоната и да приемем еврото", акцентира премиерът. Борисов бе категоричен, че държавите в Еврозоната са гарантирани и спокойни, тъй като еврото е една от най-стабилните единици в момента.
"Изключително съм удовлетворен от начина, по който президентът Байдън начерта бъдещето в отношенията с ЕС", заяви още министър-председателят Бойко Борисов относно участието на президента на САЩ Джо Байдън в днешната видеоконференция. "Ключовото тук е да бъдем заедно, да бъдем солидарни, да си помогнем и за ваксините. Особено сме щастливи, че се завръщат в Парижкото споразумение. Това е изключително важно, защото чистата природа, чистата околна среда, чистото производство - те вървят заедно с дигитализацията, с развитието на света в новите му орбити, по които в момента всички ние работим", заяви премиерът Борисов. Той посочи водещата роля на НАТО като глобален играч за сигурността на страните в ЕС и в демократичния свят.
Борисов за разговорите на евролидерите
Байдън: Силен ЕС е в интерес на САЩ
При коя ваксина има най-малко тежки странични въздействия?
COVID-19: 3988 нови случая, много починали
Ангелов каза могат ли ваксинираните да пренасят коронавируса
Меркел: Нова пандемия, вирусът е по-заразен и по-смъртоносен
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!