Напрежението около дискусията за използването на оръжия с ядрен обсег в последните дни рязко се засили, след разменени изказвания между някои от лидерите на водещите държави в Европа и Русия в последните месеци.
Преди дни руският държавен глава Владимир Путин предупреди САЩ, че е възможна ескалация като от времето на Студената война, ако Вашингтон реализира намеренията си да разположи ракети със среден обсег в Германия. Той заплаши Москва да стори същото, разполагайки техен ядрен арсенал, в чийто обсег ще влиза Западът.
Това е поредният опит за ескалация на напрежението, след като преди това и френският президент Еманюел Макрон заяви, че е готов да обсъди използването на френски ядрени бойни глави като част от „надеждна европейска защита“ срещу заплахи от Руската федерация, пише Politico.
(Видеото по-горе: Путин заплаши да възобнови производството на ядрени оръжия със среден обсег)
„Аз съм за откриване на тази дискусия, която трябва да включва противоракетна отбрана, възможност за използване на ракети с голям обсег, ядрени оръжия за тези, които ги имат или които имат американски ядрени оръжия на своя територия. Франция ще запази своята специфика, но е готова да направи по-голям принос към отбраната на европейската земя“, каза Макрон в интервю за регионалната медийна пресгрупа „The Ebra“.
Изданието припомня, че Франция, която има около 300 ядрени бойни глави, е единствената ядрена сила в ЕС.
Politico отбелязва, че напоследък френският президент заема все по-твърда позиция спрямо Русия поради факта, че страната е започнала пълномащабно нахлуване в Украйна. В същото време това не е първият път, когато Макрон обявява, че предлага да използва ядрените оръжия на Франция за защита на ЕС.
Той спомена това за първи път през 2020 г., когато призова за „стратегически диалог“ относно „ролята на ядреното възпиране на Франция за колективната сигурност на Европа“. Така той се опита да започне дискусия по този въпрос с Германия, която разполага американски ядрени оръжия на своя територия. По-късно Франция повтори тази позиция през 2022 г.
Засега Германия не е отговорила на предложението на Еманюел Макрон. През януари обаче лидерът на дясноцентристката Европейска народна партия (ЕНП) и член на баварската партия ХСС Манфред Вебер каза пред Politico, че Европа трябва да „приеме предложението на Макрон“ поради създаването на „европейско измерение на ядрената защита като дългосрочна цел“.
По-рано полският президент Анджей Дуда заяви, че страната му е готова да разположи ядрено оръжие на своя територия, ако е необходимо. Той подчерта, че вече е разговарял за това със САЩ. „Не крия факта, че когато бях попитан за това, Русия все повече милитаризира района на Кьонигсберг, ако има такова решение на нашите съюзници да се разположат на наша територия ядрени оръжия като част от ядрен обмен, за да укрепим сигурността на източния фланг на НАТО, ние сме готови за това“, увери Дуда.
Известно е, че Руската федерация е преместила тактически ядрени оръжия на територията на Беларус, по-близо до страните-членки на НАТО. Така руският диктатор Владимир Путин заплашва с по-широка военна конфронтация с Алианса заради подкрепата за Украйна.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!