„За нас Хуан Гуайдо е временният президент на Венецуела. ЕП беше първата европейска институция, която още на 31 януари прие резолюция, според която Гуайдо е този, който говори от името на венецуелския народ и е негово задължение да организира президентски избори възможно най-скоро“. Това каза в интервю за Милена Милотинова в предаването „Брюксел 1“ по телевизия Bulgaria ON AIR председателят на външната комисия в ЕП Дейвид МакАлистър.
“Тази криза трябва да бъде решена по мирен път. Военната сила не е вариант, трябва да намерим мирно решение и венецуелската армия ще изиграе ключова роля. В крайна сметка, има десетки генерали, които подкрепят Мадуро, но обикновеният войник страда също толкова, колкото и останалите венецуелски граждани от тази хуманитарна катастрофа. Призоваваме военните да не използват сила срещу своите сънародници", посочи той.
"Хуманитарната криза във Венецуела е ужасна. И режимът на Мадуро показа какво означава така наречената идея на демократичния социализъм през 21-ви век. 3 милиона напуснаха страната, има хиперинфлация, представители на опозицията и независими журналисти са в затвора. Това е истинска трагедия. И това, от което имаме нужда е международната общност да покаже солидарност с тези хора във Венецуела, които се борят за демокрацията, човешките права и свободата“, каза в Страсбург председателят на Комисията по външни отношения на ЕП.
„Ето защо смятам, че всички членки на ЕС трябва ясно да заявят своята позиция. Жалко е, че Италия не споделя позицията ни, но това още веднъж показва, че в италианското правителство има не само десни, но явно и леви популисти, които все още симпатизират и поддържат връзки с режима в Каракас. Италия е сред основателите на ЕС и европейските общности, една силна и горда демокрация. Не разбирам защо италианското правителство не подкрепя останалите страни, включително своите близки съюзници Германия, Франция и Обединеното кралство. Това за пореден път показва, че една страна може да блокира единна позиция по изключително важен международен въпрос. Ето защо, лично аз подкрепям гласуване с квалифицирано мнозинство в Съвета," заяви МакАлистър по повод блокирането от страна на Италия общата европейска позиция по въпроса за Венецуела.
„Интересно е кои страни подкрепят режима на Мадуро – Русия, Китай, Иран. Това са автократични страни. Докато страните от свободния и демократичен западен свят би трябвало да подкрепят хората и Гуайдо, които се борят за свобода и демокрация във Венецуела“, заяви МакАлистър.
Делегация на високо равнище от ЕНП планира да отиде във Венецуела. "Остава да видим ще успеят ли да пътуват до Каракас и дали ще бъдат допуснати в страната. Надявам се да бъде така", каза Дейвид МакАлистър, който е депутат от групата на ЕНП в ЕП.
За Брекзит той каза, че за да бъде удължен срокът, в който Великобритания трябва да напусне, са нужни две условия. Едно от тях е всички останали страни-членки на ЕС да одобрят това единодушно.
Второто ограничение е свързано с провеждането на изборите за европейски парламент на 26 май. "Ако правилно разбирам дебата новият европейски парламент ще заседава тук в Страсбург на 2 юли и следователно най-късната крайна дата за напускане от ЕС на Великобритания е 1-ри юли. Но личното ми убеждение е, че е нужна яснота преди провеждането на евроизборите. Тоест, можем да дадем на британците още няколко седмици, ако искат това и е настина необходимо – но в края на краищата в Камара на общините на Великобритания трябва да се вземат решения. Не може да отлагаме това решението непрекъснато", каза той.
По думите му ЕС със 28 страни-членки, включително Великобритания, е по-добро място отколкото ЕС със 27 страни-членки без Великобритания.
За преговорите със Сърбия той посочи, че е запознат със ситуацията на българското малцинство в Сърбия, и особено с проблема за българските учебници.
Като цяло всичките 6 страни от Западните балкани имат пред себе си европейска перспектива. Намираме се по средата на преговорите за присъединяване към ЕС с Черна Гора и Сърбия. Тези две са страните в челните редици в това отношение. Сърбия върви по пътя към членство в ЕС, но има да измине много дълъг път. И затова никой не знае кога точно Сърбия ще е готова да се присъедини към ЕС, обясни той.
За споразумението между Северна Македония и Гърция той заяви, че е една от най-добрите новини през последните години от Западните Балкани.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!