П резидентът Еманюел Макрон назначи центристкия лидер Франсоа Байру за следващ министър-председател на Франция в опит да сложи край на месеците на политически сътресения.
(Във видеото: Какво си казаха Тръмп, Макрон и Зеленски)
Съюзник на Макрон, Байру е кмет на югозападната част на страната и ръководи партията MoDem. Задачата на президента е да гарантира, че той ще издържи по-дълго от предшественика си.
Изминаха девет дни, откакто френските депутати отстраниха бившия преговарящ за Брекзит Мишел Барние. Макрон е в средата на втория си мандат като президент, а Байру ще бъде четвъртият му министър-председател през тази година.
Френската политика е в задънена улица, откакто Макрон свика извънредни парламентарни избори през лятото.
Проучване на общественото мнение за BFMTV в четвъртък показа, че 61% от френските избиратели са обезпокоени от политическата ситуация.
Макрон обеща да остане на поста си до края на втория си мандат през 2027 г., въпреки падането на Барние миналата седмица.
Президентът съкрати пътуването си до Полша в четвъртък и се очакваше да посочи новия си министър-председател снощи, но отложи съобщението си за петък сутринта.
След това той се срещна със 73-годишния Байру в Елисейския дворец за около час и три четвърти на среща, описана като напрегната от френските медии.
Байру ще се премести в резиденцията на министър-председателя в хотел Matignon. Непосредственото предизвикателство пред него ще бъде съставянето на правителство, което няма да бъде свалено по начина, по който беше свалено правителството на неговия предшественик в Националното събрание.
Макрон вече проведе разговори на кръгла маса с лидерите на всички основни политически партии, с изключение на крайнолявата „Непреклонна Франция“ (НФП) на Жан-Люк Меленшон и крайнодясното „Национално обединение“ на Марин льо Пен.
Въпросът е дали ще успее да убеди партиите от левия център да се присъединят към правителството на Байру или поне да договорят пакт, за да не го свалят от власт. Барние издържа само три месеца на този пост и депутатите от ЛФИ вече посочиха, че ще предложат нов вот на недоверие.
По-рано френските медии цитираха друг потенциален кандидат, бившия външен министър Жан-Ив Льо Дриан, да казва, че е отказал работата, защото е в края на 70-те си години.
Барние беше отстранен, когато Националният митинг на Льо Пен се присъедини към левите депутати и отхвърли плановете му за увеличаване на данъците и съкращаване на разходите с 60 млрд. евро (50 млрд. паунда). Той се стремеше да намали бюджетния дефицит на Франция, който тази година ще достигне 6,1 % от икономическото производство (БВП).
В политическата система на Петата република на Франция президентът се избира за пет години и след това назначава министър-председател, чийто кабинет се назначава от президента.
Необичайно, президентът Макрон свика предсрочни избори за парламент през лятото след слабите резултати на изборите за ЕС през юни. Резултатът остави Франция в политическа безизходица с три големи политически блока, съставени от левицата, центъра и крайната десница.
В крайна сметка той избра Барние, за да сформира правителство на малцинството, което разчита на оцеляването на Националния рали на Марин льо Пен. Сега Макрон се надява да възстанови стабилността, без да зависи от нейната партия.
Три лявоцентристки партии - социалистите, зелените и комунистите - се разделиха с по-радикалната лява партия LFI и взеха участие в разговорите за съставяне на ново правителство.
Те обаче ясно заявиха, че искат да видят ляв министър-председател по свой избор, ако ще се присъединяват към правителство с широка основа.
„Казах ви, че искам някой от левицата и Зелените и мисля, че Байру не е нито едното, нито другото“, заяви лидерът на Зелените Марин Тонделие пред френската телевизия в четвъртък, като добави, че не вижда как центристкият лагер, който загуби парламентарните избори, може да заеме поста министър-председател и да поддържа същата политика.
Карол Делга, лидер на социалистите от Южна Франция, заяви, че френският народ е станал раздразнителен от ситуацията, която тя оприличи на лош филм.
Себастиан Шену, депутат от Националния сбор, заяви, че за неговата партия не е толкова важно кой ще избере Макрон, колкото „политическата линия“, която ще избере. Ако Байру иска да се справи с имиграцията и кризата с разходите за живот, то той „ще намери съюзник в наше лице“.
Отношенията между лявоцентристката партия и радикалната ЛФИ на Жан-Люк Меленшон изглежда са се развалили заради решението на трите партии да продължат разговорите с президента Макрон.
След като лидерът на LFI призова бившите си съюзници да се въздържат от коалиционно споразумение, Оливие Фор от Социалистите заяви пред френската телевизия, че „колкото повече крещи Меленшон, толкова по-малко го чуват“.
Междувременно Марин льо Пен призова политиките на нейната партия по отношение на разходите за живот да бъдат взети предвид от бъдещото правителство, като се изгради бюджет, който „не пресича червените линии на всяка партия“.
Служебното правителство на Мишел Барние представи законопроект, който позволява разпоредбите на бюджета за 2024 г. да продължат да се прилагат и през следващата година. Но заместващият бюджет за 2025 г. ще трябва да бъде одобрен, след като следващото правителство встъпи в длъжност.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!