П редседателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и френският президент Еманюел Макрон ще се срещнат с китайския президент Си Цзинпин за разговори, които може да зададат по-нататъшния курс на отношенията след години наред на обтегнати връзки, съобщават агенциите.
Макрон, който пристигна в Пекин снощи, каза пред репортери, че Европа трябва да се противопостави на намаляването на равнището на търговските и дипломатическите отношения с Пекин, който е в конфликт със Запада по редица въпроси като Тайван, технологичния сектор и тесните връзки на Китай с Русия; Пекин от своя страна иска да направи така, че Европа да не следва това, което Китай възприема като курс, възприет от САЩ, за възпиране на възхода му.
Макрон видя в Китай ключа към мира в Украйна
Преди да отпътува за посещението, Фон дер Лайен обяви, че Европа трябва да "намали риска" в отношенията си с Пекин, тъй като Китай е излязъл от епохата на реформите и отвореността и е навлязъл в нова епоха на сигурност и контрол.
Междувременно се увеличава и западният натиск върху Китай да поеме по-дейна роля в прекратяването на конфликта в Украйна - въпреки че Пекин официално заема неутрална позиция, той никога не е осъждал руската инвазия.
Наскоро Си беше в Москва, където затвърди съюза си с руския президент Владимир Путин - определян като антизападен фронт - но досега не е разговарял нито веднъж с украинския президент Володимир Зеленски, дори и по телефона.
Очакванията в Пекин към тези контакти с европейците са големи, най-вече към частта от тях с визитата на Макрон.
"Посещението на френския президент се очаква да доведе до конкретни резултати в укрепването на търговско-икономическото сътрудничество между Китай и Франция, както и до повишаване на взаимното политическо доверие", написа днес в редакционна статия китайското издание "Глобал таймс". "Струва си да се отбележи, че различни сили в Европа и САЩ внимателно следят визитата на Макрон и упражняват влияние в различни посоки."
"С други думи, не всички искат посещението на Макрон да премине гладко и успешно", отбелязва вестникът.
Макрон първо ще се срещне с новия китайски премиер Ли Цян, след което Ли ще се отправи на "работен обяд" с Фон дер Лайен, която е на първата си визита в Китай, откакто стана председател на ЕК през 2019 г.
Еманюел Макрон в Китай: Президентът е на тридневно държавно посещение в Пекин
По-късно следобед Макрон и Фон дер Лайен ще разговарят поотделно със Си, след което вечерта тримата ще се съберат на обща среща за тристранни разговори. Макрон и Фон дер Лайен заявиха, че искат да накарат Китай да използва влиянието си върху Русия за установяване на мир в Украйна или поне да убедят Пекин да не оказва пряка помощ на Москва в конфликта.
Макрон отпътува за Китай с внушителна 50-членна бизнес делегация, включваща представители на компании като "Ербъс", гиганта в производството на луксозни стоки "Луи Вюитон-Моет Хенеси" (LVMH) и ядрения производител "Електрисите дьо Франс" (EDF). Очаква се по време на посещението на френския президент да бъде обявено и сключването на нови сделки.
Но не всички у дома смятат, че това е добър сигнал.
"Три четвърти от делегацията са бизнес лидери: целта е преди всичко сключване на сделки", написа в Туитър левият френски евродепутат Рафаел Глюксман преди посещението на Макрон. "Във времена, когато дебатът в Европа се фокусира върху самоубийствената ни зависимост от Китай и китайската намеса, даването на подобни сигнали е неуместно."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!